02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

یک سرخ کن بدون روغن خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

ادیبه کریم پور 13 /خرداد/ 1402
یک سرخ کن بدون روغن خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

یک سرخ کن بدون روغن خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟


این روزها، سرخ کن های بدون روغن یکی از ابزارهای ضروری در آشپزخانه است. فناوری به آشپزخانه های کوچک شما ظاهر جدیدی بخشیده است که توسط سرخ کن های بدون روغن تقویت شده است. از افراد مراقب سلامتی گرفته تا افراد دیگری که طبق دستور پزشک از خوردن غذاهای روغنی اجتناب می کنند، استفاده از این محصول ساده ترین راه برای اجتناب از استفاده از روغن زیاد در حین پخت و پز است. حالا می توانید هر وعده غذایی را بدون سرخ کردن در روغن بپزید در حالی که می توانید بدون استفاده از روغن این کار را انجام دهید. هوای گرم سرخ کن در حین پختن غذا با سرعت بالایی به گردش در می آید. می توانید سرخ کن را تا 250 درجه سانتیگراد بر اساس نیاز خود گرم کنید. این روش‌ های ساده‌ تری را برای پخت و پز در اختیار ما قرار داده است، زیرا لازم نیست صبر کنیم تا روغن گرم شود و سپس دمای مناسب را برای شروع پخت بررسی کنیم. فن های مکانیکی تعبیه شده در داخل سرخ کن ظرف چند دقیقه غذا را گرم می کند در حالی که لازم نیست هر چند وقت یکبار آن را چک کنید زیرا غذا کاملاً پخته می شود و از سوختن آن جلوگیری می کند.


انتخاب اندازه سرخ کن های بدون روغن بسیار مهم است، زیرا هر وسیله ای متناسب با آشپزخانه شما طراحی نشده است. سرخ کن های متوسط می توانند تقریبا 1 تا 2 کیلو غذا را در خود جای دهند و در صورتی که برای اولین بار آن ها را خریداری می کنید، عالی هستند. در حالی که قبل از استفاده از سرخ کن باید نحوه استفاده از آن را بدانید. ایمنی شخصی باید اولین نگرانی در هنگام کار با هر ابزار جدیدی باشد، به ویژه آنهایی که شامل برق هستند. اگر می خواهید نگاهی اجمالی به مواردی داشته باشید که قبل از استفاده از سرخ کن بدون روغن باید در نظر بگیرید با ما همراه باشید.


سرخ کن بدون روغن چیست؟


سرخ کن بدون روغن که به سرخ کن رژیمی، بادی یا هوا نیز معروف است، وسیله ای برای پختن غذا با استفاده از هوای داغ به جای روغن است. این دستگاه از طریق یک سیستم گردش هوای گرم با سرعت بالا کار می کند، که غذا را با پوسته ترد بدون نیاز به غوطه وری در روغن می پزد. بنابراین می توانید از سرخ کن بدون روغن برای سرخ کردن سیب زمینی، مرغ، ماهی، سبزیجات و سایر غذاهایی که معمولاً در روغن سرخ می شوند، استفاده کنید. برخی از مدل ها همچنین می توانند کباب و گریل شوند. سرخ کن بدون روغن علاوه بر اینکه گزینه سالم تری برای تهیه غذاهای سرخ شده است، تمیز کردن آن نیز راحت تر از سرخ کن های معمولی است.


سرخ کن رژیمی چگونه کار می کند؟


سرخ کن های بدون روغن با گردش هوای گرم در اطراف یک ماده غذایی کار می کنند تا تردی مشابه غذاهای سرخ شده سنتی ایجاد کنند. این ها با حذف روغن های پرچرب و پرکالری از فرآیند پخت و پز به این اثر مطلوب دست می یابند. دستگاه سرخ کردنی رژیمی در مقایسه با سایر روش های سرخ کردن عمیق به روغن بسیار کمی نیاز دارد. تنها با یک قاشق روغن می توانید مواد غذایی مورد علاقه خود را به جای استفاده از چندین فنجان روغن بپزید. یک فن هوای گرم شده را با دمای 400 درجه فارنهایت به اطراف غذا فشار می دهد. هوای در گردش ابتدا قسمت بیرونی غذاها را می پزد، که یک پوشش طلایی و ترد ایجاد می کند و داخل آن را مانند غذاهای سرخ شده نرم نگه می دارد. چربی، در صورت وجود از غذا، در یک سبد در پایین جمع می شود. تحقیقات نشان می دهد که سرخ کن های رژیمی از هوای گرم شده حاوی قطرات ریز روغن برای خارج کردن رطوبت غذاها استفاده می کنند. در نتیجه، همان نوع غذای سرخ شده را تولید می کند، اما میزان چربی آن به میزان قابل توجهی کمتر است. سرخ کن های هوا واکنشی شیمیایی به نام اثر میلارد ایجاد می کنند که رنگ و طعم غذای سرخ شده در هوا را بهبود می بخشد.


خصوصیات و ویژگی های مهم در سرخ کن رژیمی 


بیشتر سرخ کن های هوا  از فناوری اولیه یکسانی استفاده می کنند و بنابراین ویژگی های بسیار مشابهی دارند. همه سرخ کن های بدون روغن از فناوری گردش هوای گرم برای پخت غذا استفاده می کنند، بنابراین تفاوتی بین سرخ کن های بدون روغن در طراحی ها وجود ندارد. با این حال، گزینه های مختلفی برای سرخ کن های رژیمی وجود دارد. برخی از ویژگی های سرخ کن هوا که باید قبل از خرید در نظر گرفته شود عبارتند از:


1.  قدرت و توان مصرفی


بهترین سرخ کن بدون روغن دارای حداکثر ظرفیت 1500 وات است که در یک روز نباید از آن بیشتر شود. برای استفاده طولانی ‌تر از سرخ ‌کن رژیمی، مطمئن شوید که از حد مجاز برق تجاوز نکنید. به عنوان مثال، اگر شما در حال پختن غذا به مدت 30 دقیقه هستید، آن روز نصف واحد برق مصرف می کند. نیازی به نگرانی در مورد اینکه آیا وعده های غذایی شما می تواند در این زمان آماده شود یا خیر وجود ندارد. سرخ کن های بدون روغن سریعتر از وسایل پخت و پز سنتی غذا را می پزند. همچنین اطمینان حاصل شود که پریزهای آشپزخانه شما می توانند 800-1400 وات را که معمولاً سرخ کن های بدون روغن استاندارد استفاده می کند، پشتیبانی کنند.


2.  تنظیمات دستی و خودکار 


عملکرد هر ابزاری به تنظیم آن بستگی دارد، در حالی که در مورد سرخ کن بادی، کیفیت غذای پخته شده به حالت معتدل، حالت و سایر ویژگی های کنترل بستگی دارد. برخی از سرخ کن های بدون روغن دارای تنظیمات خودکار هستند که بسته به نوع غذایی که می خواهید به سرعت تغییر می کند. فقط روی دکمه ای که نام غذا روی ان هک شده است، کلیک کنید و منتظر بمانید تا غذا پخته شود. اگر از دستگاه سرخ کن با قابلیت کنترل دستی استفاده می کنید، مطمئن شوید که درجه حرارت را مطابق با نیاز تنظیم کنید تا از سوختن غذای خود جلوگیری کنید. همچنین تعیین تنظیمات موجود در سرخ کن بدون روغن به شما کمک می کند تصمیم بهتری بگیرید. اکثر سرخ کن های هوا می توانند به دمای 360 درجه برسند و برای ساده کردن پخت و پز با تایمر ارائه می شوند. با این حال، بسته به مارک و مدل، سرخ کن رژیمی ممکن است به اندازه لازم برای نوع غذایی که می خواهید بپزید، داغ نشود. 


3. ظرفیت پخت غذا


 دانستن میزان غذا و نوع غذایی که می خواهید بپزید هنگام خرید سرخ کن هوا بسیار مهم است. سرخ کن های معمولی ظرفیت پخت و پز بین 800 گرم یا یک و نیم کیلوگرم در هر غذا را دارند که برای پخت و پز روزانه مانند سیب زمینی سرخ کرده و بال مرغ کافی است. با این حال، اگر تمرکز اصلی استفاده از سرخ کن بدون روغن برای پختن یک مرغ کامل یا کیک باشد، ظرفیت بزرگتر از حد استاندارد لازم است.


4. اندازه و ابعاد


 اندازه ی هر کدام از سرخ کن ها با هم متفاوت است و مهم است که مطمئن شوید صفحه پیشخوان شما فضای کافی برای نگهداری سرخ کن هوا در هنگام پخت و پز دارد. همچنین می توانید ان را در داخل کابینت نگهداری کنید. 


5. پخت دوگانه


برخی از سرخ کن ها با قابلیت پخت همزمان دو غذای جداگانه با داشتن سطوح در سبدها مناسب هستند. این کار پخت و پز غذاهایی مانند ماهی و چیپس سیب زمینی را آسان می کند، اما ممکن است برای افرادی که فقط سیب زمینی سرخ کرده مناسب را به عنوان غذای جانبی می خواهند، ضروری نباشد.


موارد دیگری که باید قبل از خرید سرخ کن بدون روغن در نظر بگیرید


سرخ کن های هوا، اگرچه وسیله ای عالی هستند، اما ممکن است برای همه مناسب نباشند و برای استفاده ی آن ها ضروری نباشد. برای مثال خانواده هایی که از غذاهای خورشتی و سوپ لذت می برند، مناسب نیست.
سرخ کن های بدون روغن می توانند برای کسانی که به طور مداوم غذای سرخ شده و فست فود را در وعده های غذایی خود دوست دارند بسیار مفید باشد.
افرادی که کمی تنوع را دوست دارند می توانند از درست کردن غذاهای متنوع رژیمی در سرخ کن لذت ببرید.
از آنجایی که فرآیند سرخ کردن غذا را برای شروع بسیار ساده‌ تر می ‌کند، سرخ‌ کن بادی می ‌تواند وسیله‌ ی ارزشمند برای داشتن باشد: سرخ ‌کن ‌های بدون روغن زمان آماده‌ سازی، زمان پخت و زمان تمیز کردن را در مقایسه با غذاهای سرخ‌ کرده با روغن کاهش می‌ دهند.
سرخ‌ کن ‌های بدون روغن مزیت اضافه ‌ای برای سالم‌ تر کردن غذای سرخ ‌شده دارند، اما اگر غذای سرخ‌ شده جزء اصلی رژیم غذایی شما نباشد، احتمالاً از داشتن سرخ ‌کن بادی سودی نخواهید برد.
علاوه بر این، بیشتر غذاهایی که معمولاً می توانند سرخ شوند را می توان برای نتایج مشابه در فر نیز پخت. اگرچه پخت در فر معمولاً همان بافت غذای سرخ شده را ندارد و با اختلاف سرخ کن های بدون روغن غذای شما را بهتر می پزند، کباب می کنند و سرخ می کنند.
سرخ کن های بادی می توانند وسیله ای عالی برای استفاده در آشپزخانه شما باشند، به خصوص اگر غذاهای سرخ شده را دوست دارید. با بررسی دقیق، خرید سرخ کن بادی می تواند تصمیمی عالی برای رژیم غذایی، غذاهای متنوع و راحتی شما باشد.

سوالات متداول 

سرخ کن بدون روغن چیست و چگونه کار می کند؟


سرخ کن بدون روغن وسیله ای است که از هوای گرم در گردش برای پختن غذا استفاده می کند. این برای شبیه سازی اثر سرخ کردن، بدون نیاز به استفاده از روغن ساخته شده است. سرخ کن بدون روغن از طریق سیستم گرمایش همرفتی کار می کند که از هوای گرم برای پختن غذا استفاده می کند. زیرا هوای گرم به سرعت در داخل سرخ کن به گردش در می آید و جریانی از هوای گرم ایجاد می کند که غذا را می پزد.


مزایای استفاده از سرخ کن بدون روغن چیست؟


یکی از مزایای اصلی استفاده از سرخ کن بدون روغن، کاهش میزان چربی مصرفی است. به علاوه تمیز کردن آن نسبت به سرخ کن معمولی راحت تر است و می توان از آن برای پخت انواع غذاها استفاده کرد.


آیا می توان غذای منجمد را در سرخ کن بدون روغن طبخ کرد؟


بله، می توانید غذای منجمد را در سرخ کن رژیمی، بدون روغن بپزید. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که زمان پخت ممکن است کمی بیشتر از زمانی باشد که غذا ذوب شده باشد.


چه غذاهایی را می توان در سرخ کن بدون روغن تهیه کرد؟


می توانید از سرخ کن بدون روغن برای پخت انواع غذاها از جمله گوشت، ماهی، سبزیجات، سیب زمینی سرخ کرده، بال مرغ، ناگت و غیره استفاده کنید.


آیا باید به سرخ کن رژیمی، روغن اضافه کرد؟


نیازی به اضافه کردن روغن به سرخ کن بدون روغن نیست. با این حال، در برخی موارد ممکن است توصیه شود برای بهبود طعم یا بافت غذا، مقدار کمی روغن اضافه کنید.


چگونه سرخ کن را بدون روغن تمیز کنیم؟


برای تمیز کردن سرخ کن بدون روغن، مهم است که قبل از شروع فرآیند تمیز کردن، دستگاه را خاموش کرده و صبر کنید تا کاملا خنک شود. سپس سبد را بردارید و با آب و صابون ملایم بشویید. علاوه بر این، اکثر سرخ کن های بدون روغن دارای قطعات قابل جدا شدن هستند که قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند.


آیا سرخ کن بدون روغن انرژی زیادی مصرف می کند؟


میزان انرژی مصرفی سرخ کن بدون روغن ممکن است با توجه به مدل دستگاه و زمان استفاده متفاوت باشد. با این حال، به طور کلی، سرخ کن رژیمی یک دستگاه کم مصرف است. 


آیا می توانم از فویل در سرخ کن بدون روغن استفاده کنم؟


اکثر مردم نگران استفاده از کاغذهای فویل در سرخ کن رژیمی هستند و می پرسند که آیا به غذا یا دستگاه آسیب می رساند یا خیر. خب دیگر نیازی به استرس نیست. در حین استفاده از سرخ کن های بدون روغن برای پخت و پز، می توانید از کاغذ فویل برای بسته بندی غذا استفاده کنید. سرخ کن رژیمی فوری غذای شما را کاملاً از سوختن در امان نگه می دارد در حالی که رطوبت ماهی و مرغ با استفاده از فویل حفظ می شود.


آیا پختن غذا در سرخ کن رژیمی باعث کاهش وزن می شود؟


بله؛ استفاده از سرخ کن های بدون روغن می تواند باعث کاهش وزن شود. مصرف بیشتر غذاهای سرخ شده با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارد. این به این دلیل است که غذاهای سرخ شده دارای چربی و کالری بالایی هستند. تغییر از غذاهای سرخ شده به غذاهای سرخ شده در هوا و کاهش مصرف منظم روغن های ناسالم می تواند باعث کاهش وزن شود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha