02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راهنمای کامل برای رفع مشکلات زودپز

ادیبه کریم پور14 /خرداد/ 1402
راهنمای کامل برای رفع مشکلات زودپز

راهنمای کامل برای رفع مشکلات زودپز


این روزها زودپزهای برقی در آشپزخانه ها بسیار رایج هستند زیرا در زمان پخت و پز صرفه جویی می کنند. به لطف فناوری پیشرفته، مکانیسم های پیشرفته و ویژگی های ایمنی که برای زودپزهای جدید تعبیه شده است، می توانید با خیال راحت از آن ها استفاده کنید. با این حال، مانند هر ابزار دیگری، زودپز می تواند با مشکلاتی مواجه شود که می تواند بر زمان پخت و کیفیت غذا تأثیر بگذارد. برخی از عیب های زودپزها ناچیز هستند و می توانید به راحتی آن را حل کنید. امروزه شما را در این مقاله راهنمایی می کنیم تا بدون نیاز به تعمیر کار مشکلات آن را رفع کنید.


مراحلی برای آشپزی ایمن در زودپز برقی


در زیر مراحل نشان می دهد که چگونه باید از زودپز خود به طور معمولی استفاده کنید.
مایع را تا حداقل سطح مشخص شده در دفترچه راهنما داخل زودپز بریزید. غذای مورد نظر را اضافه کنید و در صورت نیاز درب آن را قفل کنید. سپس باید سوپاپ را طبق دستورالعمل ذکر شده در دفترچه راهنما ببندید یا قرار دهید. فشار را با توجه به غذا انتخاب کنید (به طور معمول در دفترچه راهنما نشان داده شده است). زودپزهای امروزی، به ویژه زودپزهای برقی، برنامه ها و زمان از پیش تعیین شده ای دارند. بنابراین، می توانید از این ویژگی نیز استفاده کنید. پس از 10 تا 15 دقیقه پخت و پز در زودپز برقی شروع می شود و فرآیندهای زیر را انجام می دهد:


1. هوا و بخار از دریچه خارج می شود که نشان می دهد محتویات پخت و پز در حال جوشیدن هستند. یک قفل درب وجود دارد که آب بندی را قفل می کند تا از خروج بخار جلوگیری کند. 2. سپس با توقف خروج بخار، فشار بخار شروع به افزایش می کند. 3. پس از مدت کوتاهی فشار به حد مطلوب می رسد. 4. به محض اینکه فشار به حد مطلوب رسید، حرارت را کاهش دهید تا فشار در آن سطح خاص حفظ شود. 5. همچنین برای پخت غذا با فشار دلخواه باید تایمر دیجیتال را روشن کنید. 6. در زودپزهای برقی اتوماتیک، قابلیت شمارش معکوس وجود دارد که به طور خودکار فشار را برای مدت زمان مشخصی حفظ می کند. 7. در طول پخت با بخار، غذا با فشار انتخاب شده پخته می شود و بخار کمی یا بدون بخار در طول فرآیند خارج می شود. 8. در پایان پخت، فشار آزاد می شود. این بستگی به دستور العمل دارد که چه نوع روش تخلیه فشار مناسب آن است. با خروج بخار از سوپاپ، بخار آزاد می شود. 9. در پایان تخلیه، درب قفل به طور خودکار دستگیره خود را شل می کند و شما را قادر می سازد تا زودپز را با خیال راحت باز کنید.


رایج ترین مشکلات زودپز برقی


نشت بخار و جلوگیری از افزایش فشار: نشتی بخار رایج ترین مشکل در زودپزها است که باعث ایجاد مشکل در افزایش فشار می شود. مدت زمان بیشتری طول می کشد تا فشار به حد مطلوب برسد و در صورت رسیدن، نمی تواند برای مدت مشخص شده ثابت بماند. اگر این اتفاق افتاد، ابتدا باید واشر را بررسی کنید و چک کنید که واشر به درستی ثابت و نصب شده است. لبه نباید دارای ترک یا باقیمانده مواد غذایی در امتداد آن باشد. واشر را در آب سرد بشویید و آن را به روش صحیح برگردانید. هنگام نصب کردن واشر در جای خود، دستورالعمل ها را دنبال کنید. گاهی اوقات واشر آسیب می بیند. با گذشت زمان سوپاپ کارایی و کارایی خود را از دست می دهد. در نتیجه، فشار مناسبی برای پخت و پز ایجاد نمی کنید. همیشه واشر و سوپاپ را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید و در اسرع وقت آن ها را تعویض کنید.


پختن غذا در مدت زمان بیشتر: چندین مشکل مختلف وجود دارد که چرا زودپز شما ممکن است غذا را در مدت زمان تخمین زده درست نپزد، مانند: غذا یا آب زیادی را پر کرده اید. یا اینکه غذای منجمد را در زودپز خود ریخته اید. همچنین ممکن است مایع غلیظی وجود داشته باشد که باعث این مشکل شده است. یا فشار نمی تواند به درستی افزایش یابد زیرا درب یا دسته زودپز شل است. بنابراین، قبل از شروع به پخت در زودپز برقی، درب دستگاه، دسته ها و غذا را بررسی کنید.


بخار در امتداد لبه یا آب به بیرون می ریزد: اگر برای اولین بار از زودپز برقی خود استفاده می کنید، ممکن است با دیدن آن بترسید، اما چیز مهمی نیست. با این حال، این یکی دیگر از مشکلات رایج است که می تواند باعث مشکلات عملیاتی زودپز شود. این مشکل خاص عمدتاً در زودپزهایی که دارای تنظیم کننده های فشار هستند، رخ می دهد. می ‌توانید چکیدن آب و بخار در اطراف لبه را در طول افزایش فشار مشاهده کنید. به محض رسیدن به فشار، بخار از بین می روند. به هر حال، اگر همچنان همان مشکل را دارید، ممکن است به دلیل انباشته شدن ذرات غذا در داخل لوله هوا باشد. برای جلوگیری از این مشکل، سوپاپ و لوله هواکش را مرتب تمیز کنید.


مشکل در باز کردن درب: یکی دیگر از مشکلات رایج زودپزها این است که درب آن ها سفت می شود و حتی پس از خاموش شدن حرارت گیر می کند. اغلب ناشی از فشار داخلی زودپز است. آزاد شدن فشار ممکن است ناکافی باشد و منجر به گیر کردن درب شود. بنابراین باید  مقداری آب سرد روی درب بریزید تا فشار کاملا آزاد شود یا اگر درب آن گیر کرد، شیر فشار را بردارید و اجازه دهید زودپز با حرارت زیاد گرم شود. این فشار را آزاد می کند و درب دستگیره آن را شل می کند.


5 راه برای اینکه زودپز خود را بدون مشکل نگه دارید


زودپز نمی تواند به فشار مورد نظر برسد و دلایل زیادی وجود دارد که زودپزها به سطح فشار مطلوب دست پیدا نمی کنند. هر یک از آن ها با راه حل های خود حل می شود که عبارتند از:


درب زودپز برقی: درب زودپز باید به طور دقیق قرار گیرد. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، طبق دفترچه راهنما درپوش را تعویض کنید.


واشر: ممکن است در محل قرارگیری واشر مشکلی وجود داشته باشد. ابتدا باید با برداشتن درپوش واشر را بردارید. واشر را به درستی تمیز کنید، سپس آن را به روشی که در دفترچه راهنما مشخص شده است تعمیر کنید. واشر ممکن است با پختن زیاد، پاشیدن روغن و غذاهای اسیدی خراب شود. در صورت مشاهده علائم ساییدگی، ممکن است نیاز به تعویض باشد.


مکانیسم قفل کردن: زودپز ممکن است به دلیل مکانیسم قفل کردن فشار مناسب را به دست نیاورد. یا ممکن است به درستی قفل نشده باشد. این مشکل در زودپزهایی که قابلیت خود قفل شدن ندارند، رخ می دهد. مکانیسم قفل زودپز خود را قبل از قرار دادن غذا در آن به طور کامل بررسی کنید.


رینگ لاستیکی: همچنین ممکن است به دلیل آسیب دیدن رینگ نشتی ایجاد شود. وقتی قاشق خود را به لبه آن می زنید، آسیب می بینند. اگر زودپز ضد زنگ دارید، از اسفنج سیمی برای از بین بردن لکه های روی لبه آن استفاده کنید.


سوپاپ: یکی دیگر از دلایل دست نیافتن به سطح فشار مشخص شده، قرارگیری نامناسب سوپاپ است. تمیز کردن نامناسب سوپاپ باعث این امر می شود. بنابراین همیشه قبل از پختن، سوپاپ زودپز را تمیز و نصب کنید.


دسته: شل بودن دسته بر افزایش فشار تأثیر می گذارد، بنابراین همیشه قبل از روشن کردن حرارت، دسته زودپز خود را به درستی قفل کنید.


آب یا مایع اضافه شده: زودپزها ظرفیت محدودی برای غذا دارند و همیشه برای ایجاد بخار به فضا نیاز دارند. در صورت وجود مایعات بیش از حد در ظرف پخت، افزایش فشار تا 30 دقیقه طول می کشد تا به فشار بخار مورد نظر برسد. دستورالعمل ها را هنگام اضافه کردن مایع دنبال کنید تا آن را در حداقل سطح نگه دارید.


فشار مورد نظر را نمی توان حفظ کرد


هر یک از مسائل زیر ممکن است باعث ایجاد مشکل در حفظ فشار مورد نظر شما شود:


واشر قدیمی یا آسیب دیده: واشر زودپز باید هر 18 ماه یکبار تعویض شود. اگر زودپز شما از سایر قطعات لاستیکی یا سیلیکونی تشکیل شده است، آن ها را به صورت دوره ای تعویض کنید.


مشکل سوپاپ: سوپاپ باید به درستی محکم شود تا فشار ایجاد شود و فشار مورد نظر برای مدت زمان مشخصی حفظ شود. با سوپاپ قدیمی یا فرسوده فشار نمی تواند به حد مطلوب برسد. بنابراین، شیر فشار را همیشه تمیز کنید و آن را در صورت لزوم تعویض کنید.

سوپاپ بخار، آب یا غذا را به بیرون می پاشد


روش باز کردن: دلیل اصلی اینکه سوپاپ آب یا کف مانند می پاشد، شما از روش باز کردن اشتباه استفاده کرده اید. اگر کف بپاشد، احتمالاً حبوبات، میوه ها و غلات در زودپز وجود دارد. برای این مواد، تنها راه باز کردن زودپز، روش آزادسازی طبیعی است. برای سایر دستور العمل ها، راهنمای برنامه ی غذای خود را دنبال کنید.


مایعات غلیظ: اگر در دستور غذای خود مایع غلیظ یا آرد گنجانده اید، سوپاپ ممکن است غذا را به بیرون اسپری کند. این به دلیل اتصال غذا به بخار اتفاق می افتد و هنگامی که فشار آزاد می شود، ممکن است برخی از ذرات غذا نیز خارج شوند.


پر کردن بیش از حد مجاز: اگر زودپز بیش از ظرفیت خود پر شود، ذرات غذا با بخار مخلوط شده و با آزاد شدن فشار به بیرون می پاشند. بنابراین، زودپز را برای انواع غذاها به جز میوه ها، حبوبات و غلات 1/3 خالی نگه دارید، زیرا باید تا نیمه قابلمه ی زودپز را پر کنند.


زودپز بیش از حد معمول بخار آزاد می کند


بخار قبل از پخت و پز در زودپز و بعد از آن آزاد می شود. دلایل کمی وجود دارد که چرا زودپز شما در هر مرحله بخار بیش از حد آزاد می کند.
همچنین اگر متوجه شدید که سوپاپ بخار زیادی آزاد می کند، شیر را تنظیم کنید.


گرمای بیش از حد: حرارت بیش از حد اعمال شده به زودپز ممکن است باعث آزاد شدن بیش از حد بخار شود. در این صورت اجازه دهید کمی فشار خارج شود سپس حرارت را کم کنید.


غذا به درستی پخته نشده است


غذای شما ممکن است به دلیل زمان بندی، بدون توجه به مدلی که استفاده می کنید، کم پخته یا بیش از حد پخته شده باشد. دستورالعمل غذای خود را دنبال کنید و به مدت زمان مورد نیاز برای پختن درست دستور العمل های مختلف توجه کنید. ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد.


حرارت در حین پخت و پز: در زودپزها، اگر حرارت را خیلی زیاد تنظیم کنید، غذا را می توان بیش از حد پخت، خشک کرد یا بسوزاند. گرمای بیش از حد فشار اضافی ایجاد می کند و باعث سوختن یا خشک شدن غذا می شود. بنابراین، اگر در حین پخت آن را تجربه کردید، حرارت را به حداقل میزان کاهش دهید.


مشکلات واشر


واشر چسبیده به درب: اگر واشر قدیمی شود و نیاز به تعویض داشته باشد، این احتمال وجود دارد که گرمایش بیشتر آن را ذوب کرده و به فلز بچسبد. در این موقعیت برای خیس کردن واشر از مایع ظرفشویی، سرکه یا آب داغ استفاده کنید. با استفاده از یک پد پلاستیکی، سعی کنید واشر را با دقت شل کنید تا بتوانید بعداً کل واشر را جدا کنید. اگر یکپارچه نتوانستید آن را جدا کنید، سعی کنید تا جایی که می توانید آن را تکه تکه کنید.


واشر ذوب شده: برای جدا کردن واشر ذوب شده یا واشر متصل به فلز، ازپاک کننده های قوی استفاده کنید. هنگام استفاده از این حلال ها، دستورالعمل ها را به دقت بخوانید. آن ها باید آخرین راه حل باشند و روی موادی که با محصول تعامل دارند استفاده نشوند. درزگیر فلزی و درب زودپز نباید هنگام برداشتن واشر خراشیده یا آسیب ببیند. بنابراین، از استفاده از سوهان، کاغذ سنباده یا مواد ساینده روی این سطوح فلزی خودداری کنید.


تمیز کاری


برای تمیز کردن زودپز می توانید از محلول و ترکیب های خانگی استفاده کنید. برای مثال می توانید آبلیمو و آب یا جوش شیرین و آب را با مایع ظرفشویی ترکیب کنید و تمامی قسمت های زودپز را به خوبی تمی کنید. برای تمیز کردن کناره های درب و.. می توانید از یک فرچه یا مشواک بهره ببرید. 


نتیجه گیری


در نهایت، برای اینکه مشکلی نداشته باشید: زودپز را تمیز کنید و همیشه قبل از پختن آن را چک کنید. همچنین واشر، سوپاپ و سایر اقلام ساخته شده از سیلیکون یا لاستیک را در صورت بروز علائم سایش تعویض کنید. همیشه به دفترچه راهنمای پر کردن غذا و آب، افزایش فشار و روش باز کردن مناسب مراجعه کنید. همچنین قبل از باز کردن درب زودپز برقی خود، حتما بخار را کاملا تخلیه کنید. قبل از روشن کردن زودپز، کابل برق را بررسی کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha