02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب زودپزهای برقی

ادیبه کریم پور 17 /خرداد/ 1402
مزایا و معایب زودپزهای برقی

مزایا و معایب زودپزهای برقی


زودپزها شگفت انگیز هستند و طرفدارن زیادی را به خود جلب کرده است و بسیاری از افراد از آن برای پختن غذاهای خود استفاده می کنند تا در مدت زمان کم بتوانند وعده غذای خود را میل کنند. مزایای پخت در زودپز کاهش زمان پخت به میزان 2/3، آشفتگی کمتر و از دست دادن کمتر مواد مغذی است. معایب آن عبارتند از عدم توانایی پخت برخی از اقلام با هم به دلیل زمان های مختلف طبخ، عدم امکان بررسی غذا در نیمه پخت برای میزان پخت یا چاشنی می باشد. اما چیزهای بیشتری برای دانستن و درک در مورد زودپزها وجود دارد، بنابراین با ما در اولان کالا همراه باشید تا ویژگی های آن را بررسی کنیم.


مزایای زودپز برقی


صرفه جویی در زمان: مزیت مهم زودپزها این است که می توانید در زمان پخت و پز طولانی صرفه جویی کنید. در زودپزها، بیشتر انرژی که داخل آن گذاشته می شود، در داخل آن باقی می ماند، زیرا درب قابلمه کاملاً بسته است و بخار در داخل قابلمه محبوس می شود. اما در قابلمه‌ های معمولی، انرژی زیادی از بین می‌ رود، زیرا مقدار زیادی بخار از دیگ خارج می ‌شود. بنابراین با استفاده از زودپزها می توانید زمان پخت غذای خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. این امر به ویژه در مورد غذاهایی که باید برای مدت طولانی تری پخته شوند، صدق می کند.


صرفه جویی در مصرف انرژی: از آنجایی که زودپزها در مقایسه با قابلمه های معمولی از گرما به روشی بسیار کارآمدتر استفاده می کنند، می توانید در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید. این بسیار مهم است، زیرا برای کاهش سرعت گرمایش، باید مصرف انرژی خود را نیز به میزان قابل توجهی کاهش دهیم. بنابراین، با استفاده از زودپز، می ‌توانید پخت و پز خود را بسیار بهبود بخشید، زیرا می ‌توانید در طولانی مدت انرژی زیادی را ذخیره کنید. همچنین زودپزها می توانند در هزینه شما صرفه جویی کنند. از آنجایی که با استفاده از زودپزها می توانید مقدار قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، می توانید در طول زندگی خود نیز در هزینه های زیادی صرفه جویی کنید. به طور کلی، از آنجایی که زودپزها سیستم های بسته هستند، می توانند از تمام انرژی که از طریق منبع تغذیه وارد می شود، به کارآمدترین حالت استفاده کنند.


کارکرد آسان: مزیت دیگر زودپزها این است که کار با آن ها بسیار آسان است. اما ممکن است کمی زمان ببرد تا اینکه با پخت و پز تحت در زودپز برقی آشنا شوید. با این حال، پخت و پز در زودپز برقی بسیار دشوار نیست و شما به سرعت یاد می گیرید که چه مدت زمان غذای خود را بپزید. بنابراین، برای استفاده کارآمد از زودپزها نیازی به آشنایی زیادی به دستگاه نیست و همچنین افرادی که در آشپزی نسبتاً تازه کار هستند، می توانند از آن زودپزها به درستی استفاده کنند.


گرم نکردن فضای آشپزخانه: ممکن است متوجه شده باشید که آشپزخانه شما در حین آشپزی به میزان قابل توجهی گرمتر می شود. این می تواند بسیار آزاردهنده و همچنین خسته کننده باشد، به خصوص در روزهای گرم تابستان این مورد بسیار سخت تر است. یکی از اقدامات برای خنک نگه داشتن آشپزخانه استفاده از زودپز است زیرا بخار کمتری نسبت به قابلمه های معمولی از دیگ خارج می شود.
افزایش ایمنی در آشپزخانه: در مقایسه با استفاده از قابلمه های معمولی، زودپزها نیز ممکن است بسیار ایمن تر در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، اگر چیزی را در یک قابلمه معمولی بپزید ممکن است دستان شما با لبه های آن یا با پاشیده شدن روغن یا آب بسوزد. با این حال، این کار با زودپزها امکان پذیر نیست، زیرا درب آن ها کاملاً بسته است. بنابراین، زودپزها ممکن است شما را از انواع اتفاق های ناخوشایند که ممکن است همراه با پخت و پز به وجود بیاید، محافظت کنند.


پختن یکباره ی غذا: یکی دیگر از مزایای زودپزها این است که می توانند غذا را یکباره بپزید زیرا می توانید غذای کامل را فقط در یک قابلمه بپزید. به عنوان مثال، اگر خورش می ‌پزید، می‌ توانید تمام مواد را بدون استفاده از وسایل دیگر در زودپز بریزید. این نه تنها برای نتیجه ی پخت و پز بسیار آسان است، بلکه فرآیند پاکسازی را نیز بسیار آسان ‌تر می‌ کند و به راحتی می توان آن ها را تمیز کرد.
زودپزهای بادوام: اگر یک زودپز خوب بخرید، می توانید مدت زمان زیادی از آن استفاده کنید. زودپزهایی که توسط یک برند معتبر تولید می شود، برای مدت طولانی تر دوام می آورند و کارایی بهتری را ارائه می دهند. 


مواد مغذی غذا: با استفاده از زودپز برقی برای پخت و پز، می توانید اطمینان حاصل کنید که حداکثر مواد مغذی و ویتامین های با ارزش در وعده های غذایی شما وجود دارد و در مقایسه با استفاده از یک قابلمه معمولی، مواد مغذی کمتری از دست می رود. این امر به دلیل بسته بودن سیستم زودپز است که مواد مغذی کمتری از قابلمه خارج می شود و تعداد بیشتری در غذای شما باقی می ماند. همچنین باکتری ها و میکروارگانیسم ها را می توان بی ضرر کرد. از آنجایی که پخت تحت فشار به معنای پختن غذاهای شما برای مدت زمان نسبتا طولانی در دمای مداوم بالاست، انواع میکروارگانیسم ها و باکتری ها از بین می روند و می توانید مطمئن باشید که ظروف شما به باکتری های مضر آلوده نمی شوند.


حفظ طعم: از آنجایی که در مقایسه با قابلمه ‌های معمولی بخار کمتری می ‌تواند از زودپزها خارج شود، همچنین طعم ‌های بیشتری را می ‌توان در داخل آن حفظ کرد و غذاهای شما ممکن است به طور متوسط طعم بهتری داشته باشند. از این رو، غذای شما سالم ‌تر خواهند بود، زیرا مواد مغذی و ویتامین‌ های بیشتری حفظ می‌ شوند، همچنین ممکن است با استفاده از زودپز طعم بهتری نیز پیدا کنند.


معایب زودپز برقی


یادگیری نسبتا دشوار: اگرچه زودپزها فواید زیادی دارند، اما مشکلاتی نیز به آن ها مربوط می شود. یکی از مشکلات زودپزها این است که ممکن است در ابتدا مدتی طول بکشد تا نحوه درست پختن با آن ها را یاد بگیرید و در ابتدا نیاز به تمرین داشته باشد. با این حال، اگر به آشپزی علاقه دارید، به سرعت متوجه خواهید شد که چگونه زودپز خود را به درستی کار کنید و نباید زیاد نگران باشید.


گران بودن آن ها: یک زودپز خوب می تواند گران باشد. دستیابی به یک نمونه واقعا خوب می تواند هزینه نسبتا زیادی داشته باشد. با این حال، خرید یک دستگاه خوب اغلب در طولانی مدت جواب می دهد، زیرا می توانید از بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید و حتی ممکن است از یک زودپز برای تمام عمر استفاده کنید.


عدم اجازه ی بررسی: یکی دیگر از معایب زودپزها این است که نمی توانید در حین طبخ غذای خود را بررسی کنید که آیا آماده است یا خیر، زیرا باید بخار را در داخل زودپز نگه دارید تا بتواند به درستی کار کند. بنابراین، شما باید تجربه ای از مدت زمان آماده شدن ظروف مختلف داشته باشید زیرا نمی توانید آن را در حین پخت بررسی کنید. همچنین نمی توانید طعم را در طول فرآیند پخت و پز تنظیم کنید. اضافه کردن ادویه و چاشنی های اضافی در طول فرآیند پخت امکان پذیر نیست زیرا قابلمه شما باید بسته بماند تا بتواند غذا را به درستی بپزد. بنابراین، یا باید مطمئن شوید که در ابتدا تمام مواد لازم را اضافه کرده اید یا به جای آن باید غذای خود را بعد از پخت مزه دار کنید. همچنین یکی دیگر از معایب زودپزها این است که شما نمی توانید در حین پختن غذای خود را نگاه کنید. اگر عاشق آشپزی هستید، اغلب به نحوه پخت غذاهای خود نگاه می کنید و همچنین از طعم های همراه با آن لذت زیادی خواهید برد. اما با استفاده از زودپز این امکان پذیر نخواهد بود زیرا در قابلمه باز نمی شود.


پخت محدود غذاها: اگر می خواهید در زودپز خورش بپزید، عالی است، اما برای پخت استیک یا سایر غذاهایی که باید در دمای بالا برشته شوند، مناسب نیستند. بنابراین، تعداد نسبتاً محدودی از غذا وجود دارد که می توان برای آن ها از زودپز استفاده کرد و شما باید خودتان تصمیم بگیرید که آیا از زودپز خود به اندازه کافی استفاده می کنید یا خیر.


عدم پختن چند غذا با هم: یکی دیگر از مسائل زودپز این است که نمی توانید غذاهایی را که زمان پخت متفاوتی دارند فقط در یک قابلمه بپزید. در حالی که برخی از غذاها تنها پس از چند دقیقه آماده می شوند، برخی دیگر ممکن است بسیار بیشتر طول بکشد و اگر همه آن ها را فقط در یک زودپز بپزید، برخی از غذاها بیش از حد پخته می شوند در حالی که برخی دیگر هنوز خام می باشند. بنابراین، برای غذاهایی که زمان پخت آن ها به طور قابل توجهی متفاوت است، زودپز ممکن است راه درستی نباشد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha