02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

باید و نباید های سرخ کن روغنی

ادیبه کریم پور 20 /خرداد/ 1402
باید و نباید های سرخ کن روغنی

باید و نباید های سرخ کن روغنی


سرخ کن های روغنی بسیار خطرناک هستند. به هر حال، شما مقدار زیادی روغن را تا دمای بیش از 400 درجه فارنهایت گرم می‌ کنید، سپس غذا را در روغن می‌ ریزید. هنگامی که آب با روغن داغ تماس پیدا می کند، می تواند به شما آسیب برساند. اگر غذایی که در سرخ‌ کن قرار می ‌دهید دارای رطوبت یا یخ باشد، ممکن است به راحتی در اثر بخار سوخته یا روغن پاشیده شود و در نتیجه صدمات شدیدی به شما وارد شود. در این مطلب نکاتی برای شما قرار می دهیم که می توانید با توجه به آن بهترین استفاده را از سرخ کن روغنی خود ببرید.


اشتباهات رایج


اشتباهاتی هستند که باید آن ها را اصلاح کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از سرخ خود دریافت کنید. اشتباهات عبارتند از: استفاده از روغن نادرست، درجه حرارت اشتباه سرخ کردن، یا اجازه ندادن به روغن برای گرم شدن مناسب، کیفیت را مختل می‌ کند، هما نطور که به ‌ندرت سبدهای سرخ‌ کردنی را پرکرده یا بیش از حد پر می ‌کند، می باشند. همچنین وقتی دمای روغن خیلی پایین است، محصولات روغن اضافی را جذب می ‌کنند و در نتیجه سیب‌ زمینی ‌های سرخ شده خیس با بافت ناهموار، کیفیت پایین‌ تر و طعم ناخوشایندی را ایجاد می کند.


باید و نبایدهای سرخ کن روغنی


باید؛ روغن را با دقت انتخاب کنید: روغن ها از لحاظ مختلف با هم تفاوت دارند. هر روغن دارای مشخصات طعم منحصر به فرد و نقطه دود است که می تواند بر خروجی غذاهای سرخ شده شما تأثیر بگذارد. نقاط دود دمایی هستند که در آن روغن شروع به تجزیه می کند. هرچه بالاتر باشد، از نظر تئوری روغن شما بیشتر دوام می آورد. هنگام انتخاب روغن، پروفیل های طعم نیز بسیار مهم هستند، زیرا می توانند طعم یک غذا را کاملاً تغییر دهند. به عنوان مثال، روغن سویا انتقال طعم بسیار بالایی روی غذاها دارد. و در حالی که روغن آفتاب گردان انتقال طعم بسیار کمتری دارد. همچنین برخی از روغن ها در هنگام سرخ کردن بوی بسیار قوی دارند. همه این ها برای خرید یک روغن خوب جهت استفاده و سرخ کردن مواد غذایی مهم است. 


نباید؛ روغن خود را در تمام روز در دمای پخت و پز نگه ندارید: مطمئنا شما در طول روز از سرخ کن خود استفاده نمی کنید. بنابراین پس از استفاده از سرخ کن روغنی خود، روغن سرخ کن خود را بی دلیل روشن نکنید. همچنین برای مواقعی که می خواهید آشپزی کنید، آن را از ابتدای آشپزی روشن نکنید. برخی از سرخ کن ها دارای یک دکمه ی آماده به کار است که می توان از آن برای خاموش کردن المنت گرمایش و خنک کردن روغن تا 300 درجه استفاده کرد. این هنوز به اندازه کافی گرم است تا گرم کردن روغن تا دمای پخت سریع و آسان باشد، اما همچنین به اندازه کافی خنک است که بتوانید عمر روغن را افزایش دهید. برای سرخ کن های باز سنتی، می توانید روغن خود را به صورت دستی روی دمای پایین تری نیز تنظیم کنید و دمای 300 درجه می تواند برای این کار مناسب است.


باید؛ غذاهای منجمد را سرخ کنید: این یکی ممکن است عجیب به نظر برسد، اما غذاهای یخ ‌زده ظرف سرخ کردنی کاملی هستند. بیشتر مواد غذایی های منجمد مانند سیب زمینی سرخ کرده، قبل از منجمد شدن، بلانچ (نیم پز) می شوند، که زمان پخت را کاهش می دهد. این بدان معناست که شما غذای شما در مدت بسیار کم سرخ می شود. این روش را می توان دیگر مواد غذایی نیز بکار ببرید. 


نباید؛ غذاهای یخ زده را با آب سرخ کنید: توصیه می ‌کنیم در صورت امکان، سرخ ‌کردن غذای یخ‌ زده را انجام دهید، اما ضروری است قبل از قرار دادن آن در روغن داغ، یخ ‌های بزرگ یا بیش از حد را از محصول منجمد جدا کنید. اگر غذا را در حالی که پوشیده از یخ است در آن قرار دهید، باعث یک آشفتگی بزرگ می شود و روغن پاشیده می شود که ممکن است دستان شما را بسوزاند. پس بسیار مراقب باشید که قبل از شروع سرخ کردن، آن ها را در دمای معمولی قرار دهید. وقتی آن یخ به روغن داغ برخورد می کند، چاره ای جز انبساط سریع ندارد و باعث انفجار روغن داغ و آب می شود. در سرخ کن سرپوشیده با این عمل نمی سوزید و می توانید یکی از این موارد را خریداری کنید.


باید؛ روغن فیلتر را به طور مکرر فیلتر کنید: فیلتر کردن روغن یک روش مهم سرخ کردنی است که اغلب فراموش می شود یا به ندرت انجام می شود. فیلتر نکردن روغن باعث کاهش طول عمر روغن و طعم بد غذا می شود. هیچ کدام از این دو برای سرخ کردن غذای شما خوب نیست، بنابراین ضروری است که یک عادت از فیلتر کردن مکرر روغن خود ایجاد کنید. روغن فیلتر شده، طعم غذاها را خوب نگه می دارد و هزینه روغن شما را پایین می آورد. بنابراین با تمیز نگه داشتن روغن، عمر طولانی تری روی روغن خود خواهید داشت و در هزینه خرید روغن جدید به مرور زمان صرفه جویی می کنید.


باید؛ از تمیز کردن کامل هفتگی غافل نشوید: اگر به میزان زیاد از سرخ کن استفاده می کنید و روزانه روغن را فیلتر می ‌کنید، باید به طور منظم سرخ کن روغنی خود را نیز تمیز کنید. اگر می ‌خواهید تجهیزات شما برای مدت طولانی دوام بیاورند، باید مراحل تمیز کردن منظم را انجام دهید. از جمله تمیز کردن کامل هفتگی را انجام دهید. این شامل تمیز کردن سبد روغن، تعویض روغن مصرف شده و تمیز کردن هرگونه کثیفی، چربی یا کثیفی است که ممکن است در طول هفته ایجاد شده باشد. همچنین هنگامی که قصد تمیز کردن هفتگی سرخ کن خود را دارید، ممکن است بخواهید روغن را تعویض کنید. می‌ دانید که وقتی غذا شروع به بوییدن یا طعم سوختگی یا کهنه شدن می‌ کند، اگر رنگ روی غذا تیره ‌تر است یا لکه‌ های سوخته ‌ای دارد، روغن باید عوض شود. همه این ها نشانه های بسیار خوبی هستند که زمان تعویض روغن فرا رسیده است.

بایدها و نبایدهای اضافی برای سرخ کردن روغنی


فیلتر و تهویه مناسب: اگر از سرخ کن بدون تهویه استفاده می کنید، باید تغییراتی در فیلتر و تهویه ی آن ایجاد کنید. سرخ کن های روغنی پیشرفته دارای سه فیلتر جهت تهویه سرخ کن می باشد که می تواند در فرایند پخت و پز شما تاثیر مثبت داشته باشد. اگر از فیلترهای سرخ کن خود برای مدت زیادی استفاده کرده اید، باید آن ها را تعویض کنید تا نه مشکلات و نه خطراتی را برای شما ایجاد نکند. تهویه ی مناسب برای سرخ کن های روغنی یک ویژگی الزامی می باشد. 


ایمنی: ایمنی مهمترین چیزی است که باید قبل از هر کاری آن را رعایت کنید. سرخ کن روغنی می تواند بسیار خطرناک باشد و سوختگی روغن داغ یکی از حوادث ناخوشایند در فضاهای آشپزخانه می باشد، بنابراین ایمنی باید در اولویت قرار گیرد. البته، اگر با سرخ کن کاملا بسته آشپزی می کنید، خطرات و احتمال سوختگی را کاهش می دهد.


دمای مناسب: دمای روغن خود را برای غذاهای مختلف تنظیم کنید. برخی از اقلام با خوبی در دمای 350 درجه سرخ می شوند، اما موارد دیگر، مانند بال های تازه، در دمای 375 درجه بهتر مغز پخت می شوند.


میزان مناسب: سبد سرخ کن خود را زیاد پر نکنید. مطمئناً مواد بیشتری را می خواهید به طور همزمان می ‌پزید، اما اگر سبد سرخ کن خیلی شلوغ باشند، به طور یکنواخت پخته نمی ‌شوند و ممکن است با مشکلات احتمالی ایمنی مواد غذایی مواجه شوید. مواد غذایی خود را با دو یا چند مرحله سرخ کنید تا نتیجه ی بهتری را دریافت کنید. 


روغن مناسب: اگر هر روز از سرخ کن خود استفاده نمی کنید، سعی کنید روغن زیادی در آن نریزید تا بتوانید در مدت زمان کمتری روغن را دور بریزید و روغن تازه ای استفاده کنید. این کار باعث می شود برای هر بار سرخ کردن غذا، روغن تازه ای داشته باشید. همچنین روغن تازه می تواند نسبت به روغن های دیگری که مدت زیادی است مانده اند، سالم تر باشد و غذایی با طعم و بوی بهتری را برای شما سرخ می کند. 


روغن را وقتی داغ است فیلتر نکنید: این مورد هم به ایمنی مربوط می شود، وقتی روغن خیلی داغ است، آن را فیلتر نکنید زیرا روغن داغ می تواند باعث سوختگی شود. بنابراین صبر کنید تا روغن به طور کامل خنک شود، سپس آن را به راحتی فیلتر کنید و روغن را برای یک وعده غذای دیگر آماده کنید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha