02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از زودپز برقی مرتکب شوید

ادیبه کریم پور 21 /خرداد/ 1402
اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از زودپز برقی مرتکب شوید

اشتباهاتی که ممکن است هنگام استفاده از زودپز برقی مرتکب شوید


استفاده از زودپز برقی یکی از بهترین راه ‌ها برای قرار دادن کباب ‌های گوشتی لطیف و مرغ آبدار روی میز است. با این حال، گاهی اوقات نگاه کردن به همه آن دکمه ها و بررسی هر یک از قسمت های مختلف می تواند باعث مشکلاتی شود که غذا را بد مزه یا خراب کند. با تعداد زیادی قطعات و دکمه برای کنترل، می توان به راحتی اشتباه کرد. همچنین از حبوبات و غلات گرفته تا گوشت و دسر، این وسیله برای به دست آوردن سریع غذای خوب روی میز، بهترین عملکرد را ارائه می دهد. اما یادگیری استفاده از آن بسیار مهم است. در اینجا به چند اشتباهی که باید هنگام استفاده از زودپز برقی اجتناب کنید اشاره می کنیم.


اشتباه شماره 1: بررسی نکردن اینکه زودپز برقی شما مهر و موم شده است


اگر تا به حال بعد از تنظیم زمان پخت در زودپز برقی، آن را رها کرده اید و پس از باز کردن درب زودپز برقی متوجه شده اید که غذا نپخته است و همچنان خام باقی مانده است، چند نکته وجود دارد که باید بررسی کنید. اولین مورد سوپاپ آزاد کننده فشار در بالا است که برای ایجاد فشار باید در موقعیت درست قرار گیرد. دوم حلقه مهر و موم در داخل درب است که می تواند به مرور زمان ترک بخورد یا منبسط شود، یا اگر به تازگی آن را برای تمیز کردن برداشته باشید، ممکن است به درستی روی درب زودپز برقی نصب نشده باشد. در صورت پاره شدن، ممکن است به یک حلقه لاستیکی جدید نیاز داشته باشید یا فقط لازم باشد دوباره چک کنید که در جای خود محکم شده است. اگر حلقه در جای مناسبی باشد، باید آن را کمی بچرخانید تا عملکرد را بهتر کند و بخار از آن خارج نشود. خوشبختانه، یک راه آسان برای تشخیص اینکه آیا زودپز برقی شما واقعاً فشار ایجاد می کند وجود دارد. اگر آب بندی نباشد، ممکن است متوجه نشت بخار شوید که به شما می گوید مشکلی در شیر تخلیه فشار یا رینگ بخار (بر اساس جایی که بخار از آن می آید) وجود دارد. اما اگر مطمئن نیستید که داخل زودپز برقی شما بخار موجود است، سوپاپ را بررسی کنید. اگر شیر شناور بالا باشد، به این معنی است که زودپز برقی شما به درستی کار می کند. وقتی پایین است، زودپز تحت فشار بخار نیست و باز کردن درب آن بی خطر است.


اشتباه شماره 2: عدم استفاده از آب یا مایع کافی


زودپز برقی شما برای کار کردن به آب نیاز دارد. اگر به اندازه کافی نباشد، زودپز شما نمی تواند بخار کافی برای ایجاد فشار، ایجاد کند. برای هر غذا حدود 1 فنجان حداقل مقدار آب به قابلمه ی زودپز بریزید. بنابراین اگر در حال پختن دستوری هستید که آب را جذب کند، مانند برنج یا لوبیا، حتی به مقدار بیشتری نیاز خواهید داشت. مطمئن شوید که دستور العمل خود را دنبال می کنید تا بدانید چه مقدار آب یا مایع باید استفاده کنید. همچنین، اگر مشکلی در آب بندی زودپز برقی دارید، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه دوباره پخت و پز را امتحان کنید، آب بیشتری اضافه کنید، زیرا ممکن است مقداری از آب اولیه تبخیر شده باشد.


اشتباه شماره 3: زودپز برقی خود را بیش از حد پر کنید


زودپز برقی شما باید یک خط روی قابلمه داخلی داشته باشد تا حداکثر مقدار غذایی را که می توانید در آن بپزید به طور ساده به شما نشان دهد. پر کردن بیش از حد قابلمه زودپز می تواند بر فشاری که در داخل آن ایجاد می شود تأثیر بگذارد، بنابراین ممکن است در نهایت با یک غذای لطیف یا غذایی که به درستی پخته نمی شود، مواجه شوید. همچنین، یک زودپز برقی بیش از حد پر می تواند منجر به گرفتگی دستگیره فشار آزاد شود، زیرا غذا و مایعات می توانند داخل آن مکیده شوند. برای ایمن ماندن، قابلمه خود را بیش از دو سوم آن پر نکنید، و برای غذاهایی که در حین پختن پف می ‌شوند، مانند لوبیا و عدس، کمتر از نیمه پر پر کنید.


اشتباه شماره 4: استفاده از روش اشتباه آزادسازی بخار


دستور العمل زودپز برقی که استفاده می کنید باید فشار سریع یا آزاد شدن طبیعی را مشخص کند، بنابراین قبل از شروع آن را مشخص کنید. تخلیه سریع بخار بسیار مفید است، به خصوص اگر برای خوردن شام عجله دارید. آزاد سازی سریع برای توقف فوری فرآیند پخت غذاهای حساس مانند ماهی یا سبزیجات بخارپز عالی است. با این حال، اگر از آزاد سازی سریع بخار برای دستور غذا با مایع زیاد، مانند سوپ، استفاده می‌ کنید، فشار موجود در زودپز برقی شما می ‌تواند باعث شود مقداری از مایع کف کند، که می ‌تواند همراه با بخار معمولی از طریق سوپاپ سرریز شود. همیشه دستورالعمل های غذای خود را دنبال کنید که از کدام مورد استفاده کنید.


اشتباه شماره 5: پخت بیش از حد


پخت بیش از حد احتمالاً بزرگترین نقص در هنگام آشپزی است. برخی از افراد در نهایت پخت با زودپز، غذای نرم شده و گاهی سوخته می خورند. این عمدتاً به این دلیل اتفاق می افتد که آن ها زمان بندی خود را درست انجام نمی دهند. افراد محتاط معمولاً به حدس و گمان می پردازند و به غذای خود دو تا سه دقیقه اضافی برای پخت و پز می دهند. این دو تا سه دقیقه برای از بین بردن غذای شما کافی است، مخصوصاً با زودپز بسیار سریعتر پخته می شود. دقت در پخت و پز زودپز بسیار مهم است زیرا حداقل مقدار حرارتی که از ظرف خارج می شود وجود دارد. بنابراین، هر زمان پخت اضافی می تواند برای دستور غذای شما مضر باشد.


اشتباه شماره 6: استفاده از دکمه تایمر برای تنظیم زمان پخت


به جای تنظیم زمان پخت، دکمه تایمر در زودپز برقی شما در واقع برای به تاخیر انداختن پخت و پز است. بنابراین اگر آن را فشار دهید، پخت و پز زودپز برقی خود را به تاخیر می اندازید. در عوض، مطمئن شوید که از تنظیم دستی (یا هر دکمه پخت دیگری مانند  مرغ یا سوپ) استفاده می کنید، سپس از دکمه‌ های مثبت و منفی برای تنظیم زمان پخت استفاده کنید. دکمه تایمر در صورت روشن بودن به رنگ سبز روشن می شود و اگر به طور تصادفی آن را فشار دهید، می توانید با دکمه های گرم نگه داشتن یا لغو آن را لغو کنید.


اشتباه شماره 7: نخواندن دفترچه راهنما


به خصوص اگر در استفاده از زودپز برقی تازه کار هستید، حتما دستورالعمل های سازنده را بخوانید تا نحوه استفاده از آن را بیاموزید. هر زودپز کمی متفاوت عمل می ‌کند، بنابراین حتی اگر در استفاده از مدل قدیمی ‌تر حرفه ‌ای هستید، هنگام ارتقا به یک جدید، نکات مفیدی را در دفترچه راهنما پیدا خواهید کرد، از جمله مواردی برای پخت غذاهای مختلف مانند گوشت، لوبیا، و حتی دسر می باشند. معمولاً دستورالعمل ‌ها شامل راهنمای عیب ‌یابی است، بنابراین اگر با مشکل دیگری مواجه شدید، راه‌ حل ممکن است وجود داشته باشد.


اشتباه شماره 8: پختن همه غذاها به طور همزمان


اگرچه ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسد که همه مواد را به طور همزمان در زودپز بریزید، اما این اشتباهی است که منجر به پخت بیش از حد بخشی از غذای شما می شود. درست مانند پخت و پز روی اجاق گاز، موادی که از نظر اندازه و بافت متفاوت هستند (مانند گوشت و سبزیجات) زمان پخت متفاوتی خواهند داشت. این نکته را دنبال کنید که هنگام پختن دستور العمل هایی که شامل ترکیبی از گوشت و سبزیجات است، یا موادی که اندازه آنها به طور قابل توجهی متفاوت است، پخت و پز را در مراحل مختلف انتخاب کنید. این دستور پخت یکنواخت تر و خوش طعم تر را ایجاد می کند. با پختن مواد درشت یا گوشت شروع کنید، فشار را کم کنید، سپس سبزیجات یا مواد خرد شده را اضافه کنید. سپس زودپز را به فشار برگردانید و مرحله آخر پخت را از سر بگیرید.


اشتباه شماره 9: اضافه کردن قوام دهنده ها، مانند نشاسته ذرت یا روکس، به زودپز


هنگام پختن سس غلیظ، سوپ یا خورش، افزودن زودهنگام نشاسته یا نشاسته ذرت به مخلوط می تواند تأثیر منفی بر طرز پخت آن بگذارد، زیرا بخار کمتری از مایع غلیظ خارج می شود. این نکته را دنبال کنید که برای بهترین نتیجه هنگام تهیه سوپ ها و سس های غلیظ در زودپز، همیشه برنامه ریزی کنید که غلیظ کننده (مانند نشاسته ذرت یا روکس) را بعد از پخته شدن اضافه کنید نه قبل از آن، تا نتیجه ی بهتری را دریافت کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha