02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات ایمنی برای استفاده از سرخ کن بدون روغن

ادیبه کریم پور 18 /خرداد/ 1402
نکات ایمنی برای استفاده از سرخ کن بدون روغن

نکات ایمنی برای استفاده از سرخ کن بدون روغن


سرخ کن های بدون روغن در طول سال های اخیر محبوبیت زیادی داشته اند، چه بهتر از یک اجاق همرفتی استاندارد باشند یا نباشند. مانند هر وسیله خانگی معمولی، سرخ کن های بدون روغن دارای خطرات ایمنی و اقدامات احتیاطی خاص خود هستند. اما با استفاده و مراقبت مناسب، نیازی به نگرانی در مورد آتش سوزی خود به خود سرخ کن بدون روغن نخواهید داشت. در اینجا 10 نکته برای کارکرد ایمن سرخ کن رژیمی آورده شده است.


1. دفترچه راهنما را مشاهده کنید


اگر سرخ کن شما بوق می زند و صدا می دهد، همیشه باید ابتدا دفترچه راهنما را بخوانید. سرخ کن های بدون روغن وسایل پخت و پز هستند که می توانند به طور خطرناکی داغ شوند، بنابراین خواندن در مورد تمام اقدامات احتیاطی که باید هنگام استفاده از آن انجام دهید، منطقی است. همچنین می توانید برای کمک در تعمیر و پخت و پز و برای مشکلات دیگر از دفترچه راهنما را مشاهده کنید. 


2. سبد غذایی را بیش از حد شلوغ نکنید


اگر می خواهید غذای زیادی را برای خود یا خانوادتان درست کنید، باید کمی صبر داشته باشید و سبد سرخ کن رژیمی را بیش از حد پر نکنید، زیرا باید بین غذا و ماده گرم‌ کننده در سرخ ‌کن بدون روغن فاصله بگذارید. در غیر این صورت خطر آتش ‌سوزی وجود دارد. حجم زیاد غذای خود را می توانید در دو یا چند مرحله سرخ کنید.


3. سرخ کن بدون روغن را بلافاصله پس از استفاده از برق بکشید


هنگامی که پخت و پز را تمام کردید، سرخ کن رژیمی خود را از برق بکشید. این مطمئن ترین راه برای اطمینان از اینکه تمام اجزای گرمایش خاموش می مانند و به طور تصادفی روشن نمی شود و از خطرات احتمالی جلوگیری می کند.


4. استفاده از میزان روغن مناسب


نکته اصلی سرخ کن های بدون روغن این است که برای غذاهای ترد به روغن کمی نیاز (یک یا دو قاشق غذاخوری) دارید. برخی از دستور العمل ها به شما می گویند که مقدار کمی روغن برای پختن بگنجانید، و حتماً به همان اندازه که دستور داده شده استفاده کنید، زیرا اضافه کردن بیش از حد روغن می تواند منجر به آتش سوزی شود.


5. روی سرخ کن بدون روغن چیزی قرار ندهید


قسمت ‌های خارجی سرخ ‌کن ‌های رژیمی ممکن است داغ شوند و قرار دادن هر چیزی در بالای دستگاه می‌ تواند باعث گرم شدن بیش از حد آن شود.


6. به سرخ کن بدون روغن فاصله کافی بدهید


سرخ کن های رژیمی دارای دریچه های هوا برای انتشار گرما هستند. دریچه های هوا برای آزاد کردن گرما به فضای کافی نیاز دارند و اگر خیلی نزدیک به یک سطح، مثلاً دیوار خود، قرار دهید، خطر آتش سوزی وجود دارد. سرخ کن رژیمی خود را تا 15 سانتی متر از اطراف با فاصله از اجسام و دیوار نگه دارید تا جریان هوا کافی و مناسب باشد.


7. سرخ کن رژیمی خود را روی سطحی صاف و پایدار قرار دهید


سرخ کن بدون روغن خود را در هنگام استفاده روی یک سطح صاف قرار دهید و مطمئن شوید که روی هیچ سطح لرزانی قرار نگرفته باشد و مطمئن شوید که صاف باشد تا نلغزد و سر نخورد. نکاتی وجود دارد که باید در مورد محل نگهداری و استفاده از سرخ کن بدون روغن رعایت کنید تا خطرات بهداشتی و ایمنی را کاهش دهید. وقتی به فکر محل قرار دادن سرخ کن رژیمی خود هستید، پاسخ به اندازه دستگاه و فضای موجود بستگی دارد، اما چند قانون کلی وجود دارد که باید سعی کنید از آن ها پیروی کنید. سرخ کن های بدون روغن باید روی میز کار و نزدیک پریز برق قرار گیرند. در صورت امکان، سرخ کن را باید در فضایی از آشپزخانه خود با تهویه مناسب و نزدیک به هود هواکش نگهداری کنید و هنگام استفاده از سرخ کن بادی باید هود هواکش را روشن کنید. اگر امکان استفاده از سرخ کن بدون روغن در مکانی با تهویه مناسب وجود ندارد، هنگام استفاده از آن اطمینان حاصل کنید که پنجره ها را باز کنید. سطحی که سرخ کن بدون روغن را روی آن قرار می دهید باید صاف باشد، مانند میز کار آشپزخانه یا فضای پیشخوان باشند. سرخ ‌کن‌ های رژیمی می‌ توانند در هنگام روشن شدن به لرزش درآیند، بنابراین نگه داشتن آن ها روی سطح صاف از افتادن یا سر خوردن آن ها روی زمین جلوگیری می‌ کند. سرخ کن برای استفاده باید به برق وصل شود، باید آن را مستقیماً به پریز برق وصل کنید و از استفاده از سه راهی برق خودداری کنید. سه راهی برق یا رابط ها می‌توانند برق را کاهش دهند، که می ‌تواند باعث مشکل در سرخ ‌کن بدون روغن شود. سرخ کن های بدون روغن دارای سوراخ هایی در پشت خود هستند تا هوای گرم را آزاد کنند، هنگامی که سرخ کن رژیمی روشن است باید اطمینان حاصل کنید که تهویه هوای گرم نزدیک پریز نیست. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که دستگاه را روی یک سطح داغ مانند اجاق گاز قرار نگیرد، زیرا ممکن است سیم را ذوب کند.  


8. هرگز سرخ کن در حال استفاده را بدون مراقبت رها نکنید


غذا ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید بسوزد، و اگر در مجاورت سرخ‌ کن نباشید، و ممکن است غذا بسوزد و دود تولید کند که نه تنها برای غذا، بلکه برای سلامتی شما نیز مضر است. بنابراین هنگام روشن کردن سرخ کن، آن را رها نکنید، بلکه چک کنید.


9. سرخ کن بدون روغن را مرتب تمیز کنید


چربی و بقایای مواد غذایی می توانند به راحتی و به سرعت جمع شوند. اطمینان حاصل کنید که سرخ کن بادی خود را تمیز نگه دارید تا برای استفاده دفعه ی بعد، مواد غذایی آتش نگیرد. بیشتر قسمت های سرخ کن بادی شما قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند (برای اطمینان، دفترچه راهنما را بخوانید)، و سایر قطعات غیرقابل شستشو باید نقطه ای تمیز شوند.


10. سرخ کن بدون روغن خود را بلافاصله پس از استفاده تمیز نکنید


سرخ کن بادی شما می تواند به اندازه اجاق گاز داغ شود، بنابراین تمیز کردن آن بلافاصله پس از استفاده از آن بسیار خطرناک است و ممکن است شما را بسوزاند. قبل از تمیز کردن سرخ کن رژیمی خود حداقل 30 دقیقه زمان دهید تا خنک شود تا نه شما و نه سطح های دیگر را نسوزاند. 


سرخ کن بدون روغن برای چه مواردی استفاده می شود؟


سرخ کن های رژیمی به دلیل پخت و برشته کردن غذا شبیه فر هستند. در سرخ کن بادی، المنت های گرمایشی در بالا قرار دارند و یک فن بزرگ وجود دارد که هوای گرم را به گردش در می آورد و در نتیجه مواد غذایی ترد مانند چیپس، بدون روغن یا کم روغن ایجاد می شود. این بدان معناست که شما همان تاثیر غذای سرخ شده را بدون مقدار زیادی روغن و کالری اضافه خواهید داشت. سرخ کن های رژیمی علاوه بر اینکه جایگزین سالم تری برای سرخ کردن غذای شما هستند، روشی راحت تر، سریع تر و کم مصرف تر برای دستیابی به نتایج مشابه هستند. سرخ کن های بدون روغن می توانند غذاهای معمولی را سریعتر از اجاق های معمولی طبخ کنند. به عنوان مثال، ناگت های مرغ منجمد که معمولاً حدود 25 دقیقه طول می کشد تا در فر بپزند، می توانند در 15 دقیقه در سرخ کن آماده شوند. افزایش اخیر در محبوبیت سرخ کن های بدون روغن نیز به دلیل اندازه جمع و جور آن ها است و این واقعیت است که آن ها از انرژی کمتری نسبت به سایر دستگاه های دیگر استفاده می کنند. سرخ کن های رژیمی می توانند مانند سایر لوازم خانگی مانند فر و سرخ کن های روغنی بسیار کارآمدتر عمل کنند. ممکن است مردم فکر کنند که سرخ کن‌ های بدون روغن فقط برای غذاهایی مفید هستند که باید سرخ شوند، مانند مرغ و چیپس، اما آن ها بسیار متنوع ‌تر از این هستند و می ‌توانند غذاهای متعددی بپزند. سرخ کن های هوا همچنین می توانند برای گرم کردن مجدد غذا استفاده شوند و جایگزینی عالی برای مایکروویو هستند زیرا غذا را ترد نگه می دارند، نه اینکه آن ها را خیس کنند که ممکن است هنگام گرم کردن مجدد غذا در مایکروویو اتفاق بیفتد. در این سرخ کن های رژیمی می توانید غذاهای متنوعی مانند: کیک، غذاهای دریایی، برگر و.. را بپزید. 

سوالات متدوال


آیا می توانید برنج را در سرخ کن بدون روغن بپزید؟


بله، پختن برنج نپخته و پخته در سرخ کن بادی بی خطر است. برای برنج نپخته توصیه می شود آن را در قالب کیک یا چیزی شبیه آن به همراه آب جوش بریزید و از بسته شدن محکم در ظرف اطمینان حاصل کنید. با پختن این غذا به مدت 25 دقیقه در دمای 180 تا 200 درجه سانتیگراد، برنج پخته بی نظیری به شما می رسد. گذاشتن برنج پخته در سرخ کن هوا نیز بی خطر است و تنها پس از چند دقیقه برنج شما گرم می شود. توجه داشته باشید برای مدت کمی آن را گرم کنید، زیرا پس از مدتی ممکن است ترد شود.


آیا می توانید سوسیس را در سرخ کن بادی بپزید؟


بله، پختن سوسیس در سرخ کن بدون روغن نیز بی خطر است. توصیه می شود سوسیس ها را به مدت 10 تا 15 دقیقه در دمای 180 درجه سانتیگراد بپزید و آن ها را بچرخانید تا پخته شوند.


آیا می توانید پاپ کورن را در سرخ کن با هوا درست کنید؟


بله، هنگام تهیه پاپ کورن در سرخ کن بادی، استفاده از روغن بسیار مهم است، زیرا به این ترتیب مغزها آنقدر داغ می شوند که به طور یکنواخت بپزند. لازم است سرخ کن بدون روغن را از قبل گرم کنید. بعد از پختن، ممکن است مقداری تکه های ذرت بو داده در سرخ کن رژیمی شما گیر کرده باشد. مهم است که سرخ کن را پس از استفاده به طور کامل تمیز کنید. در مورد کیسه های پاپ کورن، تهیه این کیسه ها در سرخ کن رژیمی ایمن نیست زیرا کیسه برای مایکروویو طراحی شده است و احتمالاً در سرخ کن را بسوزد.


آیا می توانید نان تست را در سرخ کن رژیمی درست کنید؟


بله، زمان و دمای پخت بستگی به این دارد که نان تست خود را چگونه دوست دارید. می ‌توانید از قفسه ‌های کوچکی استفاده کنید که در سرخ ‌کن شما قرار می ‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که نان به اطراف حرکت نمی ‌کند.


آیا استیک در سرخ کن رژیمی پخته می شود؟


بله، پختن استیک در سرخ کن رژیمی امکان پذیر است و همچنین دما و مدت زمان پخت استیک به ترجیح شما بستگی دارد. اگر می خواهید گوشت را آبدارتر سرو کنید، مدت زمان آن را کم کنید و همچنین برای برشته شدن کامل آن باید مدت زمان را کمی طولانی تر کنید. 


آیا می توان پاستا را در سرخ کن بدون روغن پخت؟


نه، پختن ماکارونی در سرخ کن همیشه بی خطر نیست، به دلیل مایعات و سس های مورد نیاز برای پخت ماکارونی، هوای گرمی که در اطراف غذا می چرخد می تواند باعث پاشیدن آن شود که می تواند نه تنها خطرناک، بلکه بسیار کثیف نیز باشد.


آیا می توان ماهی را در سرخ کن بدون روغن طبخ کرد؟


بله، می توانید ماهی از جمله ماهی قزل آلا را در سرخ کن رژیمی بپزید. با این حال، نباید ماهی را با مایعات یا سس در اطراف آن در سرخ کن بادی بپزید. زیرا ممکن است به اطراف پاشیده شود و همچنین نتیجه ی مطلوبی را ارائه نمی دهد.


آیا می تواندر سرخ کن رژیمی، کیک درست کرد؟


بله، پختن کیک در سرخ کن رژیمی امکان پذیر است. اطمینان حاصل کنید که خمیر کیک شما در قالب کیک که با کاغذ روغنی پوشانده شده است. زمان و دمای پخت بستگی به اندازه قالب کیک و برند سرخ کن بدون روغن دارد. با این حال، هنگام پختن مایه ی کیک در سرخ کن بدون روغن، همیشه باید مراقب باشید.

آیا می توان در سرخ کن بادی نان پخت؟


بله، پختن نان در سرخ کن رژیمی عالی است. مانند پخت کیک، خمیر نان را باید قبل از پخت در سرخ کن بدون روغن در قالب کیک قرار دهید. دما و زمان پخت نیز به اندازه قالب کیک و نوع سرخ کن بدون روغن بستگی دارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha