02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت بین آرام پز و پلوپز در چیست؟

ادیبه کریم پور 11 /مهر/ 1401
تفاوت بین آرام پز و پلوپز در چیست؟

تفاوت بین آرام پز و پلوپز در چیست؟


خرید لوازم آشپزخانه می تواند یک تجارت گیج کننده باشد. لوازم مختلف زیادی برای خرید برای پخت و پز وجود دارد. بعضی از دستگاه شباهت زیادی به هم دارند و ممکن است برای کاربر گیج کننده باشد. پس امروز به تفاوت و شباهت های پلوپز و آرام پز می پردازیم که از نظر ظاهری بسیار به هم شبیه هستند، اما از نظر کارایی کمی با یکدیگر تفاوت دارند. پس فرق آرام پز و پلوپز چیست؟ تفاوت اصلی بین آرام پز و پلوپز در میزان و نوع حرارت ایجاد شده است. یک دستگاه آهسته با حرارت کم و یکنواخت در مدت زمان طولانی طبخ می کند. پلوپز حرارت سریع تری را فراهم می کند، غذاها را به سرعت به جوش می آورد و سپس گرم نگه می دارد تا آماده سرو شود. تفاوت اصلی بین این دو به وضوح در سرعت پخت غذا است. با این حال، این بر انواع غذاهای قابل پخت و نحوه استفاده از این دو وسیله آشپزخانه تأثیر می گذارد. ما به جزئیات بسیار بیشتری در مورد تفاوت های بین آرام پز و پلوپز و نحوه استفاده موثر از آن ها پرداخته ایم، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


تفاوت بین آرام پز و پلوپز


بنابراین همانطور که در بالا گفتیم، تفاوت اصلی بین یک دستگاه پلوپز و یک آرام پز، میزان حرارتی است که توسط هر دوی آن ها داده می شود و این گرما چقدر سریع توزیع می شود. این امر به طور اجتناب ناپذیری بر نحوه تهیه و طبخ غذا و انواع غذایی که می خواهید با هر دوی آن ها بپزید تأثیر می گذارد. یکی دیگر از تفاوت این دو دستگاه سایز و اندازه های آن ها هستند که هر کدام از آن ها معمولا سه سایز متفاوت دارد و برای خانواده کوچک و بزرگ متفاوت است. سایز مینی برای کسانی که در تنها زندگی می کنند یا دانشجوها و حتی درست کردن غذای بچه مناسب هستند.


تفاوت در تنظیمات حرارت بین دستگاه آرام پز و پلوپز


یک دستگاه آرام پز معمولا دارای سه تنظیم حرارتی: حرارت زیاد، متوسط و کم است. به نظر می رسد که هر یک از این گرماها واقعاً از نظر دما چه چیزی باید باشد بین منابع متفاوت است، اما به عنوان یک قانون کلی، تنظیم حرارت کم باید حدود 200 درجه فارنهایت و تنظیم حرارت بالا باید تقریباً 300 درجه فارنهایت باشد. همچنین دلیل بالا بودن دما تا 200 درجه در پایین ترین حالت به ایمنی مواد غذایی مربوط می شود. در حالی که می خواهید بتوانید غذای خود را به آرامی بپزید، نمی خواهید آن را در حرارتی که ایمن می شود بپزید. پختن غذا در دمای زیر 140 درجه فارنهایت به باکتری ها اجازه می دهد تا در غذای شما رشد کرده و رشد کنند و این به طور جدی ناسالم است. پلوپز معمولاً دارای تنظیمات حرارتی متفاوتی نیست که آهسته پز انجام می دهد. این روش کاملاً متفاوت عمل می کند، به همین دلیل است که پخت و پز با پلوپز بسیار سریعتر از استفاده از آرام پز است. در حالی که آرام پز برای پختن وعده های غذایی در مدت زمان طولانی تری استفاده می شود، استفاده از پلوپز برای پخت انواع برنج و غلات می تواند و باید در مدت زمان کوتاه تری انجام شود.


به طور کلی هنگام پخت برنج، پلوپز مراحل زیر را طی می کند:


برنج را در آب در پلوساز قرار می دهند. سپس پلوپز آب را می جوشاند (این در 100 درجه سانتیگراد یا 212 درجه فارنهایت اتفاق می افتد). تمام آب جذب برنج می شود و شروع به بخار شدن می کند. وقتی آب جذب شد، دمای دستگاه بالا می رود. پلوپر این تغییر را حس می کند و به سادگی برنج را گرم نگه می دارد.


تفاوت در اندازه بین آرام پز و پلوپز


اندازه آرام پزها و پلوپزها با توجه به نیاز شما و میزان پولی که می خواهید خرج کنید متفاوت است. یک دستگاه آرام پز از 1 لیتر تا 8 لیتر متغیر است. همچنین راهنمای ما در هنگام تصمیم گیری برای خرید کمک می کند و تفاوت ها را به شما نشان می دهد: 1 تا 3 لیتر: به عنوان کوچک ‌ترین آرام ‌پزی که می ‌توانید بخرید، برای افرادی که به تنهایی زندگی می‌ کنند یا حداکثر برای زوج‌ هایی که فقط باید غذای کافی برای یک وعده غذا درست کنند، بهترین است. 4 تا 5 لیتر: این اندازه برای یک خانواده 3 تا 4 نفره ایده آل است. همچنین می تواند برای زوج هایی استفاده شود که می خواهند به اندازه کافی غذا درست کنند تا دو وعده غذایی برای یک زوج درست کنند. 6 تا 8 لیتر: این یک اندازه ایده آل برای یک خانواده بزرگ است. شما می توانید یا یک غذای بزرگ خانوادگی بپزید، یا برای افراد کمتری بپزید که مقدار زیادی غذای باقیمانده باقی می ماند.


اندازه پلوپز کاملاً متفاوت است و در اندازه های فنجانی اندازه گیری می شود. پلوپزها معمولاً در اندازه های بین 2 تا 10 فنجان هستند، اگرچه می توانید نسخه 20 فنجانی بزرگتر را خریداری کنید، اما این معمولاً برای استفاده تجاری است زیرا برنج زیادی پخته می شود. اندازه فنجان یک پلوپز به مقدار برنجی که می تواند درست کند، اشاره نمی کند، بلکه به مقدار فنجان های کامل برنج نپخته آن اشاره دارد. شما می توانید انتظار داشته باشید که حجم برنج پس از پخته شدن تقریباً دو برابر شود، اگرچه این بستگی به نوع و کیفیت برنج دارد. بنابراین یک پلوپز با ظرفیت 5 فنجان، باید تقریباً 10 فنجان برنج پخته تولید کند. در حالی که اندازه فنجان ها می تواند متفاوت باشد، اندازه استاندارد فنجان برای برنج مورد استفاده در پلوپز 180 میلی لیتر است. اکثر پلوپزها دارای یک پیمانه اندازه گیری هستند.


تفاوت زمان پخت بین آرام پز و پلوپز


زمان پخت یک آرام پز بسته به نوع و میزان پخت شما بسیار متفاوت است. این می تواند بین 2 تا 10 ساعت باشد و پس از پختن غذا می توانید زمان بیشتری را برای گرم نگه داشتن غذا اضافه کنید. پخت برنج در پلوپز زمان بسیار کمتری نسبت به استفاده از یک دستگاه آرام پز دارد. در حالی که برخی از پلوپزها دارای حالت سریع برای تهیه برنج در حدود 20 دقیقه هستند، باید انتظار داشته باشید که پخت برنج در پلوپز بین 40 تا 50 دقیقه طول بکشد.


چه غذاهایی را باید در آرام پز و پلوپز بپزیم؟


در نگاه اول به نظر می رسد که پلوپز فقط همین است، وسیله ای برای پخت برنج و آرام پز می تواند برای چیزهای مختلف استفاده شود. این کاملاً صادق نیست، و در دستگاه پلوپز و آرام پز می توان اکثر غذا ها را درست کرد. غذا هایی که می توان با یک دستگاه آرام پز درست کرد عبارتند از: انواع خورشت، سوپ، همه انواع سیب زمینی، کوفته قلقلی، اسپاگتی و ... هستند. همانطور که گفتم، این تنها تعدادی از چیزهایی است که می توانید با استفاده از آرام پز خود درست کنید. پلوپزها همه کاره تر از آنچه در ابتدا به نظر می رسند هستند. بدیهی است که می توانید از همه انواع برنج استفاده کنید، اما چند پیشنهاد برای چیزهایی که می توانید با استفاده از پلوپز خود بپزید آورده شده است: همه انواع برنج، ماهی بخار پز شده، سبزیجات بخار پز شده، تخم مرغ آب پز، مرغ، فرنی و غذای کودک، بلغور جو دوسر، سوپ و انواع خورش، پیتزا و ماکارونی و.... را می توان با پلوپز خود درست کنید. بنابراین همانطور که می بینید، لیست چیزهای دیگری که می توانید در پلوپز درست کنید، قطعا فراتر از استفاده ساده از آن برای پخت برنج است. زیبایی این کار این است که زمان بسیار کمتری نسبت به یک دستگاه آرام پز می برد، اگرچه روشن کردن آرام پز شما برای پخت آرام در حالی که بیرون از محل کار هستید قطعاً امتیازی است که با پلوپز دریافت نمی کنید.


سوال های متداول


آیا پلوپز می تواند گوشت بپزد؟ در میان چیزهای دیگر، بله، می توانید گوشت و ماهی و مرغ را در پلوپز خود بپزید. بسته به اندازه پلوپزتان، باید بتوانید یک کباب مرغ یا گوشت کامل بپزید.
آیا می توانم از پلوپز خود به عنوان آرام پز استفاده کنم؟ بله این امکان وجود دارد که از پلوپز خود به عنوان آرام پز استفاده کنید. با این حال، به دلیل تفاوت بسیار زیاد در دما و روش پخت، این کار نیاز به تمرین و آزمایش دارد تا درست شود. همچنین می توان از برنامه های از قبل تنظیم شده برای این کار کمک بگیرید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha