02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

15 چیزی که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید

ادیبه کریم پور 21 /آذر/ 1401
15 چیزی که نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید

15 چیزی که هرگز نباید در سرخ کن بدون روغن بپزید


سرخ کن های هوا به دلیل راحتی و سهولت در تهیه طیف گسترده ای از وعده های غذایی سریع محبوبیت زیادی به دست آورده اند. کارشناسان آشپزی استفاده از سرخ کن هوا را برای تهیه غذای منجمد، پخت کلوچه و حتی گوشت سرخ شده توصیه می کنند. برای افراد ناآشنا، سرخ کن بادی در واقع سرخ کن نیست، بلکه بیشتر شبیه یک مایکروو روی صفحه است که از کمی روغن استفاده می کند. این دستگاه هوای گرم را با استفاده از یک فن داخلی برای زمان ‌های پخت سریع ‌تر از اکثر مایکروو معمولی یا خانگی به گردش در می ‌آورد.


سرخ کن های هوا علاوه بر نتایج سریع تر، به گونه ای طراحی شده اند که جایگزین سالم تری برای سرخ کن های معمولی باشند. فواید سرخ کن هوا برای سلامتی نتیجه کاهش ترکیبات مضری است که سرخ کن های معمولی هنگام گرم کردن روغن تا دمای بالا تولید می کنند. در حقیقت، در صورت سوختن مواد غذایی، ترکیبات حذف شده ممکن است با مواد شیمیایی مضر دیگری جایگزین شوند. با این حال، کاهش روغن سنگین به طور کلی، افراد را در مسیر تغذیه سالم‌ تر قرار می‌ دهد. متخصصان تشخیص داده اند که اکثر مردم هنگام استفاده از سرخ کن های هوا، کالری دریافتی خود را به طور متوسط بین 70 تا 80 درصد کاهش می دهند. با وجود هوشمندی دستگاه، باید از استفاده از سرخ کن هوا برای برخی از غذاهای خاص خودداری کنید. نتایج ممکن است متفاوت باشد، اما برخی از غذاها به جای سرخ کردن خشک می شوند، بیش از حد پخته می شوند یا له می شوند.


1. غذای سرخ شده با خمیر مرطوب


خمیر روی ماهی سرخ شده، کورن داگ و بال های پوشیده شده با خمیر های مخصوص وقتی در روغن سرخ می کنید به پوسته ای خوشمزه تبدیل می شود. روغن داغ در یک سرخ کن عمیق، لایه بیرونی مرطوب را با خشک کردن سریع خمیر در پوشش ترد، تنظیم می کند. در داخل سرخ کن هوای خشک، چیزی برای تنظیم خمیر مرطوب وجود ندارد. در عوض، خمیر فقط در حین پختن غذا می چکد و پخشض می شود. 


2. کلم بروکلی


پختن کلم بروکلی در سرخ کن های بدون روغن کار ساده ای نیست. کلم بروکلی به دلیل بافت نرم و آب کم هنگام پختن با سرخ کن ممکن است لایه بیرونی آن سوخته شود و داخل آن خشک شود. این نوع پخت کلم بروکلی را از بین می برد و طعم بدی را به او می دهد.


3. پختن مرغ کامل


وقتی صحبت از مرغ کامل می شود، توانایی های آن محدود است. سبد یا قفسه های پخت و پز بسته به مدل، از نظر ظرفیت کوچکتر از فر هستند. بنابراین ممکن است برای مرغ کامل مناسب نباشد. مرغ در نهایت با لایه بیرونی سفت و سوخته و لایه داخلی خام از سرخ کن بیرون می آید. مشکل این است که اگر یک مرغ کامل اضافه کنید، احتمالاً سبد سرخ کن هوا را بیش از حد شلوغ می کنید. برای اینکه سرخ کن هوا کار کند باید هوای گرم در گردش باشد. برای پخت صحیح مرغ در سرخ کن بادی ، به جای قرار دادن یکباره تمام مرغ داخل آن، باید چند تکه را در یک زمان بپزید. شما باید سینه ها را رو به پایین نگه دارید و بقسه ی آن را در بالا قرار دهید، زیرا سرخ کن های هوا از بالا گرم می شوند. این ترفند به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که مرغ شما ترد است و گوشت آبدار باقی می ماند.


4. پنیر پیتزا


ذوب پنیر در سرخ‌ کن می ‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. ذوب سریع برخی از پنیرها باعث مسدود شدن راه هوای داخل سرخ کن شود. پنیر یکی از غذاهایی است که دستگاه ها باید با آن سازگاری داشته باشند. پنیر منجمد به جلوگیری از ذوب شدن و سوختن سریع پنیر در اثر حرارت زیاد کمک می کند. برای چیزبرگرهای سرخ کن هوا، از فویل آلومینیومی برای جلوگیری از سرریز و جلوگیری از بهم ریختگی در انتهای کار استفاده می کند. فویل آلومینیومی باید رول شود تا هوا به گردش خود ادامه دهد. کمی اسپری پخت و پز نچسب نیز باعث می شود تا راحت تر از روی فویل جدا شود.


5. همبرگر


همبرگر یک غذای کلاسیک مورد علاقه است و همه دوست دارند آن را به بهترین نوع درست کنند. درست کردن همبرگر داخل سرخ کن های بادی ممکن است باعث مشکلاتی شود، زیرا همبرگرها خود دارای روغن هایی هستند که دارای نقطه دود بالایی هستند. بنابراین درست کردن آن ها در دستگاه سرخ کن باعث دود و بوی بدی در خانه شود. همچنین ممکن است باعث مسدود شده راه های هوایی و فن های دستگاه شود. این مشکل برای استیک هم صدق می کند. گوشت برش شده ضخیم ممکن است مانند همبرگر به خوبی پخته نشود.


6. برنج


سرخ کن های هوا برای خشک کردن غذا با گردش آسان هوای گرم در محفظه طراحی شده اند. مانند فر، غذا به طور مساوی با حرارت بالا پخته می شود. برنج و سایر غلاتی که باید در آب جوش غوطه ور شوند را نمی توان در سرخ کن بادی طبخ کرد. دلیلی که نمی توان برنج را داخل ان بپزید این است که کویل گرمایش و فن سرخ کن ها هرگز دمای داخل دستگاه را به اندازه ای گرم نمی کنند که آب را بجوشاند. آب ولرم اجازه نمی دهد دانه ها به درستی بپزند. تمام غلات سنگین باید روی اجاق گاز یا پلوپز پخته شوند. پلوپز یکی دیگر از ابزارهای صرفه جویی در زمان است.


7. سبزیجات خام


برخی از سبزیجات را می توان با سرخ کن های هوا بپزید. اما سرخ کن های بدون روغن قدرت ترد کردن یکسانی نسبت به محصولات خام ندارد. سبزیجاتی مانند برگ های اسفناج و کرفس برای پخته شدن در سرخ کن مناسب نیستند، زیرا ممکن است با باد و هوای گرم داخل دستگاه بلند شود و راه های هوایی را مسدود کنند. اما اگر سبزیجات خام به یک غذای سرخ شده یا غذاهای دیگر اضافه شوند، نتایج بسیار سازگارتر خواهد بود.


8. چاشنی های خشک


با وجود طراحی متنوع، همه سرخ کن های هوا با گردش هوای گرم کار می کنند. یک فن گرما را با چنان سرعتی به داخل محفظه منتقل می کند که مانند یک تونل باد کوچک است. مواد های خشک با استفاده از ادویه های ریز مانند فلفل، نمک و موادی که برگی یا سبک هستند، باید به مقدار کم مصرف شوند، زیرا از غذا جدا می شود و ادویه اضافی ممکن است حتی دستگاه را مسدود کند. به علاوه، ادویه های شما را هدر می دهد.


9. روغن زیتون


سرخ کن های هوا پر از تناقض هستند، اما می توانند یک روش ساده و سرگرم کننده برای پختن غذا ارائه دهند. توصیه می شود هنگام سرخ کردن در هوا از جایگزینی برای روغن زیتون استفاده کنید زیرا روغن های دیگر نقطه دود پایین تری دارند. یکی از دلایل پرهیز از مصرف روغن‌ هایی با نقطه دود پایین این است که غذای شما می ‌تواند طعم بدی پیدا کند. در صورتی که دود کردن روغن نیز می تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند. هنگام سرخ کردن روغن نباتی و روغن بادام زمینی همگی روغن هایی با نقطه دود بالا هستند که به جلوگیری از این مشکل کمک می کند. اما حذف روغن زیتون به طور کلی جنبه منفی خود را دارد. روغن‌ های سالم یک ماده غذایی ضروری هستند. از دست دادن چربی های سالم در روغن زیتون در واقع می تواند به معنای از دست دادن مزایای سلامتی باشد. 


10. سبزی های برگی ظریف


سبزی های سرخ کن هوا باید با دقت انتخاب شوند. از سبزیجات لطیف و برگ‌ دار یا هر نوع غذای وزن خاصی ندارند، اجتناب کنید. گرمای اجباری سرخ کن هوا به سرعت هوا را به اطراف هل می دهد، بنابراین هر غذایی که ممکن است توسط آن هوا گرفته شود می تواند به عنصر گرمایش برخورد کند. به لطف سرخ کن‌ هایی که غذای شما را در دمای بالا می ‌پزند، سوزاندن غذاهایی که به طور یکنواخت پخته نمی‌ شوند یا در جای خود باقی نمی ‌مانند بسیار آسان است. 


11. غذاهایی با حجم زیاد


اندازه سرخ کن هوا محدودیت های خاصی را ایجاد می کند. سرعت سرخ کن های هوای بسیار بزرگ 16 لیتر است، اما میانگین آن فقط دو تا سه لیتر است. یک سرخ‌ کن استاندارد برای یک وعده غذایی به اندازه یک خانواده کافی است. یک سرخ کن بادی 2.75 لیتری 220 گرم غذا مناسب است. 

 

12. پاپ کورن


درست کردن ذرت بو داده در سرخ کن های هوا امکان پذیر نیست زیرا برای پاپ کورن باید دمای 400 درجه را به ذرت بدهید و بیشتر سرخ کن ها گرمای آنچنانی ندارند. همچنین برای درست کردن ذرت باید فضای مناسبی داشت تا ذرت ها بتواند به خوبی باز شوند و به پاپ کورن تبدیل شود.


13. سالمون یا ماهی های دیگر


پختن بیش از حد ماهی سالمون یک اشتباه بسیار رایج استو گوشت ماهی زیاد با هوای گرم سرخ کن های بدون روغن سازگار نیست. اما اگر می خواهید آن را در سرخ کن بپزید باید ماهی را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست است و بیش از حد پخته نشده است.


14. کیک


پختن کیک در سرخ کن های به خوبی عمل نمی کند. گردش هوای گرم در سرخ کن های بدون روغن بسیار بیشتر و بالاتر است بنابراین ممکن است کیک داخل سرخ کن با لایه بیرونی قهوه ای شده و لایه داخلی نپخته و خام بیرون بیاید. همچنین مواد کیک داخل ظرف یا قابلمه راه های هوای گرم را مسدود می کند و اجازه نمی دهد هوا به خوبی به گردش در بیاید. این مشکلان برای درست پنکیک و بیسکویت و کلوچه نیز صدق می کند. زیرا مواد خام و آبکی در هر چیزی باعث مسدود شدن راه های هوایی می شوند.


15. خشک کردن میوه


سرخ کن های بدون روغن خود را با دستگاه میوه خشک کن اشتباه نگیرید. در حالی که آن ها هر دو از هوا و الکتریسیته برای پخت و پز استفاده می کنند، سرخ کن های بادی هوا را با سرعت بسیار بالاتری نسبت به دستگاه میوه خشک کن به گردش در می آورند، و قطعات معمولی کوچک میوه یا هر چیزی که می خواهید آبگیری کنید، تقریباً به خوبی در سرخ کن هوا انجام نمی شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha