02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سوالات متداول درباره ی سرخ کن های روغنی و نکات استفاده صحیح آن

ادیبه کریم پور 20 /آذر/ 1401
سوالات متداول درباره ی سرخ کن های روغنی و نکات استفاده صحیح آن

سوالات متداول درباره ی سرخ کن های روغنی و نکات استفاده صحیح آن


هر دستگاهی ممکن است دارای نکات و معیار هایی برای استفاده باشد که برای بسیاری از مردم سوال هایی پیش می آید که آیا این نکات و طرز استفاده و .. باید به چه طریقی انجام شوند.


نکاتی برای استفاده از سرخ کن رژیمی


نکاتی وجود دارد که نه تنها هنگام خرید، بلکه در هنگام استفاده از سرخ کن خود نیز باید بدانید تا با خیال راحت از آن استفاده کنید و بتوانید برای مدت طولانی از دستگاه لذت ببرید.


بهداشت و ایمنی در اولویت قرار دارد. البته روغن داغ می تواند خطرناک باشد و باعث سوختگی و صدمات جدی شود. بنابراین، باید اطمینان حاصل کنید که سرخ کن شما همیشه روی یک سطح صاف پایه محکمی داشته باشد. همچنین باید مکانیزمی داشته باشد که از پاشیدن روغن محافظت کند، می تواند درپوش یا درب لولایی باشد. همچنین پس از برداشتن سبد سرخ کردنی، محافظ پاشش باید همچنان کار کند. این در مورد همه لوازم خانگی صدق نمی کند. در این مدل ها باید هنگام پایین آوردن و بلند کردن سبد سرخ کردنی دقت خاصی داشته باشید. استفاده نادرست تنها منجر به خطرات ایمنی مرتبط با روغن داغ نمی شود. اگر غذا را اشتباه تهیه کنید، ممکن است دچار مشکل شوید. برای جلوگیری از هر دوی این موارد، اقدامات احتیاطی زیر توصیه می شود:


روغن را از قبل گرم کنید: پس از افزودن روغن جامد، ابتدا باید آن را برای چند دقیقه در دمای حداکثر 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتیگراد) گرم کنید تا ذوب شود. فقط در این صورت باید دمای عملیاتی را تنظیم کنید. این کار از گرم شدن بیش از حد روغن و در نتیجه پاشش و تشکیل مواد اکسیداتیو مضر جلوگیری می کند.


درب را بسته نگه دارید: بسته نگه داشتن درب دستگاه سرخ کن در هنگام سرخ کردن ضروری است. اگر در وسط سرخ کردن درب را بردارید، در معرض خطر سوخته شده توسط روغن داغ قرار خواهید گرفت.


حذف آب و رطوبت: غذای مرطوب باید قبل از غوطه ور شدن در روغن داغ خشک شود. غذای منجمد باید کمی ذوب شده و سپس خشک شود. اگر رطوبت سطح خیلی زیاد باشد، روغن بیشتری پاشیده می شود.


غذاهای سرخ شده را از قبل نمک نزنید: به هیچ وجه نباید غذا را قبل از قرار دادن در سرخ کن نمک بزنید. این به این دلیل است که افزودن نمک باعث می شود آب از داخل غذا به سطح آن بیاید و نه تنها به پاشیدن روغن بلکه به تشکیل مواد سمی منجر شود.


زمان سرخ کردن: اگر غذای سرخ شده برای مدت طولانی در روغن داغ بماند، خیلی قهوه ای می شود و چربی زیادی جذب می کند. این مقدار زیادی آکریل آمید و سایر مواد مانند نیتروزامین ها و نیتریت سدیم تولید می کند که برای شما خوب نیستند.


سوالات متداول در مورد سرخ کن روغنی


متداول ترین سؤالات مشتریان در مورد سرخ کن ها عمدتاً به استفاده صحیح از آنها و فرآیند سرخ کردن رژیمی مربوط می شود. به برخی از آن ها می پردازیم:


برای سرخ کردن رژیمی از چه روغنی استفاده کنم؟


روغن های حیوانی هر نوع که باشد برای سرخ کردن غذا در سرخ کن مناسب نیستند. همچنین روغن ‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان، روغن بادام زمینی، روغن فندق، روغن ذرت برای استفاده در سرخ کن مناسب هستند. اما روغن زیتون یا کره نامناسب هستند. این روغن ها نقطه دود پایینی دارند که به این معنی است که به سرعت فاسد می شوند و نمی توانند دمای بالا را در سرخ کن رژیمی تحمل کنند. یک نکته ی دیگر که باید در سرخ کن رعایت شود این است که روغن ها را نباید با هم دیگر مخلوط کرد. زیرا هر روغن دارای نقطه جوش متفاوتی است.


چقدر روغن نیاز دارم؟


مقدار روغنی که باید در سرخ کن خود استفاده کنید به ظرفیت آن و مقدار غذایی که می خواهید سرخ کنید بستگی دارد. معمولاً دو علامت در داخل سرخ کن روغنی وجود دارد که نشان دهنده حداقل و حداکثر مقدار روغنی است که می توان اضافه کرد. با روغن بیش از حد، سرخ کن پاشیده یا نشت می کند. با کم، غذا به طور کامل پخته نمی شود. مقدار روغن باید اجازه دهد که غذا کاملاً پوشانده شود و درست به زیر سطح برسد.


چه زمانی باید روغن سرخ کردنی را عوض کنم؟


همچنان باید به طور مرتب روغن داخل دستگاه های سرخ کن را تعویض کنید. این به این دلیل است که هر بار که از آن استفاده می شود، تکه های غذا جدا شده و در ته آن جمع می شود. این کار نه تنها باعث تیره شدن روغن و ایجاد بوی نامطبوع می شود، بلکه بر طعم غذا نیز تأثیر می گذارد. بنابراین شما باید روغن را تعویض کنید اگر: چربی رنگ قهوه ای دارد، دود در طول سرخ کردن ایجاد می شود، روغن بوی نامطبوعی دارد، طعم غذای سرخ شده تلخ یا بد است و روغن چسپناک است. به طور کلی توصیه می شود بعد از پنج بار استفاده یا بعد از بیست ساعت کار، روغن را تعویض کنید. همیشه باید کل روغن را عوض کنید، نه اینکه فقط به روغن های قدیمی اضافه کنید تا دوباره آن را پر کنید.


از کجا بفهمم سرخ کن داغ است؟


روغن سرخ کن رژیمی باید دمای 329 تا 347 درجه فارنهایت (165-175 درجه سانتیگراد) داشته باشد. سرخ کن های مدرن معمولا دارای نمایشگر دما هستند که خواندن دما را آسان می کند و همچنین دارای ترموستاتی هستند که امکان تنظیم دما را فراهم می کند. از آنجایی که غذا دمای کمتری نسبت به روغن دارد، با اضافه کردن غذا دمای روغن سرد می شود. بنابراین، باید مراقب باشید که غذای زیادی را به یکباره داخل سرخ کن نریزید، بلکه در دسته های کوچک سرخ کنید. برای جلوگیری از تشکیل آکریل آمید و اطمینان از پخت یکنواخت و کامل غذا، باید بعد از پایین آوردن سبد سرخ کردنی داخل روغن، دمای روغن را بین 338 تا 356 درجه فارنهایت (170-180 درجه سانتیگراد) نگه دارید. تحت هیچ شرایطی دما نباید از 356 درجه فارنهایت (180 درجه سانتیگراد) بیشتر برود.


آیا سرخ کردن با روغن زیاد بر سلامت ما تأثیر می گذارد؟


غذاهای سرخ شده معمولاً چرب تر از غذاهای بخارپز، پخته یا کبابی هستند. چربی زیاد غذا می تواند برای سلامت بدن شما زیاد مناسب نباشد، اما می توان با درجه مناسب سرخ کن غذا ها را سرخ کرد تا روغن اضافی را به خود جذب نکنند. همچنین می توان پس بیرون آوردن غذا از سرخ کن، غذاهی سرخ شده را روی دستمال آشپزخانه قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود.


چگونه می توان از سرخ کن روغنی به صورت ایمن استفاده کرد؟


با استفاده از سرخ ‌کن ‌هایی که دارای تایمرهای داخلی هستند، می‌ توان از این کار جلوگیری کرد که وقتی سرخ ‌کن به دمای تنظیم ‌شده رسید، آن را خاموش می ‌کنند تا با جلوگیری از آتش ‌سوزی در خانه، غذا به پختن در سرخ‌ کن ‌های بدون مراقبت ادامه ندهد. استفاده از سرخ کن های برقی این خطر را کاهش می دهد زیرا دارای ترموستات هایی هستند که پس از رسیدن به دمای از پیش تنظیم شده سرخ کن ها را به طور خودکار خاموش می کند، بنابراین از بروز حوادث به دلیل گرم شدن بیش از حد روغن سرخ کردنی جلوگیری می شود.


آیا در دستگاه سرخ کن می توان ماهی سرخ کرد؟


سرخ کن های روغنی با ترموستات قابل تنظیم داخلی هستند، بنابراین می توانید دما را متناسب با هر نوع پخت و پز، از سرخ کردن بوقلمون و ماهی گرفته تا درست کردن سیب زمینی سرخ کرده، تنظیم کنید.


چقدر باید غذا را سرخ کنم؟


هنگام سرخ کردن، بهتر است غذای خود را حداقل به عمق 2.50 سانتی متر در روغن سرخ کنید. با انجام این کار، می‌ توانید غذا را به طور یکنواخت بدون سوزاندن یا کم‌ پختن آن بپزید و در عین حال از هرگونه پاشیده شدن در هنگام پخت با سرخ‌ کن ‌ها جلوگیری کنید. با این حال، اگر هدف اصلی شما پخت سریع غذاهای سرخ شده و دستیابی به نتایج ترد است، می ‌توانید در عمق بیشتری مثلا 3 سانتی متر سرخ کنید. البته به خاطر داشته باشید که این امر ممکن است باعث شود که غذا روغن بیشتری را از سرخ کردن رژیمی جذب کند، که ممکن است طعم و بافت آن را تغییر دهد تا داخل آن بیش از حد چرب باشد و در بیرون خشک شود.


معیارهای خرید


راهنمای خرید سرخ های روغنی را می توان در مطلبی دیگر مشاهده کرد اما معیار های بیشتری که ممکن است کار شما را آسانتر سازد عبارتند از:


فیلتر بو: سرخ کن ها از فیلترهای هوا برای کاهش بوی آشپزی استفاده می کنند. بعضی از فیلترها بهتر از بقیه کار می کنند. به این فکر کنید که آیا می خواهید سرخ کن را در فضای باز یا داخل خانه استفاده کنید. انواع مختلفی از فیلترها برای به حداقل رساندن بوی هوا استفاده می شود. فیلتر کربن فعال بهترین روش است، با این حال، این فیلترها باید به صورت دوره ای (یک سال در میان) تعویض شوند تا بهترین نتیجه را ببینید.


سبد چرخشی: سرخ‌ کن‌ هایی که دارای سبد چرخشی هستند، روغن کمتری مصرف می‌ کنند، زیرا سبد به صورت زاویه ‌ای می‌ چرخد. فقط قسمتی از غذا را که قرار است با روغن سرخ شود می پوشاند، سپس غذا را می چرخاند تا بقیه را با روغن بپوشانند و سرخ کنند. این روش سرخ کردنی باعث تولید غذای ترد می شود.


سبد قابل تنظیم ارتفاع: با این گزینه می توانید سبد را در ارتفاع های مختلف قفل کنید. اگر می خواهید از روغن کمی در سرخ کن استفاده کنید، بسیار عالی است.


کابل جمع شونده: مشابه آنچه در جاروبرقی ها می بینید، برخی سرخ کن ها مجهز به کابل جمع شونده هستند. این باعث صرفه جویی در فضا در هنگام نگه داری دستگاه می شود.


نور دما: یک چراغ نشانگر که به شما امکان می دهد از رسیدن روغن به دمای مطلوب مطلع شوید.


درب لولایی: درب لولایی ایمنی سرخ کن را افزایش می دهد. معمولاً دکمه ‌ای دارید که درب را به ‌طور خودکار باز می‌ کند که لمس یا دست زدن به درب داغ را غیرضروری می ‌کند.


تخلیه روغن: شلنگ تخلیه روغن فرآیند تمیز کردن را بسیار ساده می کند. پس از استفاده از سرخ کن، می توانید روغن را از طریق شلنگ در ظرفی تخلیه کنید. سرخ کن بدون شلنگ به این معنی است که شما باید کل دستگاه را وارونه کنید. این می تواند بسیار کثیف باشد.


سیستم فیلتراسیون روغن: یک سیستم فیلتر داخلی به تمیز کردن روغن مصرف شده کمک می کند. دفعه بعد که از سرخ کن استفاده می شود ذرات کوچک می سوزند و روغن را خراب می کنند. که فیلتر روغن می تواند آن را تا حد زیادی تازه کند.


دو سبد: سرخ کن با دو سبد مفید است اگر بخواهید دو غذای سرخ شده را به طور همزمان تهیه کنید، مثلاً شیرین و شور یا سیب زمینی و ناگت. دمای دو قسمت معمولاً به طور جداگانه تنظیم می شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha