02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

8 سوال متداول درباره ی جارو برقی های خانگی

مائده شریفی 21 /آذر/ 1401
8 سوال متداول درباره ی جارو برقی های خانگی

8 سوال متداول درباره ی جارو برقی های خانگی

یکی از موضوعات مهم در بین ایرانی ها که به آن بسیار اهمیت می دهند تمیزی و نظافت منزل است و یکی از محصولاتی که در این کار نقش بسیار مهمی دارد جارو برقی ها هستند. به همین دلیل تقریبا در همه خانه های ایرانی جارو برقی وجود دارد این محصول در شکل ها و مدل های متنوع توسط برند های مختلف تولید می شود و در بازار لوازم خانگی موجود می شوند. جارو برقی ها پیشینه طولانی دارند اما همواره سوالاتی درباره آن ها مطرح می شود و بحث های در باره این محصول به وجود می آورند. در این مقاله ما برخی از این سوالات را انتخاب کرده ایم و قصد داریم به طور اختصاصی به آن ها پاسخ دهیم.

جارو برقی چیست و چه تاریخچه ای دارد؟

به طو کلی جارو برقی ها یک دستگاه نظافت و تمیز کاری هستند که با استفاده از انرژی برق یک میدان مکشی ایجاد می کنند و گرد و غبار روی سطوح مختلف را از بین می برد، اجزای مختلف این دستگاه با یکدیگر در ارتباط هستند تا این محصول به حرکت در بیاید و کار خود را انجام دهد. اولین بار این محصول توسط فردی آمریکایی به نام دنیل هس اختراع شد و پس از آن نسخه دیگری از جاروها که زیر مجموعه جاروهای امروزی به شما می رود، در سال 1869 توسط مک فی درست شد. در این میان مدل های دیگری از جارو برقی نیز توسط افرارد دیگری اختراع شدند و تکامل یافتند تا در نهایت جارو های امروزی به وجود آمدند، این جارو ها نیز در شکل های مختلفی هستند اما همه آن ها یک کار اصلی دارند که تمیز کردن و مکیدن گرد و غبار است.

سوالات متداول درباره ی جارو برقی

_ چه جارو برقی برای خانه مناسب است؟
همانطور که پیش تر گفتیم جارو برقی ها انواع متفاوتی دارند و هر کسی با توجه به نیاز و سلیقه خود می تواند یکی از این مدل ها را تهیه کند. به طور کلی جارو برقی های خانگی شامل جارو برقی ایستاده، جارو برقی کنیستر، جارو برقی عصایی، جارو برقی عصایی با سیم، جارو برقی دستی و جارو برقی رباتیک می شوند. هر کدام از این جارو ها کاربرد های خود را دارند و برای منازل مختلف مناسب هستند اما هنگام خرید هر کدام از این جارو ها باید به یک سری نکات مهم مانند وزن، توان، جنس، قدرت مکش و فیلتر تصفیه هوا توجه کنید. قبل از خرید جارو برقی باید درباره جاروهای متنوع تحقیق کنید تا جارو متناسب با بودجه و کارایی مورد نیاز خود را پیدا کنید.
_ فیلترHEPA  (هپا) چیست و چه نقشی در جارو برقی دارد؟
یکی از قطعه هایی که در جارو برقی های امروزی دیده می شود فیلتر هپا است. جارو برقی هایی که دارای این فیلتر هستند برای کسانی که آلرژی و آسم دارند و یا روی گرد و غبار حساس هستند بسیار مناسب است. جارو برقی ها دستگاه هایی هستند که گرد و غبار را جمع می کنند اما ذرات ریز ممکن است که در هوا باقی بمانند به همین دلیل یک فیلتر مخصوص به نام HEPA درون جارو برقی ها وجود دارد که آلاینده ها و گرد و غبار موجود در هوا که 0.3 میکرون هستند را جذب می کند و از بین می برد. این جارو برقی ها علاوه بر از بین بردن گرد و غبار هوا را تصفیه می کنند و باکتری ها و آلاینده های درون هوا را به طور کامل جذب می کنند. این فیلتر از یک بافت پلمیری فشرده درست شده که ذرات میکروسکوپی از آن عبور نمی کنند و تنها هوا می تواند درون آن جریان پیدا کند.

_ چه توان مصرفی برای جارو برقی خانگی مناسب است؟
از مهم ترین ویژگی ها در وسایل برقی خانگی توان مصرفی و قدرت موتور آن ها است. به عبارتی دیگر توان مصرفی میزان انرژی الکتریکی است که دستگاه مصرف می کند و با واحد وات اندازه گیری می شود که هر چه این توان بالاتر باشد قدرت و کارایی دستگاه افزایش می یابد. به طور معمول توان مصرفی جارو برقی ها بین 1400 تا 2500 وات است، که برای استفاده خانگی توان بین 1700 تا 2000 وات کافی است و با این میزان توان دستگاه قدرت کافی را برای مکش دارد و می تواند کارایی خوبی ارائه دهد. هر چه توان بالاتر باشد میزان انرژی که مصرف می شود بالاتر می رود و در هزینه های مصرفی شما تاثیر می گذارد.
_ جارو برقی کیسه دار بهتر است یا مخزن دار (بدون کیسه)؟
نسل جدید جارو برقی ها جارو های بدون کیسه هستند، هنگامی که این جاروها وارد بازار شدند این سوال پیش آمد که کدام جارو بهتر است. هر دو جارو مزایا و معایب خود را دارند که با توجه به نحوه استفاده و کارکرد خود می توانید یک از این جاروها را برای خرید انتخاب کنید.

مزایا و معایب جارو برقی کیسه دار: جارو برقی های کیسه دار از متداول ترین جارو برقی هایی هستند که در خانه ها استفاده می شوند، برای این جاروها می توان از کیسه های یکبار مصرف و یا دائمی استفاده کرد که قابل شستشو هستند. از مهم ترین مزیت های جارو برقی های کیسه دار تمیزی و بهداشتی بودن آن ها است زیرا با توجه به جنس کیسه و بسته بودن آن گرد و غبار و زباله ها کاملا جذب کیسه می شوند و امکان بیرون امدن ندارند. این کیسه ها عمر جارو را افزایش می دهند زیرا از برخورد زیاد گرد و غبار با فیلتر جلوگیری می کنند و آن ها را به طور کامل درون خود جذب می کنند. اما این جارو ها معایبی دارند که می توان به عوض کردن و خرید مداوم کیسه های یکبار مصرف اشاره کرد و کیسه های پارچه ای نیز ممکن است که سوراخ شوند یا پس از استفاده طولانی کارایی خود را از دست دهند و باید عوض شود، از دیگر معایب این جارو ها پر شدن و کاهش مکش دستگاه است.
مزایا و معایب جارو برقی های مخزن دار: این جاروها دارای یک مخزن شفاف هستند که گرد و غبار و زباله ها را به طور کامل در خود جای می دهند و به آسانی می توان میزان پر شدن آن را چک کنید. این مخزن شفاف دائمی و قابل شستشو است و نیازی به تعویض ندارند، در برخی از مدل ها یک سیستم فشرده سازی گرد و غبار وجود دارد تا ظرفیت مخزن افزایش یابد و مدت زمان طولانی تری از ان استفاده کنید. از عیب های جاروهای بدون کیسه می توان به بازگشت گرد و غبار به هوا و بهداشت کم دستگاه اشاره کرد که موجب می شود هوای محیط تمیز نشود. همچنین عمر فیلتر این جاروها کم است و باید در مدت زمان کوتاهی تعویض شوند زیرا گرد و غبار و آلاینده به راحتی از آن عبور می کنند و به آن جذب می شوند.

_ چرا جارو برقی مکش خود را از دست می دهد؟
اگر جارو برقی شما روشن می شود ولی مکش خود را از دست داده است، باید قسمت های مختلف آن را بررسی کنید زیرا این مشکل می توان دلایل متعددی داشته باشد. ابتدا باید کیسه و مخزن جارو را بررسی کنید که پر نشده باشند و یا دچار پارگی و شکستگی نشده باشند، پس از آن به سراغ فیلتر دستگاه بروید و از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید و در صورت لزوم فیلتر را تمیز کنید. در مرحله بعدی اتصالات جارو را سفت کنید و آن را در جای درست خود قرار دهید و اگر مسدود شده اند آن ها را تمیز کنید. اگر با بررسی موارد بالا مشکل مکش جارو برقی حل نشد باید قسمت های داخلی دستگاه مانند موتور، پروانه خنک کننده و ... را نگاه کنید و اختلال به وجود آمده را از بین ببرید.
_ علت گرم شدن جارو برقی چیست؟
گرم شدن جارو برقی دلایل مختلفی دارد که به طور خلاصه عبارت اند از : استفاده طولانی مدت از جارو برقی با آخرین توان، شکسته شدن پروانه موتور و یا گیر کردن اشغال درون آن، فیلتر دستگاه کثیف شده، پاکت و یا مخزن دستگاه بیش از حد مجاز پر شده است. باید همه موارد بالا مورد بررسی قرار گیرند و در صورت نیاز مشکل ان ها حل شود، گرم شدن جارو برقی در طولانی مدت ممکن است که باعث آسیب های بیشتر و از کار افتادن دستگاه شود بنابرین باید هر چه زودتر مشکل پیدا شود و ان را حل کنید.

_ چگونه جارو برقی را تمیز کنیم؟
استفاده درست از وسایل برقی و تمیز نگه داشتن آن ها می تواند موجب افزایش طول عمر دستگاه شود و کارایی خود را مدت زمان زیادی حفظ کنند. تمیز کردن جارو برقی بسیار ساده است برای این کار ابتدا قطعات جدا شونده را از جارو جدا کنید و در حالتی که نیاز باشد آن را با آب بشویید و کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند. پس از ان فیلتر و برس جارو را تمیز کنید و کیسه جارو را تعویض کنید، در مرحله نهایی بدنه جارو را با یک دستمال نم دار تمیز کنید و همه قطعات را در جای درست خود بگذارید. این کار را در فواصل زمانی مشخص انجام دهید تا جاروی شما کارکرد و کیفیت خود را از دست ندهد.

جارو برقی ها وسایل خانگی پر کاربرد و عالی هستند که همیشه در منزل مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین باید به شیوه درست از آن ها استفاده و نگه داری کنیم. در این مقاله تا حدی درباره جارو برقی ها مطالبی را بیان کردیم، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جارو برقی ها و دیدن مدل های متنوع از این محصول می توانید به سایت اُولان کالا مراجعه کنید و از مقاله ها و محصولات ما دیدن فرمایید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha