02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مشکلات رایج سرخ کن های روغنی

مائده شریفی 22 /آذر/ 1401
مشکلات رایج سرخ کن های روغنی

مشکلات رایج سرخ کن های روغنی

سرخ کن ها جزو لوازم خانگی هستند که مدت طولانی است از آن ها استفاده می شود و در بین مردم محبوب هستند. این محصول فوق العاده با استفاده از روغن با حرارت بالا مواد غذایی متنوع را سرخ می کند، این غذاهای سرخ شده بافت بیرونی ترد و کریسپی دارند و بافت داخل آن ها به دلیل حرارت روغن نرم و پخته می شود. استفاده از سرخ کن های روغنی برای مهمانی ها و مجلس بسیار مناسب است، البته که این محصول سایز های مختلفی دارد و می توانید با توجه به نحوه استفاده و تعداد اعضای خانواده خود سرخ کن مناسب را خریداری کنید. این محصول کاربری ساده ای دارد و کار کردن با آن نیاز به مهارت خاصی ندارد به همین دلیل همه می توانند از این نوع سرخ کن استفاده کنند. با در نظر گرفتن همه کارایی و کیفیت عالی سرخ کن های روغنی گاهی این دستگاه نیز دچار مشکلاتی می شود و اختلالی در کار آن به وجود می آید که برای جلوگیری از آسیب به دستگاه باید این مشکل ها بررسی شوند و برای آن ها راه حل هایی پیدا کنیم. به همین دلیل در این مقاله ما این مشکلات و عیب ها را بیان می کنیم و برای برخی از آن ها راه حل هایی ارائه می دهیم.

سرخ کن های بدون روغن چگونه کار می کنند؟

سرخ کن های روغنی مکانیزم کار ساده ای دارند، این محصول دارای المنت های حرارتی برای داغ شده روغن است و یک ترموستات برای ثابت نگه داشتن دمای روغن دارد. این سرخ کن ها با یک جریان گرمایشی کار می کنند که روغن را داغ می کند و در یک نقطه نگه می دارد، مواد غذایی با استفاده از یک سبد توری درون روغن داغ شده قرار می گیرند و سرخ می شوند. روغن درون سرخ کن تا چند بار قابل استفاده است اما اگر رنگ روغن تیره شد و یا دود از آن به وجود آمد، یعنی زمان مصرف روغن شما به پایان رسیده و باید آن را تعویض کنید. برخی از سرخ کن ها دارای یک فیلتر هستند که عمر روغن را بیشتر می کنند و آن را تصفیه می کند.

مشکل های متداول سرخ کن های روغنی

1_ علت روشن نشدن سرخ کن چیست؟
در مرحله اول باید دو شاخه، کابل و پریز را بررسی کنید، برای این کار با استفاده از یک فازمتر وجود جریان برق را در پریز چک کنید و مطمئن شوید که کابل و سیم دستگاه دچار خوردگی و پارگی، اتصالی نشده باشند. پس از آن باید ترموستات دستگاه که وظیفه ثابت نگه داشتن دما را دارد بررسی کنید، در صورتی که ترموستات فرسوده و خراب شده باشد سرخ کن روشن نمی شود و باید ترموستات را تعمیر کنید و یا این قطعه را به طور کامل عوض کنید. از دیگر دلایل روشن نشدن سرخ کن می توان به خراب شدن خازن و بروز مشکل در برد تغذیه اشاره کرد که باید این قطعه ها در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی شوند و در صورت لزوم آن ها را تعمیر کنید.
2_ چرا سرخ کن خاموش می شود؟
اگر سرخ کن شما به طور ناگهانی در بین کار خاموش شد باید سه مورد را در دستگاه سرخ کن خود بررسی کنید. در مرحله اول پریز را چک کنید که برق در آن وجود داشته باشد و یا دستگاه را به پریز دیگری متصل کنید که از کار کردن آن مطمئن شوید. در مرحله دوم برد الکتریکی دستگاه را بررسی کنید و در صورتی که مشکل داشت باید توسط یک فرد متخصص در این زمینه مشکل آن ها حل شود. اگر در دو مورد بالا مشکلی وجود نداشت باید سایر قطعه های الکتریکی و اتصالات سرخ کن روغنی را مورد بررسی قرار دهید و آن ها را تعمیر و یا تعویض کنید.

3_ دلیل سوختن مواد غذایی داخل سرخ کن چیست؟
اگر در هنگام کار با سرخ کن مواد غذایی قبل از اینکه به طور کامل پخته و سرخ شوند می سوزند احتمالا که مشکل از ترموستات دستگاه است. همانطور که پیش تر گفتیم ترموستات قطعه ای است که دمای دستگاه های برقی را در درجه ای که شما مشخص می کنید ثابت نگه می دارد، اما اگر غذای شما سوخته می شود به این معنی است که پلاتین های ترموستات با یکدیگر جوش خورده اند و این قطعه کارایی خود را از دست داده است، قبل از اینکه دوباره با سرخ کن کار کنید باید این قطعه را عوض کنید تا از خراب شدن دستگاه و سوخته شدن غذاها جلوگیری کنید.
4_ چرا دستگاه به طور خودکار خاموش نمی شود؟
یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سرخ کن های روغنی به وجود بیاید این است که دستگاه به طور خودکار خاموش نمی شود، این مشکل ایمنی دستگاه را کاهش می دهد و ممکن است موجب بروز مشکل های دیگر در سرخ کن شود. برای حل این مشکل باید تایمر دستگاه را چک کنید که خراب نشده باشد، پس از ان ترموستات را بررسی کنید که پلاتین های آن به یکدیگر جوش نخورده باشند. اگر با بررسی دو مورد بالا مشکل حل نشد باید به طور تخصصی تر قطعاتی مثل ترانسیزتور را مورد بررسی قرار دهید. اگر که این قطعه دچار مشکلی شده حتما باید آن را رفع کنید و بهتر است که این کار توسط یک ماهر انجام شود.
5_ علت اتصالی کردن سرخ کن روغنی چیست؟
این مشکل ابتدا بسیار دردسرساز به نظر می رسد اما نیازی به نگرانی و در حالتی که مهارت کافی را داشته باشید این مشکل به سادگی در خانه حل می شود. اگر سرخ کن شما اتصالی کرد ابتدا آن را از برق بکشید سپس دو شاخه و پریز برق را چک کنید و در حالتی که اتصالی دارند و یا دچار خوردگی و پارگی شدند با رعایت نکات ایمنی قطعه آسیب دیده را جدا کنید و یک دو شاخه جدید جایگزین کنید. این مشکل به راحتی حل می شود اما اگر دانش کافی در این مورد ندارید باید کار را به یک فرد متخصص بسپارید.

6_ علت داغ نشدن روغن داخل سرخ کن چیست؟
این مشکل می توان علت های مختلفی داشته باشد و با به وجود آمدن اختلال در برخی از قطعه های سرخ کن به وجود می آید. قطعاتی که در صورت خراب شدن می توانند موجب داغ نشدن روغن شوند شامل المنت های حرارتی، رله مغناطیسی، مدار کنترل سرخ کن، ترانزیستور، ترموستات و فیوز حرارتی هستند. در این حالت باید قطعه های خراب شده را با یک قطعه هماهنگ با دستگاه خود جایگزین کنید و این کار حساس را به یک فرد ماهر در این زمینه بسپارید تا مانع آسیب رساندن به قطعه های داخلی دستگاه شوید.
7_ چراغ نشانگر سرخ کن به درستی کار نمی کند؟
معمولا در همه سرخ کن های روغنی یک چراغ نشانگر رنگی وجود دارد که خبر از روشن بودن سرخ کن و داغ شدن روغن می دهد، در حالتی که این چراغ روشن نشود و یا رنگ درستی را نشان ندهد یعنی مشکلی برای سرخ کن شما به وجود آمده است. برای حل این مشکل باید ترموستات سرخ کن را بررسی کنید که پلاتین های آن به هم جوش نخورده باشند، زیرا جوش خوردن پلاتین های ترموستات دمای سرخ کن را دچار اختلال می کند به همین دلیل چراغ نشانگر نمی تواند وضعیت درست سرخ کن را اعلام کند. برای جلوگیری از به وجود آمدن خطرات احتمالی حتما سرخ کن را تعمیر کنید.
8_ چرا میکروسوئیچ سرخ کن کار نمی کند؟
میکروسوئیچ قطعه ای ساده در وسایل برقی است که برای قطع کردن و اتصال جریان برق به دستگاه است، به طور روزانه ما از وسایل زیادی استفاده می کنیم که دکمه میکروسوئیچ دارند. در صورتی که شما دکمه میکرو سوئیچ را فشار می دهید اما هیچ تغییری در سرخ کن به وجود نمی آید، یعنی مشکلی برای این قطعه پیش آمده است و دو حالت برای این مورد وجود دارد یا دکمه میکروسوئیچ به طور کامل خراب شده و باید تعویض شود و یا لحیم و پایه ی این قطعه از مدا دستگاه شده و باید تعمیر شود. این کار نیاز به ظرافت و دقیت دارد بنابراین باید به شیوه درست انجام شود.

نکات مهم برای نگه داری از سرخ کن روغنی و جلوگیری از به وجود آمدن مشکل

از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید و هیچ وقت دو روغن مختلف را برای صرفه جویی در مصرف روغن مخلوط نکنید.
اگر می خواهید مواد یخ زده را سرخ کنید باید ابتدا آن ها را در دمای محیط قرار دهید تا یخ آن ها آب شود، زیرا قرار دادن مواد یخ زده در سرخ کن موجب کاهش دمای روغن می شود و مواد به خوبی پخته و سرخ نمی شوند.
به اندازه مناسب درون ظرف سرخ کن روغن بریزید، چون استفاده از روغن زیاد موجب سرریز شدن روغن می شود و ممکن است که به دستگاه و کسی که از آن استفاده می کند آسیب برسد.
در هنگام خرید توجه کنید که ظرف سرخ کن قابل جدا شدن باشد تا شستشوی آن ساده باشد و سرخ کنی را تهیه کنید که سبد آن آسانسوری نباشد چون سبدهای آسانسورسی نسبت به سبدهای معمولی عمر کوتاه تری دارند.
اگر سرخ کن شما قابلیت هایی مانند چراغ نشانگر و فیلتر ورغن داشته باشد، ایمنی آن بالاتر می رود و مدت زمان طولانی تری بدون ایجاد مشکل می توانید از سرخ کن استفاده کنید.

در هنگام کار کردن بدنه سرخ کن داغ می شود به همین دلیل نباید به آن دست بزنید و یا سرخ کن را در مجاورت اشیا پلاستیکی قرار دهید.

 

به طور کلی سرخ کن دستگاه هایی کاربردی و با کارایی فراوان در آشپزخانه هستند که در صورت استفاده و نگه داری درست می توانند عمر طولانی داشته باشند. برای خرید سرخ کن های روغنی با کیفیت و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سرخ کن ها می توانید به سایت ما (اُولان کالا) مراجعه فرمایید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha