02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایا و معایب سرخ کن های بدون روغن

ادیبه کریم پور 10 /شهریور/ 1401
مزایا و معایب سرخ کن های بدون روغن

مزایا و معایب سرخ کن های بدون روغن


سرخ کن های بدون روغن به دلیل افزایش آگاهی از سلامتی و تقاضای مداوم برای غذاهای سرخ شده، اخیراً محبوبیت زیادی داشته اند. مردم جهان بیشتر از هر سبزی دیگر سیب زمینی می خورند که 40 درصد از این مقدار از محصولات منجمد مانند سیب زمینی سرخ کرده است. سازندگان سرخ کن های بدون روغن یا هوا این دستگاه را به عنوان راهی برای تهیه و لذت بردن از غذاهای سرخ شده بدون اثرات نامطلوب غذاهای سرخ شده با روغن برای سلامتی تبلیغ می کنند. غذاهای سرخ شده در هوا یعنی بدون روغن محتوای چربی کمتری نسبت به غذاهای سرخ شده دارند، به این معنی که ممکن است سالم تر باشند. با این حال، برخی از مردم در مورد خطرات احتمالی سلامتی ناشی از استفاده از این شکل جدید پخت و پز، در درجه اول به دلیل ترس از سمیت و سرطان، نگران هستند. دیگران در مورد فواید ادعایی غذاهای سرخ شده در هوا تردید دارند. در این مقاله به فواید و خطرات استفاده از سرخ کن های بدون روغن برای سلامتی می پردازیم و این روش را با سایر روش های پخت و پز مقایسه می کنیم.


سرخ کن های بدون روغن در مقابل سایر روش های پخت و پز


سرخ کن های بدون روغن می توانند باعث کاهش وزن شوند و نسبت به غذاهای سرخ شده ایمن تر هستند. تولید کنندگان سرخ کن های بدون روغن را برای ایجاد روشی سالم تر برای پخت غذاهای سرخ شده طراحی کردند، نه برای جایگزینی روش های سنتی و سالم برای تهیه غذاها، مانند کباب کردن غذا ها به کار می رود. غذاهای سرخ شده نسبت به غذاهایی که به روش های دیگر پخته می شوند، دارای چربی بسیار بیشتری هستند. در حالی که 100 گرم سینه مرغ سرخ شده و کوبیده حاوی 13.2 گرم چربی در مقایسه با فقط 0.39 گرم چربی در سینه مرغ برشته شده در فر، بسیاری از مردم طعم و بافت مرغ سرخ شده را ترجیح می دهند. از آنجایی که سرخ کن های بادی به کسری از روغن مورد نیاز سرخ کن ها نیاز دارند، افراد می توانند غذای سالم تری با طعم و بافت مشابه داشته باشند. این امر مطلوب است زیرا کاهش مصرف روغن می تواند برای سلامتی افراد بسیار مفید باشد. دانشمندان دریافت چربی از روغن نباتی را با انواع شرایط سلامتی مرتبط دانسته اند، از جمله خطر افزایش بیماری قلبی، فشار خون و... است. هیچ کدام از این ها تضمین نمی کند که مرغ سرخ شده در هوا سالم تر از مرغ سوخاری، کبابی، زودپز یا ماهیتابه شده باشد. بسیاری از وسایل دیگر نیز وجود دارند که می توانند غذاهای سالم و خوشمزه را ارائه دهند. آن ها فقط باعث ایجاد بافت ترد سرخ شده ای نمی شوند که سرخ کن های بدون روغن ارائه می دهند.


سرخ کن های بدون روغن چگونه کار می کنند؟


سرخ کن های بدون روغن با گردش هوای گرم در اطراف یک ماده غذایی کار می کنند تا همان تردی را ایجاد کنند که در غذاهای سرخ شده سنتی وجود دارد. سرخ کن های هوا این کار را با حذف روغن های پرچرب و پر کالری از فرآیند پخت انجام می دهند. با استفاده از تنها 1 قاشق غذاخوری روغن پخت و پز به جای چندین فنجان، فرد می تواند نتایجی مشابه با سرخ کن عمیق با کسری از چربی و کالری داشته باشد. محققین بیان می کنند که سرخ کن های هوا از هوای گرم شده حاوی قطرات ریز روغن استفاده می کنند تا رطوبت غذاها را خارج کنند. نتیجه محصولی است که دارای ویژگی های مشابه با غذاهای سرخ شده است، هر چند با سطح قابل توجهی چربی کمتر را ارائه می دهد. مانند بسیاری از روش های پخت و پز دیگر، سرخ کردن در هوا باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی می شود. این باعث می شود که رنگ و طعم غذای سرخ شده در هوا را بهبود می بخشد.


مزایای سرخ کن های بدون روغن


سرخ کن های بدون روغن هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرند فواید سلامتی زیادی دارند. عبارتند از: استفاده از سرخ کن های هوا می تواند باعث کاهش وزن شود. مصرف بیشتر غذاهای سرخ شده با افزایش خطر چاقی ارتباط مستقیم دارد. این به این دلیل است که غذاهای سرخ شده دارای چربی و کالری بالایی هستند. تغییر از غذاهای سرخ شده به غذاهای سرخ شده در هوا و کاهش مصرف منظم روغن های ناسالم می تواند باعث کاهش وزن شود. سرخ کن های هوا می توانند ایمن تر از سرخ کن های عمیق باشند. غذاهای سرخ کردنی شامل گرم کردن ظرف بزرگ پر از روغن جوشان است. این می تواند خطر ایمنی ایجاد کند. در حالی که سرخ کن های هوا داغ می شوند، خطر ریختن، پاشیده شدن یا دست زدن تصادفی روغن داغ وجود ندارد. مردم باید با دقت از ماشین های سرخ کردنی استفاده کنند و دستورالعمل ها را برای اطمینان از ایمنی دنبال کنند. سرخ کن های هوا خطر تشکیل آکریل آمید سمی را کاهش می دهند. سرخ کردن غذا در روغن می تواند باعث ایجاد ترکیبات خطرناکی مانند آکریل آمید شود. این ترکیب در برخی غذاها در طی روش های پخت با حرارت بالا مانند سرخ کردن عمیق تشکیل می شود. به گفته آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ، آکریل آمید ممکن است با ایجاد برخی سرطان ها از جمله سرطان آندومتر، تخمدان، پانکراس، سینه و مری ارتباط داشته باشد. همچنین ارتباط بین آکریل آمید رژیم غذایی و سرطان کلیه، آندومتر یا تخمدان را پیشنهاد کرده اند ، اگرچه نتایج نامشخص است. با روی آوردن به سرخ کردن هوا، مردم می توانند خطر را کاهش دهد. کاهش مصرف غذاهای سرخ شده خطر بیماری را کاهش می دهد: پخت و پز با روغن و مصرف منظم غذاهای سرخ شده سنتی با بسیاری از شرایط نامطلوب سلامتی ارتباط دارد. جایگزینی سرخ کردن عمیق با روش های دیگر پخت و پز می تواند خطر ابتلا به این عوارض را در فرد کاهش دهد.


اثرات نامطلوب سرخ کن های بدون روغن


در حالی که سرخ کن های هوا دارای مزایای خود هستند، آن ها مجموعه منحصر به فرد خود را از اثرات نامطلوب نیز دارند، از جمله: سرخ کردن هوا تضمین کننده یک رژیم غذایی سالم نیست. یک فرد باید مصرف غذای سرخ شده خود را محدود کند نه اینکه غذاهای سرخ شده را با غذاهای سرخ شده در هوا جایگزین کند. در حالی که سرخ کن های بدون روغن می توانند گزینه های غذایی سالم تری نسبت به سرخ کن ها ارائه دهند، محدود کردن مصرف غذای سرخ شده به طور کلی می تواند به طور قابل توجهی برای سلامت فرد مفید باشد. فقط جایگزین کردن همه غذاهای سرخ شده با غذاهای سرخ شده در هوا به هیچ وجه تضمین کننده یک رژیم غذایی سالم نیست. برای سلامتی مطلوب، افراد باید روی یک رژیم غذایی پر از سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و پروتئین بدون چربی تمرکز کنند. سرخ کردن هوا می تواند ترکیبات مضر دیگری ایجاد کند. در حالی که سرخ کن های بدون روغن احتمال تشکیل آکریل آمید را کاهش می دهند، سایر ترکیبات بالقوه مضر همچنان می توانند تشکیل شوند. نه تنها سرخ کردن هوا همچنان خطر ایجاد آکریل آمیدها را به همراه دارد، بلکه هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه ‌ای و آمین‌ های هتروسیکلیک می ‌توانند از پختن گوشت با حرارت بالا حاصل شوند. این ترکیبات با خطر سرطان ارتباط دارند. دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را انجام دهند تا دقیقاً چگونگی ارتباط سرخ کردن در هوا و این ترکیبات را مشخص کنند. غذای سرخ شده در هوا تضمینی برای سالم بودن آن نیست. سرخ کن های بدون روغن می توانند غذاهای سالم تری نسبت به غذاهای سرخ شده درست کنند، اما به خاطر داشته باشید که غذاهای سرخ شده همچنان غذای سرخ شده هستند. هنگامی که بیش از حد با روغن پخت و پز می شود، همیشه اثرات سلامتی مرتبط با آن وجود خواهد داشت.


خلاصه و جمع بندی


تحقیقات در مورد اثرات غذاهای سرخ شده در هوا در حال حاضر محدود است، اما متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که افراد باید مصرف غذای سرخ شده را به طور کلی محدود کنند. فقط به این دلیل که شخصی غذا را در سرخ کن با هوا پخته است به این معنی نیست که از همه غذاها سالم تر است. مطمئن شوید که روش های دیگر پخت و پز را در برنامه های غذایی منظم برای سلامتی بهینه بگنجانید. سایر گزینه های پخت و پز عبارتند از: کباب کردن، کباب کردن، پختن و پختن غذاها در تابه هستند. حفظ انواع غذاها و روش های پخت و پز به افراد کمک می کند تا رژیم غذایی سالم تری داشته باشند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha