02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

روش های حفاظت از موتور جارو برقی

ادیبه کریم پور 10 /شهریور/ 1401
روش های حفاظت از موتور جارو برقی

روش های حفاظت از موتور جارو برقی؟


هنگامی که جاروبرقی شما آنطور که انتظار می رود کار نمی کند، سعی کنید آن را به طور عمیق تمیز کنید تا زباله ها و گرد و غبار پنهان که ممکن است مقصر باشند پاک کنید. اگر می‌ خواهید تجهیزات نظافتی به بهترین شکل خود ادامه دهند، گاهی اوقات نیاز به تمیز کردن کامل دارند. این شامل جاروبرقی شما و همچنین لوازم جانبی آن، سطل گرد و غبار یا قوطی و کیف می شود. جاروبرقی از جمله لوازم خانگی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از ما فراموش می کنیم که این وسیله مهم را در شرایط خوبی نگه داریم. مهم است که جاروبرقی خود را به طور مرتب تمیز کنید و قطعات مهم آن را بررسی کنید. نحوه انجام این کار را مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد.


مراحل تمیز کردن عمیق جاروبرقی


بهترین روش برای تمیز کردن جاروبرقی بستگی به نوع دستگاه دارد. اگر دفترچه راهنمای مالک را دارید، توصیه‌ های سازنده را در صورتی که با توصیه ‌های زیر متفاوت است، دنبال کنید. در غیر این صورت، قبل از اینکه جاروبرقی خود را تمیز کنید، بگذارید کاملاً خنک شود و مطمئن شوید که قطعات می توانند به مدت 24 ساعت قبل از روشن شدن مجدد دستگاه خود در هوا خشک شوند تا از تشکیل کپک و کثیفی در داخل جاروبرقی جلوگیری شود.
مرحله 1. تسمه ها را بررسی کنید.
با گذشت زمان، تسمه های جاروبرقی ممکن است فرسوده یا کشیده شوند. تسمه جاروبرقی خود را هنگام تمیز کردن بازرسی کنید و در صورت نیاز تسمه های شل یا فرسوده را تعویض کنید. علائمی که نشان می دهد تسمه جاروبرقی شما خراب می شود عبارتند از صدای بلند، برس چرخشی که نمی چرخد یا بوی سوختن لاستیک می دهد. اگر متوجه بوی سوختگی شدید، استفاده از دستگاه خود را متوقف کنید و بلافاصله تسمه و سیم را بررسی کنید. تسمه های فرسوده را طبق دستورالعمل سازنده خود تعویض کنید. اگر سیم برق ساییده است، با تعمیرکار یا برقکار مشورت کنید.
مرحله 2. دوشاخه و سیم را بررسی کنید.
شاخک های سیم جاروبرقی اغلب خم می شوند، به خصوص اگر دستگاه را با کشیدن سیم از برق جدا کنید. دوشاخه را بررسی کنید و از یک انبردست برای صاف کردن شاخک های خم شده استفاده کنید. ایجاد لکه های نازک یا خالی در سیم های جاروبرقی غیر معمول نیست. گاهی اوقات، یک حیوان خانگی است که آن را می جود. مواقع دیگر، این به خاطر گیر افتادن زیر مبلمان هنگام جاروبرقی است. پاره شدن سیم ‌های جاروبرقی خطرات ایمنی زیادی دارد، بنابراین قبل از تمیز کردن جارو برقی خود را از برق بکشید و خط را بررسی کنید. اگر سیم آسیب دیده پیدا کردید، دستگاه خود را نزد تعمیرکار یا برقکار ببرید.
مرحله 3. شیلنگ و اتصالات را تمیز کنید.
در حالی که دستگاه خود را از برق جدا کرده اید، شلنگ و اتصالات را بردارید. از یک پیچ گوشتی برای باز کردن جعبه غلتکی قلم مو استفاده کنید و آن را بردارید. از قیچی برای بریدن موهای درهم و نخ ها روی سایر ضمائم استفاده کنید و آن ها را از لوله بیرون بیاورید. ساده ترین راه برای تمیز کردن شیلنگ جاروبرقی و اتصالات غیر موتوری خود در یک وان یا لگن پر از آب گرم و صابون است. اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه خیس بخورند تا کثیفی از بین برود، سپس به آرامی زباله های سرسخت را با یک مسواک قدیمی یا پارچه تمیزکننده میکروفیبر بشویید. هر قطعه را جداگانه بشویید، تکان دهید تا آب اضافی خارج شود و با یک پارچه خشک کنید. اجازه دهید قطعات یک شبه روی یک حوله جاذب در هوا خشک شوند تا زمانی که جاروبرقی خود را دوباره سرهم می کنید کاملاً خشک شوند.


نحوه تمیز کردن کپسول های گرد و غبار جاروبرقی


اکثر جاروبرقی های بدون کیسه دارای یک فیلتر پیش فیلتر، یک سطل گرد و غبار قابل شستشو و یک فیلتر هپا هستند. دستگاه خود را جدا کرده و در صورت قابل استفاده مجدد، فیلتر اولیه را بشویید. در غیر این صورت، هر 6 ماه یکبار برای تعویض پیش فیلتر و فیلتر هپا برنامه ریزی کنید. برای تمیز کردن محفظه گرد و غبار جاروبرقی بدون کیسه، آن را در آب گرم و صابون بشویید. اگر پیش فیلتر قابل شستشو باشد، می توانید همزمان آن را تمیز کنید. از یک مسواک قدیمی برای از بین بردن لکه های سرسخت استفاده کنید، سپس کاملاً بشویید. داخل و خارج سطل گرد و غبار را با یک پارچه خشک کنید، سپس با یک دستمال ضدعفونی کننده داخل آن را بپوشانید. قبل از اینکه جاروبرقی خود را دوباره سرهم کنید، بگذارید ظرف یک شب در هوا خشک شود.


نحوه تمیز کردن جاروبرقی کیسه ای


برای تمیز کردن جاروبرقی که از کیسه استفاده می کند، زیپ بیرونی آن را باز کرده و گیره رها سازی را فشار دهید. هنگام برداشتن و دور انداختن کیسه مراقب باشید تا گرد و غبار و زباله در خانه پخش نشود. قبل از نصب کیسه جدید، داخل دستگاه را با یک پارچه مرطوب و صابونی پاک کنید. مطمئن شوید که پارچه خیس نباشد، زیرا رطوبت بیش از حد می تواند به جاروبرقی شما آسیب برساند. فضای داخلی را با یک پارچه تازه خشک کنید. پس از تکمیل مراحل تمیز کردن عمیق، هر قسمت جامد و غیر الکتریکی داخل دستگاه را با یک دستمال ضدعفونی کننده تمیز کنید. اجازه دهید دستگاه یک شبه بدون کیسه باز بماند تا فضای داخلی کاملاً در هوا خشک شود، سپس یک کیسه جدید نصب کنید. این امر برای جاروبرقی های سطلی نیز صدق می کند. وقتی کیسه یا سطل جاروبرقی پر است، باید آن را خالی یا تعویض کنید. انجام به موقع این کار بسیار مهم است. جاروبرقی هایی با کیسه یا سطل پر قدرت پاک کنندگی کمتری دارند. علاوه بر این، موتور برق بیشتری مصرف می کند و احتمال گرم شدن بیش از حد وجود دارد. شما به سادگی می توانید با تعویض به موقع سطل یا کیسه (ماهی یکبار) از این امر جلوگیری کنید.


هر چند وقت یکبار باید جاروبرقی خود را تمیز کنید؟


برای اینکه جاروبرقی در بهترین حالت خود کار کند، فیلترها را هر 3 ماه یکبار عوض کنید یا بشویید، فیلتر هپا را تعویض کنید و بقیه دستگاه خود را عمیقا تمیز کنید. اگر چندین حیوان خانگی یا فرش جدید دارید که زیاد می ریزند، ممکن است لازم باشد جاروبرقی خود را تمیز کنید و فیلترها را بیشتر تعویض کنید. یافتن گرد و غبار زیاد در خانه نیز نشانه این است که باید جاروبرقی خود را تمیز کنید.


نکاتی برای تمیز نگه داشتن جاروبرقی


هنوز احساس می کنید که جاروبرقی شما حتی پس از تمیز کردن عمیق، کف های شما را به اندازه کافی تمیز نمی کند؟ در اینجا چند راه دیگر برای اینکه جاروبرقی شما مانند نو کار کند وجود دارد. اغلب کیسه ی جاروبرقی را خالی کنید. جاروبرقی ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که پر نباشند. برای جاروهای بدون کیسه، پس از هر بار استفاده، قوطی را تخلیه کنید. کیسه‌ های جاروبرقی را زمانی که بیش از دو سوم پر نشده ‌اند یا اگر چراغ نشانگر دستگاهتان روشن می‌ شود، تعویض کنید. همچنین لوله ها و شیلنگ ها را پس از استفاده بررسی کنید. معمولاً دستمال‌ها یا اسباب ‌بازی‌ های کوچک در شیلنگ‌ ها یا لوله ‌های جاروبرقی گیر می‌ کنند، بدون اینکه آن ها کاملاً مسدود شوند. حتی ممکن است متوجه کاهش مکش نشوید، اما موتور دستگاه شما ممکن است بیش از حد گرم شود. پس از استفاده از جاروبرقی، شیلنگ ها و لوله ها را بررسی کنید. اگر گرفتگی پیدا کردید، از برس هواکش خشک کن برای جدا کردن آن استفاده کنید.
برس ها را تمیز نگه دارید. نخ، مو و موارد دیگر در برس چرخشی در پایه جاروبرقی شما در هم می‌ پیچد. اگر نتواند به درستی بچرخد، نمی تواند به درستی تمیز شود. نخ ها را آزاد کنید یا از یک درز یا قیچی کوچک برای جدا کردن آن ها استفاده کنید. چرخ های جاروبرقی را پاک کنید. چرخ‌ های جاروبرقی کثیف می ‌توانند آثاری را روی فرش تمیز شما باقی بگذارند یا باعث ایجاد خراش در کف‌ های خانه ی شما شوند. بنابراین، پس از استفاده، چرخ ها را سریع با پارچه مرطوب پاک کنید تا کثیفی ها و زباله ها از بین برود. در صورت نیاز بو زدایی کنید. جاروبرقی ها اگر پر از زباله های کثیف باشند می توانند انواع بوها را منتشر کنند. اگر دستگاه شما بوی بدی می دهد، با تخلیه و تمیز کردن قوطی یا تعویض کیسه شروع کنید. اگر بو باقی ماند، جاروبرقی خود را عمیقا تمیز کنید و به فکر پاشیدن یک خوشبو کننده فرش خانگی باشید. قبل از جاروبرقی، روی زمین خوشبو کننده بریزید. یا همچنیم می توان برای پخش یک عطر دوست داشتنی در حین تمیز کردن با جاروبرقی، به سادگی ظرف یا کیسه گرد و غبار جاروبرقی را با چوب های معطر یا مرواریدهای معطر پر کنید. این مرواریدها در طول عمر کیف جاروبرقی شما فعال می مانند و بوی تازه ای پخش می کنند.


انواع فیلتر ها و کارایی های آن


علاوه بر ظرف گرد و غبار یا کیسه گرد و غبار، فیلتر جاروبرقی اغلب فراموش می شود. برای نگهداری جاروبرقی خود می توانید از یک یا چند فیلتر استفاده کنید که عبارتند از:
فیلترهای موتور : از فیلتر موتور برای محافظت از موتور در برابر گرد و غبار استفاده می شود. این فیلتر دارای بافت خشن است و عملکرد آن دور نگه داشتن ذرات بزرگ گرد و غبار است.
میکرو فیلترها : یک میکرو فیلتر هوای خارج شده توسط جاروبرقی را تمیز می کند. به همین دلیل، ذرات گرد و غبار به داخل خانه باز نمی گردند.
فیلتر کربن : فیلتر کربن اغلب برای افراد سیگاری یا افرادی که حیوانات خانگی دارند توصیه می شود. این فیلتر نه تنها ذرات گرد و غبار را فیلتر می کند، بلکه بوهای نامطبوع را نیز خنثی می کند. هر مولکول بو موجودی که توسط حیوانات خانگی باقی می ماند، به کربن متصل می شود، به طوری که هوای تمیزتر خارج می شود.
فیلترهای HEPA : مخفف HEPA مخفف عبارت High Efficiency Particulate Air است. این تکنیک فیلتر کردن 99.9 درصد از تمام ذرات گرد و غبار بزرگتر از 1 میکرون (یک هزارم میلی متر) را تضمین می کند. با استفاده از این فیلتر خانه شما عاری از گرده، شوره حیوانات و فضولات کنه گرد و غبار می شود. این باعث می شود که فیلتر هپا برای افرادی که به گرد و غبار حساسیت دارند یا شرایطی در مجاری تنفسی دارند بسیار مناسب باشد.


جمع بندی و خلاصه ی مطلب


1. داخل آن را تمیز کنید: کیسه گرد و غبار یا سیلندر گرد و غبار را پس از هر بار استفاده خالی کنید تا از فشار به موتور و جلوگیری از باکتری ها و کپک زدن جلوگیری شود. برای جاروهای مرطوب یا خشک، قبل از شروع جارو کشیدن مواد خشک، مواد مرطوب را از کیسه تمیز کنید. 2. بیرون جاروبرقی را تمیز کنید: رول برس را هر بار تمیز کنید تا از گرفتگی برس با مو و فشار به موتور جلوگیری کنید. بلبرینگ های رول برس را روغن کاری نگه دارید. قبل از اینکه آن را دور نگه دارید، بیرون را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. 3. آن را با احتیاط نگهداری کنید: جاروبرقی را به زور در کمد جا نکنید و اجازه ندهید گربه یا سگ شما به شیلنگ جاروبرقی آسیب برساند. اگر بچه ‌هایتان در جاروبرقی خانه کمک می ‌کنند، در اولین باری که از آن استفاده می‌کنند، بر آن ها نظارت کنید. از ابزار مناسب برای کار استفاده کنید. دستگاه دستی شما می تواند کارهای کوچک را انجام دهد در حالی که جاروبرقی ایستاده شما با همه چیزهای بزرگ مقابله می کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha