02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

کیسه جاروبرقی یکبار مصرف یا دائمی؟

ادیبه کریم پور 26 /مرداد/ 1401
کیسه جاروبرقی یکبار مصرف یا دائمی؟

کیسه جاروبرقی یکبار مصرف یا دائمی؟


جاروبرقی های کیسه ای در حین تمیز کردن، کثیفی ها و زباله ها را به صورت محلی در کیسه های خاک ذخیره می کنند. هنگام خرید چنین جاروبرقی، کیسه جاروبرقی اصلی به همراه دستگاه تحویل داده می شود، اما پس از مدتی باید موارد جدید را خریداری کرد. هنگام خرید کیسه جاروبرقی باید به نکات زیادی توجه کرد، اما اولین سوال این است: کیسه جاروبرقی عمومی یا اصلی؟ ممکن است کسی فکر نکند که این حتی یک مسئله است. از این گذشته، کیسه های جاروبرقی OEM در مقایسه با کیسه های عمومی چه چیزی می توانند داشته باشند؟ برای پاسخ به این سوال، موارد کمی در مورد کیسه های جاروبرقی یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد از نوع اصلی یا عمومی وجود دارد. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا به کیسه های جاروبرقی دائمی و یک بار مصرف بیشتر بپردازیم. 


تفاوت کیسه های یک بار مصرف با دائمی


کیسه های جاروبرقی یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد، وقتی با خاک پر می شود، کیسه های یکبار مصرف دور ریخته می شوند و یک کیسه جدید و تمیز در جارو قرار می گیرند. کیسه های جارو قابل استفاده مجدد خالی می شوند و دوباره استفاده می شوند تا دوباره پر شوند و چرخه تا زمانی که کیسه قابل استفاده مجدد آسیب ببیند ادامه می یابد. بدیهی است که کیسه های قابل استفاده مجدد را می توان با در نظر گرفتن کیفیت ساخت و می تواند گران تر از کیسه های یکبار مصرف باشد، اما تخلیه کیسه های قابل استفاده مجدد اغلب یک کار سخت است. از سوی دیگر، کیسه‌ های یکبار مصرف به سادگی دور ریخته می ‌شوند و کیسه‌ های یکبار مصرف با یک کیسه جدید جایگزین می‌شوند. اگر فضای وسیعی دارید که باید مرتباً جاروبرقی شود، این می ‌تواند بسیار پرهزینه باشد.


سطح فیلتر کیسه های جاروبرقی


کیسه های جاروبرقی  1هوایی که وارد جارو می شود باید به قسمت تمیزتر خارج شود. اکثر جاروبرقی های کیسه ای دارای چندین فیلتر برای تصفیه هوا هستند که کیسه های جاروبرقی اولین و اغلب مهم ترین آن ها هستند. جاروبرقی اصلی کیسه ای خانگی باید حداقل دو یا حتی سه فیلتر داشته باشد. اولی کیسه خاک، دومی فیلتر مکانیکی در جلوی موتور و سومی فیلتری بعد از موتور است که اغلب فیلتر درجه هپا است. جاروهایی که دارای سطح فیلتراسیون هپا هستند، فقط دو فیلتر دارند، از فیلتر دوم به عنوان فیلتر سطح هپا استفاده می کنند. فیلترهای HEPA حداقل 99.97 درصد از ذرات 0.3 میکرومتری را حذف می کنند. برخی از فیلترهای هپا قابل شستشو هستند، اما حتی آن ها نیز باید پس از مدتی تعویض شوند. اگر کسی از کیسه خاک با کیفیت پایین استفاده کند، به این معنی است که ذرات ریز بیشتری (گرده، گرد و غبار، ماسه، باکتری، کنه های گرد و غبار، مواد آلرژی زا و غیره) از آن عبور کرده و به فیلتر دوم ختم می شود (هپا باشد یا نباشد) یا شاید حتی در منطقه تمیز شده بازگردانده شود. چند نکته در مورد کیسه های وکیوم HEPA: اکثر کیسه های یکبار مصرف ارزان با سطح فیلتر 99.7 درصد به بازار عرضه می شوند. یعنی 997 ذره از 1000 ذره را از هوای خروجی فیلتر می کنند و 3 ذره (از 1000) را برای فیلتر بعدی می گذارند تا از هوا خارج شود. این 3 ذره زیاد به نظر نمی رسند، اما برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی های مختلف، حتی آن ها نیز می توانند مشکل ساز باشند. همچنین، بسیاری از این کیسه ها اندازه ذرات حذف شده از جریان هوا را مشخص نمی کنند. طبق استاندارد وزارت انرژی ، فیلترهای HEPA 9997 از 10000 ذره را از هوای خروجی حذف می کنند ، در حالی که بعضی جاهای دیگر دارای چندین کلاس HEPA از فیلتراسیون HEPA است. این بدان معناست که 3 ذره (از 10000) وجود دارد که باید در مرحله بعدی فیلتراسیون از هوا حذف شوند. این فیلتر دهی بهتر شاید برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی زیاد نباشد، اما این بار اندازه ذرات تعریف شده است، 0.3 کوچکتر یا بزرگتر می باشد. ذرات کثیفی که معمولاً در محیط زیست انسان یافت می شود عبارتند از: باکتری، گرده، موی حیوان خانگی و انسان،کنه های گرد و غبار، ماسه می باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، واضح است که فیلتراسیون خوب در سطح کیسه خاک چقدر مهم است.


چه چیز دیگری باید در مورد کیسه های جاروبرقی بدانید؟


کیسه های جارو برقی که دارای فیلتر هوای درجه هپا هستند، قیمت بیشتری نسبت به کیسه های معمولی دارند، اما اگر منطقه تمیز شده یک ساختمان اداری یا هتل نباشد، انتخاب خوبی است، حتی اگر کیسه های یک بار مصرف هپا را ترجیح می دهید. کیسه هایی که در جاروبرقی وجود دارند که به راحتی استاندارد HEPA را برآورده می کنند و آن کیسه ها اغلب به عنوان کیسه های از بین برنده بو به بازار عرضه می شوند. چنین کیسه ‌هایی دارای لایه ‌ای از زغال چوب فعال هستند که اغلب بین چندین لایه از مواد الیافی چرخانده شده (فیلتر هوای عمق ۳ بعدی) ایجاد می‌ کند. این کیسه ها یکبار مصرف هستند، بدیهی است که قیمت آن ها بیشتر از کیسه های کاغذی یکبار مصرف معمولی است، اما حتی بو را از هوای خروجی حذف می کنند. افرادی که بچه‌ ها، حیوانات خانگی، آسم، آلرژی‌ها و موارد مشابه دارند، باید بهترین جاروبرقی‌ ها را برای آسم و آلرژی و... علاوه بر آن، کیسه ‌های تخصصی را جدی بگیرند. توجه داشته باشید که جاروبرقی ‌های بدون کیسه که از قوطی ‌ها و سطل ‌های خاک استفاده می ‌کنند، می‌ توانند از فیلترهای مکانیکی هوا با همان سطح فیلتر هوا استفاده کنند. چنین فیلترهایی بدون زغال فعال اغلب قابل شستشو هستند. البته فیلترهای سطح فیلتر دوم در وکیوم های کیسه ای می توانند از همین فیلترها استفاده کنند.


نحوه انتخاب و نحوه استفاده از بهترین کیسه های جاروبرقی


صرف نظر از اینکه از کاغذ یا پارچه یا مواد دیگر ساخته شده باشد، با پر شدن کیسه ها، به دلیل افت فشار، سطح مکش جاروبرقی را پایین می آورند. اکثر جاروبرقی ها دارای چراغ های هشدار دهنده هستند که به کاربر هشدار می دهند که کیسه پر است. فیلتر های هپا و فیلترهای مشابه اغلب در مقایسه با فیلترهای معمولی افت فشار بیشتری دارند. کیسه های خاک باید کاملاً در جاروبرقی جا شوند، در غیر این صورت، هوای خروجی می تواند از کیسه عبور کند. کیسه های قابل استفاده مجدد باید به طور کامل تمیز شوند، بدون اینکه کثیفی در داخل کیسه خاک باقی بماند. از تمیز کردن کثیفی های مرطوب باید اجتناب شود، اما در صورت انجام این کار، کیسه کثیفی باید فوراً تخلیه شود، حتی اگر از پارچه یا کاغذ آغشته ساخته شده باشد. کیسه های یکبار مصرف را باید دور انداخت، در حالی که کیسه های قابل استفاده مجدد را باید خالی کرد و در صورت لزوم بیرون گذاشت تا خشک شود.


کیسه های جاروبرقی کدام یک را بخریم، کیسه های وکیوم عمومی یا اصلی؟


کیسه های جاروبرقی ژنریک در مقابل اورجینال کدام یک از ان ها بهتر است. کیسه‌ های ژنریک ارزان ‌تر هستند، اغلب به خوبی کیسه‌ های اصلی جا می‌ شوند، اما سطح فیلتراسیون آن ها به ندرت می ‌تواند با سطح فیلتراسیون کیسه‌ های جاروبرقی اصلی مطابقت داشته باشد. به دلیل سطح فیلتر پایین تر، فیلترهای سطح دوم سریع تر کثیف می شوند و باید بیشتر تمیز یا تعویض شوند. در غیر این صورت، افت فشار بیشتر رخ می دهد که منجر به کاهش سطح مکش جارو برقی می شود. اگرچه این یک نکته تیره و تار است، اما در زندگی واقعی، خانه هایی که تعداد اعضای کمی زندگی می کند و به سرعت کثیف نمی ‌شوند را می ‌توان با استفاده از کیسه ‌های جاروبرقی یکبار مصرف، بدون فشار دادن به فیلترهای هوای لایه دوم، با کسری از هزینه جاروبرقی واقعی جارو کرد. افرادی که بچه های کوچک، حیوانات خانگی، آسم، آلرژی و موارد مشابه دارند باید از کیسه های عمومی با کیفیت بالا یا ترجیحاً کیسه های اصلی استفاده کنند. چنین خانه هایی به جاروبرقی های اصلی با کارایی بالا نیاز دارند تا به طور منظم خانه را تمیز کنند و این هزینه نیز دارد. کیسه های ارزان در ابتدا می توانند هزینه ها را کاهش دهند، اما می توانند مشکلات دیگری هم از نظر سلامتی و هم با خود جاروبرقی ایجاد کنند.
اگر در حال تمیز کردن هستید این کار را انجام دهید. در واقع یک کیسه جاروبرقی قابل استفاده مجدد است. انتهای پایین کیسه معمولاً چند بار تا می شود و با چسب بسته می شود. برای استفاده مجدد از کیسه، انتهای آن را باز کنید و مراقب باشید که پاره نشود و سپس محتویات آن را در سطل زباله خالی کنید. انتهای آن را دوباره تا کنید و دوباره به هم متصل کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha