02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات مهم مراقبت و نگهداری از جاروبرقی چیست؟

ادیبه کریم پور 25 /مرداد/ 1401
نکات مهم مراقبت و نگهداری از جاروبرقی چیست؟

نکات مهم مراقبت و نگهداری از جاروبرقی چیست؟


جاروبرقی برای هر خانه ای یک نیاز اثاثی به حساب می آید. با توجه به افزایش سطح آلودگی، جاروبرقی تنها راه موثر برای تمیز نگه داشتن سطوح صاف بدون گرد و غبار است. بسته به سلیقه خود می توانید انواع جاروبرقی های کیسه دار، بدون کیسه، مرطوب و خشک، چوبی و دستی را انتخاب کنید. شما به راحتی می توانید بهترین جاروبرقی ها را در بازار خریداری کنید، با این حال، بدون نگهداری و مراقبت مناسب، ممکن است دستگاه ها به راحتی کار نکنند. در این مطلب، ما در مورد نکات نگهداری موثر جاروبرقی صحبت می کنیم.


نحوه نگهداری از جاروبرقی


هنگام استفاده از جاروبرقی، سعی کنید به برخی از دستورالعمل های اساسی نگهداری جاروبرقی پایبند باشید و ممکن است بعداً مجبور به تعمیرات وقت گیر نباشید. با سیم جاروبرقی با احتیاط رفتار کنید. از بیرون کشیدن دو شاخه با سیم یا استفاده از چرخش خودکار در زمانی که سیم در هم پیچیده یا مسدود شده است خودداری کنید. مرتباً کیسه زباله را چک کنید. به یاد داشته باشید که کیسه نباید قبل از تعویض تا لبه آن پر باشد، زیرا جاروبرقی ممکن است زمانی که کیسه ها بیش از نیمه پر شود، مکش خود را از دست بدهند. هرگز از کیسه های کاغذی استفاده مجدد نکنید زیرا منافذ آنها پس از یک بار استفاده مسدود می شود که می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور جاروبرقی در تلاش برای گردش هوا شود. تعمیر و نگهداری عمومی جاروبرقی آسان و ایمن است، اما وقتی نوبت به تعمیرات اساسی می رسد، همیشه بهتر است از یک متخصص بپرسید یا به سادگی جاروبرقی خود را تعویض کنید، تلاش برای تعمیر دستگاه ممکن است زمان بر و سخت و حتی خطرناک باشد.


مراقبت از قطعات جاروبرقی


قبل از هر چیزی سر کف را برای انسداد بررسی کنید. یکی از قسمت ‌های کلیدی که در تعمیر و نگهداری جاروبرقی باید روی آن تمرکز کرد، سر کف است که گاهی اوقات به آن هد برقی یا میله ضربه زن می ‌گویند. این اتصال صاف در پایه شیلنگ است که با کف تماس برقرار می کند. نگاه کردن به زیر آن، به راحتی می توان تشخیص داد که آیا سر با زباله مسدود شده است و نیاز به تمیز کردن دارد. سر کف را باز کنید برای انجام این کار، صفحه زیرین را از سر کف جدا کنید. ممکن است باز شود، یا ممکن است نیاز به گرفتن یک پیچ گوشتی داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر پیچی را که بیرون می آورید، نگه دارید) رول برس را با دقت در یک انتها بیرون بیاورید و یادداشت کنید که هنگام تعویض آن به چه چیزی نیاز دارد. هر گونه کرک، نخ یا مویی را که ممکن است به دور رول برس پیچیده شده باشد بیرون بکشید. ممکن است برای هر گره خوردن به یک قیچی کوچک نیاز داشته باشید تا مو و نخ ها را با قیچی راحت تر جدا کنید. بررسی کنید که رول به درستی در حال چرخش باشد. در غیر این صورت، درپوش‌ های انتهایی را باز کنید و قطعه های داخل آن را برای وجود هرگونه کثیفی بررسی کنید. این روال ساده می تواند در تعمیر جاروبرقی صرفه جویی کند، اما بسته به استفاده، هر از چند گاهی باید رول برس را تعویض کنید. همچنین تسمه جاروبرقی را بررسی کنید. این روی رول برس قرار دارد. شما می توانید این را در زمانی که صفحه پایینی برداشته شده است، با قرار دادن انگشت زیر آن می توان بررسی کنید که یالم است یا نه. هر گونه ترک خوردگی یا سایش قابل مشاهده ممکن است به این معنی باشد که شما نیاز به تعویض دارید. خرید یک تسمه جدید یک بار در سال ایده خوبی است. باز هم بسته به میزان استفاده شما از جاروبرقی بستگی دارد.


نحوه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی


فیلتر کثیف به معنای دستگاهی با کارایی کمتر است، بنابراین یک توصیه مهم برای نگهداری جارو این است که مطمئن شوید که فیلترها به درستی روی جاروبرقی شما کار می کنند. مدل ‌های مختلف دارای سیستم ‌های فیلتر متفاوتی هستند و در حالی که برخی قابل شستشو هستند، برخی دیگر به سادگی نیاز به تعویض دارند، بنابراین قبل از ادامه، دستورالعمل‌ های مدل خود را در قسمت‌ های جاروبرقی آن دوباره بررسی کنید. جاروبرقی شما ممکن است چندین فیلتر نیز داشته باشد، بسته به اینکه از کیسه استفاده می کند. فیلترهای فومی موجود در هوای خروجی را اغلب می توان زیر شیر آب شستشو داد تا آن ها را تمیز کند، اما مطمئن شوید که قبل از تعویض آن ها در جاروبرقی، اجازه دهید کاملا خشک شوند. فیلترهای پلاستیکی را می توان به سادگی با یک برس یا پارچه نرم، ترجیحاً بیرون یا روی سطل، گردگیری کرد.


مواردی که در طول تعمیر و نگهداری جاروبرقی باید مراقب آن ها بود


همیشه قبل از شروع تعمیر و نگهداری، جارو برقی را از برق بکشید. واضح به نظر می رسد، اما حتی ضربه زدن تصادفی می تواند باعث شود که قطعات جاروبرقی به طور غیر منتظره شروع به کار کنند که می تواند منجر به آسیب فیزیکی یا الکتریکی شود. اگر جاروبرقی شما به طور ناگهانی کار نمی کند، ممکن است به این معنی باشد که بیش از حد گرم شده است، آن را خاموش کنید و از برق بکشید، قبل از استفاده مجدد حداقل نیم ساعت صبر کنید تا خنک شود. این ممکن است نشانه ای از نیاز به تعمیرات جاروبرقی باشد، بنابراین اگر مشکل را پیدا نکردید باید با یک تعمییر در ازتباط باشید. جاروبرقی خود را از نظر تغییرات در نویز و عملکرد کنترل کنید تا در مورد اینکه چند وقت یکبار نیاز به توجه دارد ایده بگیرید. صرف نظر از هر مشکلی، می توانید با بررسی منظم قطعات داخلی جاروبرقی، کیسه و شلنگ پس از هر چند بار استفاده، خطر تعمیرات جاروبرقی را در دراز مدت کاهش دهید. توصیه: این توصیه نشان دهنده مراقبت کلی و نگهداری جاروبرقی است و شما همیشه باید برای دستورالعمل های خاص به دفترچه راهنمای سازنده مراجعه کنید، به خصوص قبل از جدا کردن قطعات جاروبرقی برای تمیز کردن آن ها، مشاهده شود.
1. کیسه جاروبرقی خود را عوض کنید. 2. اطمینان حاصل کنید که سر کف با زباله مسدود نشده است. 3. فیلتر جاروبرقی را تعویض یا تمیز کنید. همانطور که می بینید، فقط کمی مراقبت و نگهداری آسان می تواند تضمین کند که ابزار تمیز کردن مانند جاروبرقی موثر باقی می مانند. با در نظر گرفتن این نکات می توانید عمر جاروبرقی خود را افزایش دهید و آن را برای مدت طولانی تری در بهترین حالت خود نگه دارید.


تخلیه کردن کیسه زباله جاروبرقی


اولین قدم برای نگهداری از جاروبرقی، تعویض منظم کیسه است. برای اینکه کیسه به خوبی کار کند، منتظر پر شدن آن نباشید. هر زمان که 2/3 کیسه پر شد آن را تعویض کنید. دلیل آن این است که هنگام تمیز کردن، کثیفی و زباله نیاز به فضا برای ورود به کیسه دارد. اگر کیسه پر باشد، جاروبرقی تمام گرد و غبار و زباله های موجود در اتاق را جمع نمی کند. هر زمان که مکش جاروبرقی به اندازه لازم نیست، کیسه را تعویض کنید تا بهترین عملکرد را داشته باشید. از آنجایی که انواع مختلفی از برند ها، مدل ها و انواع جاروبرقی وجود دارد، اتصال کیسه گاهی اوقات دشوار است. هنگام استفاده از جاروبرقی، اطمینان حاصل کنید که دهانه کیسه به طور محکم روی نازل قرار گرفته است. بررسی کنید که قلاب‌ ها، گیره‌ ها یا نگهدارنده‌ های جاروبرقی باید محکم وصل شوند تا از هر گونه خلاء جلوگیری شود. اگر کیسه به درستی وصل نشود، گرد و غبار یا زباله های موجود وارد کیسه نمی شود و داخل جاروبرقی پر می شود. اگر کثیفی وارد دستگاه شود، خارج کردن آن از دستگاه دشوار خواهد بود. همچنین جاروبرقی های بدون کیسه را مرتباً خالی کنید مانند جاروبرقی های کیسه ای، مطمئن شوید که قوطی جاروبرقی های بدون کیسه را در فواصل زمانی مکرر خالی کنید. دلیل آن این است که قوطی باید مکانی داشته باشد تا خاک باقی مانده به راحتی جابجا شود. اما با توجه به طراحی جاروبرقی ها می توانید مقدار گرد و غبار جمع شده را بررسی کرده و قوطی را قبل از پر شدن خالی کنید.
فیلترها را تمیز کنید.
این یکی دیگر از مراحل مهمی است که باید دنبال کنید تا جاروبرقی به خوبی کار کند. جاروبرقی های بدون کیسه دارای فیلترهایی هستند که باید در فواصل زمانی معین تمیز یا تعویض شوند. دستورالعمل ها را برای تمیز کردن جاروبرقی بدون کیسه دنبال کنید و قبل از بازگرداندن آن به جعبه، از خشک بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که برس برای عملکرد بهینه تمیز است. برس ممکن است دارای مو یا نخ باشد که ممکن است حرکت برس را در فرش یا سایر سطوح صاف دشوار کند. نخ ها یا موهای چسبیده به غلتک برس را با یک قیچی ببرید و برس را برش دهید تا غلتک برس تمیز شود.


چک لیست ایمنی هنگام استفاده از جاروبرقی


در اینجا برخی از نکات ایمنی وجود دارد که باید هنگام استفاده از جاروبرقی رعایت کنید. هر زمان که از دستگاه استفاده نمی کنید، جاروبرقی را از برق بکشید. این عادت از حوادث جلوگیری می کند و همچنین از سیم محافظت می کند. برای تمیز کردن سطوح خیس فقط از جاروبرقی مخصوص اب و خاک استفاده کنید. استفاده از هر وسیله دیگری به موتور آسیب می رساند و خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد. نیز جاروبرقی را رها نکنید. در صورت افتادن دستگاه، قبل از استفاده با یک تعمیر تماس بگیرید تا دستگاه را بررسی کند. سیم جاروبرقی را با احتیاط در مکانی امن نگهداری کنید تا آسیبی نبیند. از تمیز کردن مواد سمی یا قابل اشتعال با جاروبرقی خودداری کنید. همچنین از برداشتن اجسام نوک تیز مانند میخ، سوزن و سکه با جاروبرقی خودداری کنید. جاروبرقی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. این ها برخی از نکات مهم نگهداری بودند که باید رعایت کنید تا جاروبرقی به خوبی کار کند.


جمع بندی و نتیجه گیری


به طور کلی، اگر به خوبی نگهداری شود، جاروبرقی می تواند تا هشت سال عمر کند. با مراقبت بهتر از جاروبرقی را ماندگار کنید و از تعویض آن خودداری کنید.
1. پیوست ها را تمیز کنید
اتصالات جاروبرقی خود را کثیف نگذارید. وقتی متوجه جمع شدن گرد و غبار شدید، نازل ها و لوله ها را با یک پارچه پاک کنید. به برس موتوری که در آن مو و الیاف گیر می‌ کند دقت کنید، که می ‌تواند چرخش آن را متوقف کند و به قطعه های آن آسیب برساند. برای گره ‌زدایی، غلتک قابل جدا شدن را از دستگاه جدا کرده و گره ‌ها را با یک قیچی برش دهید، مراقب باشید که پرزها در آن قرار نگیرند.
2. تسمه را بازرسی کنید
تسمه محرک نوار لاستیکی است که برس را به شفت موتور متصل می کند تا آن را بچرخاند. مطمئن شوید که کشیده نشده باشد تا جاروبرقی شما بتواند همه زباله‌ ها را با تند کشیدن کمتر، جذب کند. در صورت نیاز به تعویض، می توانید یک تسمه محرک جدید بخرید و با رعایت دستورالعمل های آن، خودتان به راحتی آن را تعویض کنید.
3. سطل یا کیسه را خالی کنید
ظروف گرد و غبار باید فضای کافی برای جریان هوا داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است مسدود شوند و قدرت مکش کمتری داشته باشند. محفظه گرد و غبار خود را به طور مرتب چک کنید و زمانی که 70 تا 80 درصد پر شده است آن را خالی یا تعویض کنید. اگر حیوان خانگی یا خانه بزرگی دارید، توصیه می کنیم این کار را بیشتر انجام دهید. همچنین می ‌توانید به برخی از مدل‌ های کیسه ‌دار الکترولوکس که دارای نشانگر تعویض کیسه هستند اعتماد کنید. بسیاری از جارو های بدون کیسه دارای قوطی های گرد و غبار شفاف هستند تا بتوانید میزان جذب آلودگی را کنترل کنید.
4. فیلتر را ارزیابی کنید
فیلترها برای گرفتن آلرژن ها و گرده ها طراحی شده اند. برای اطمینان از کیفیت هوای خوب در خانه و حفظ مکش جاروبرقی، آن ها را بشویید یا تعویض کنید. در حالی که دستورالعمل ‌های تمیز کردن ممکن است به استفاده و نوع جاروبرقی شما بستگی داشته باشد، به عنوان یک قاعده کلی، فیلترهای گرد و غبار ریز خود را ماهی یکبار بشویید و فیلترهای HEPA خود را هر 6 تا 12 ماه تمیز یا تعویض کنید. فیلترهای قابل شستشو را می توان به سادگی زیر شیر آب شستشو داد و سپس خشک کرد. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha