02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

باید و نباید های پلوپز برقی

ادیبه کریم پور 4 /تیر/ 1402
باید و نباید های پلوپز برقی

باید و نبایدهای پلوپز


برنج رایج ترین غذای آسیایی و پرمصرف ترین غذای اصلی در سراسر جهان است. این به این دلیل است که برنج تقریباً با همه چیز از استیک گرفته تا سوشی و حتی غذاهای خورشتی همراه است. برنج یک غذای مقرون به صرفه و عالی است که اشتهای شما را برای مدت طولانی برآورده می کند و برای مضر شما نیست. با وجود محبوبیت آن، پختن آن به قوام مورد نظر کمی دشوار است. پلوپز می تواند این مشکل اساسی را حل کند و به جای برنج پخته و له شده، برنج خوش طعم و دم کشیده ای را تهیه کند. پلوپزها یک دستیار عالی در آشپزخانه ها هستند که نه تنها امکان پخت و پز بدون دردسر را فراهم می کند، بلکه به پخت سریع و مناسب برنج نیز کمک می کند. پلوپزها مانند یک آرام پز عمل می کنند زیرا برای تهیه برنج، آب را به آرامی می جوشانند. این دستگاه های تنها به پختن یک نوع غذا محدود نمی‌ شوند. بنابراین بسیاری از غذاهای دیگری مانند لوبیا پلو، دمی گوجه و پلوهای دیگر، ماکارونی و... را داخل آن درست کنید. 


پلوپز چگونه کار می کند؟


پلوپز دستگاهی اتوماتیک است که برنج را می جوشاند یا دم می کند. پلوپزها برنج را از چهار مرحله مختلف عبور می دهند که عبارتند از: غوطه ور شدن در آب، جوشاندن، جذب آب (بخار دادن) و استراحت یا دم آوری می باشند. وزن ظرف پخت دستگاه حسگر حرارتی را به سمت پایین فشار می دهد و آن را فعال می کند، صفحه گرم کننده آب را به جوش می آورد. حسگر یک دماسنج کوچک و فنری است که دمای محتویات ظرف را اندازه گیری می کند که در ته پلوپز قرار دارد. پلوپزها با انتقال حرارت توسط رسانش حرارتی عمل می کنند. آب در دمای 212 درجه فارنهایت (100 درجه سانتیگراد) می جوشد و وقتی به نقطه جوش ثابت می رسد، نمی تواند داغتر شود. در صورت وجود آب در پلوپز، دما ثابت می ماند. همانطور که برنج همچنان آب قابلمه داخلی را جذب می کند، دما شروع به افزایش می کند. دستگاه حرارتی این تغییر را کنترل می کند و یا پلوپز را خاموش می کند یا حالت گرم شدن کم مصرف را فعال می کند. بنابراین، برنج در دمای ایمن 65 درجه سانتیگراد (150 درجه فارنهایت) باقی می ماند. این زمانی است که برنج به درستی پخته شده و به مرحله دم آوری می رسد.

اقدامات احتیاطی قبل از خرید که باید در پلوپز انجام شود


پلوپز را از یک مغازه خوب و یک فروشنده معتبر خریداری کنید. با دقت، دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید. نیز مطمئن شوید که نوع دوشاخه با مکان شما مطابقت دارد. دوشاخه و پریز را اغلب از نظر نوع، دما و علائم سوختگی بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که خانه شما RCD (دستگاه جریان باقیمانده) در جعبه فیوز (واحد مصرف کننده) دارد. از شوک الکتریکی خطرناک محافظت می کند و خطر آتش سوزی الکتریکی را کاهش می دهد. اگر خانه شما مجهز به RCD در جعبه فیوز نیست، یک سوکت RCD نصب کنید یا برای ایمنی از دوشاخه RCD استفاده کنید.


استفاده ایمن از پلوپز


1. هنگام استفاده از پلوپز باید آن را دور از قفسه ها، کمدها، پرده ها و غیره قرار داد زیرا بخار خروجی احتمال خراب شدن مواد را دارد.
2. غذا یا آب نباید در کاسه برقی پلوپز برای مدت طولانی نگهداری شود.
3. هنگام پختن غذا یا ریختن آب در قابلمه ی آن احتیاط کنید. غذا را از فاصله دور داخل آب در حال جوش نریزید. این مورد می تواند شما را بسوزاند. 
4. سیم برق و پریز باید همیشه خشک باشد. هرگز تجهیزات را برای مدت طولانی بدون مراقبت رها نکنید. و همچنین قبل از جدا کردن یا تمیز کردن همه چیز را خاموش کنید. پلوپز قبل از استفاده باید خشک باشد.
5. از فرو بردن پلوپز در آب در هنگام تمیز کردن خودداری کنید. از این رو دستگاه اصلی پلوپز را می توان با پارچه پاک کرد. همچنین همیشه بعد از استفاده از دستگاه خاموش کنید. 


کارهایی که باید هنگام استفاده از پلوپز انجام داد


هنگام پخت و پز در پلوپز باید موارد زیر را در نظر داشته باشید.


1. برنج را در یک کاسه جداگانه بشویید: برنج را بشویید تا ناخالصی ها، مواد شیمیایی از بین برود. این یک مرحله مهم است زیرا برنج سالم تر می شود و همچنین می تواند آب بیشتری را در طول پخت جذب کند. از آب سرد یا ولرم استفاده کنید و دانه ها را با دست بمالید. این روند را دنبال کنید و آب را عوض کنید تا آب برنج شفاف شود. از شستن برنج در دیگ داخلی دستگاه پلوپز خودداری کنید. برای پوشش نچسب آن خوب نیست و شستشو را در ظرف جداگانه ای برای برنج انجام دهید.


2. برنج را قبل از پخت خیس کنید: خیس کردن برنج برای حداکثر تغذیه بسیار توصیه می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که خیساندن برنج در طول شب می تواند 80 درصد از سموم مضر موجود در آن را از بین ببرد. نشاسته های موجود در برنج به دلیل خیساندن به آرامی آب را جذب می کنند. این باعث می شود آن ها در برابر گرمایش انعطاف پذیرتر شوند. این باعث افزایش زمان هضم و جذب برنج می شود و باعث جذب بهتر مواد مغذی می شود. به یاد داشته باشید که انواع مختلف غلات باید برای مدت زمان متفاوتی خیس شوند.


3. از کفگیر مخصوص پلوپز استفاده کنید: هر پلوپز با کفگیر مخصوص به خود ارائه می شود. سعی کنید همیشه از این را برای چک کردن برنج، پختن یا هم زدن استفاده کنید. همچنین می توانید از یک قتشق چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید.


4. قبل از روشن کردن پلوپز، قسمت بیرونی قابلمه را پاک کنید: قابلمه داخلی خیس می تواند به المنت حرارتی پلوپز آسیب برساند. خیلی ها قابلمه را داخل می گذارند بدون اینکه آن را خشک کنند. این روی دمای برنج نیز تاثیر می گذارد. بنابراین، قبل از اینکه برنج را داخل قابلمه داخلی قرار دهید، مطمئن شوید که قابلمه خشک است.


5. نسبت آب و برنج: دقت کنید که مقدار آب و برنج از ظرفیت پلوپز بیشتر نباشد. برنج و آب باید به نسبت 1/2 باشد و فراموش نکنید که به برنج خود نمک بزنید. اگر نیاز دارید که برنج بیشتری در دستگاه خود بپزید اما پلوپز شما نمی تواند این مقدار را تحمل کند، در دسته های کوچک بپزید. این کار از سرریز شدن آب و نشت آن به المنت دستگاه پلوپز جلوگیری می کند، در نتیجه به پلوپز آسیب می رساند. پختن قسمت های کوچک نیز برنج را خوش طعم و دم کشیده می کند.

6. با درب بسته بپزید: درب پلوپز باید هنگام پختن مواد غذایی محکم بسته شود تا بخار از آن خارج نشود و بخار در قابلمه بماند تا برنج کامل بپزد.


7. تهیه برنج طعم دار و پلو: برای تهیه برنج بهتر، کره، روغن یا روغن حیوانی و نمک را به برنج اضافه کنید. این نه تنها به افزایش طعم کمک می کند بلکه جذب آن را آسان تر می کند. برای خوشبو کردن برنج خود، مقداری هل، رب، شوید، برگ نعناع و یا هر سبزی و ادویه دیگری به آن اضافه کنید تا بتوانید پلوهای خوشمزه ای را درست کنید.


8. برنج را برای مدتی در پلوپز بگذارید: بعد از اتمام پخت، اجازه دهید برنج حدود 10 دقیقه در پلوپز بماند. گرمایی که در پلوپز محبوس می ‌شود، به برنج کمک می‌ کند تا بیشتر دم بکشد. این کار تضمین می کند که برنج یک بافت نرم و خوبی را به شما بدهد.


9. تمیز کردن قابمه ی داخلی پلوپز: در آخر با استفاده از یک اسفنج نرم، قابلمه ی داخلی را بشویید. اگر برنج در قابلمه خشک شده و روی آن چسبیده است، سعی نکنید فوراً آن را بشویید، زیرا این کار باعث خراشیده شده لایه ی نچسب آن می شود که در نهایت پلوپز را خراب می کند. بنابراین ابتدا آن را در آب گرم خیس کنید تا برنج کاملا نرم شود و به راحتی کنده شود. سپس می توانید برنج باقی مانده را با اسفنج تمیز کنید. 


کارهایی که هنگام استفاده از پلوپز باید از انجام آن ها اجتناب کنید


1. از شستن برنج در داخل دسستگاه اصلی خودداری کنید، زیرا آب می تواند به صفحه ی حرارتی آیب برساند.


2. در مرحله اولیه، وقتی برنج را برای اولین بار داخل کاسه آب ریخته اید، یک یا دو بار آن را هم بزنید تا دانه ها به ته نچسبند یا به هم نچسبند. با این حال، زمانی که برنج با درب بسته شروع به پختن کرد، بهتر است دیگر آن را هم نزنید. باز کردن درب باعث می شود بخار از ظرف خارج شود و در نتیجه فرآیند پخت و بافت کلی برنج را مختل می کند.


3. بدترین اشتباهی که در پخت برنج مرتکب می‌ شوید، برداشتن درب آن است. باعث آزاد شدن بخار و فشار در هوا می شود و با کاهش دمای داخل قابلمه، فرآیند پخت را تحت تاثیر قرار می دهد. برنج چسبناک، نشاسته ای و چسبناک می شود. هرگز درب را باز نکنید، مهم نیست چقدر وسوسه انگیز است.


4. برای مدت طولانی برنج را گرم نگه ندارید. نگهداری طولانی مدت برنج کاملاً ناسالم است زیرا باکتری ها در آن شروع به رشد می کنند. ایده داشتن برنج مرطوب از قابلمه ای که یک روز نگه داشته شده است، ایده خوشایندی نیست. گرما احتمالاً به قابلمه ی داخلی آسیب می رساند. مدت زمان توصیه شده برای گرم نگه داشتن برنج پنج ساعت است. اگر نیاز دارید آن را بیشتر نگه دارید، دوباره برنامه ریزی کنید که بپزید یا آن را در یک قابلمه ی دیگر خالی کنید و نگه دارید. به همین دلیل است که آشپزی در دسته های کوچک اغلب یک عادت خوب است.


5. از پختن یا گرم کردن مجدد غذا خودداری کنید. برنج کهنه را در پلوپز نریزید و سعی کنید دوباره آن را بپزید. پلوپز برای پخت مجدد برنج برنامه ریزی نشده است و مناسب نیست و فقط از همان ابتدا قادر به پختن برنج است. گرم کردن برنج پخته شده و مقدار کمی آب فقط برنج را می سوزاند. پخت مجدد غذا نیز باعث از بین رفتن مواد مغذی موجود در آن می شود. گرم کردن مجدد با قابلمه های معمولی جایگزین بسیار بهتری است. همچنین به جای پختن مجدد برنج در پلوپز، می توانید آن را در مایکروویو گرم کنید.


6. هنگان استفاده از پلوپز از قاشق های فلزی استفاده نکنید. برای اینکه بتوانید برنج یا مواد غذایی دیگر را هم بزنید و یا آن ها را بیرون بیاورید از کف گیر یا قاشق های فلزی استفاده نکنید زیرا می توانید به لایه نچسب آن آسیب برساند و باعث شود پس از مدتی برنج به قابلمه ی آن بچسپند. درست ترین کار این است که از قاشق یا کفگیر مخصوص و همراه دستگاه استفاده کنید تا به قابلمه آسیب وارد نکند. اگر قاشق آن گم شده است تا خراب شده است می توانید از قاشق های دیگر پلاستیکی و چوبی استفاده کنید که آسیبی به لایه ی نپسب آن نمی رساند. 


7. هنگام استفاده مجدد قابلمه ی شسته شده را خیس داخل آن قرار ندهید. پس از استفاده مجدد از پلوپز، قابلمه ی آن را خشک کنید و سپس از آن استفاده کنید. قطرات آب می توانید به صفحه ی آن آسیب برساند و باعث اتفاقاتی ناخوشایند شود. برای نتیجه ی بهتر می توانید قابلمه و دیگر جزئیات آن را در هوا خشک کنید و همچنین دستگاه را نیز بدون درب در هوا قرار دهید تا بوی ناشی از غذا در داخل آن از بین برود. این کار باعث می شود پلوپز شما همیشه تازه بماند. 


نتیجه گیری


با توجه به فواید پلوپز، حیف است که این وسیله مهم را در خانه خود نداشته باشیم. اگر هنوز پلوپز ندارید، می توانید در سایت اولان کالا آن را با بهترین قیمت خریداری کنید. سعی کنید بودجه خود را تنظیم کنید و در مورد پلوپزهای مختلف موجود در بازار امروز تحقیق کنید تا بتوانید بهترین برند و مدل سلیقه ی خود را بیابید. برای اینکه بتوانید بهترین پلوپز را انتخاب کنید می توانید مقاله ی راهنمای خرید پلوپز برقی را مشاهده کنید تا بتوانید هنگام خرید آن، به ویژگی های مهم و کاربردی دقت داشته باشید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha