02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

باید و نبایدهای استفاده از زودپز برقی

ادیبه کریم پور 9 /مهر/ 1402
باید و نبایدهای استفاده از زودپز برقی

باید و نبایدهای استفاده از زودپز برقی


پخت و پز با زودپز برقی یک روش پخت و پز محبوب در بسیاری از خانواده ها است. پخت و پز با زودپز برقی فواید زیادی دارد. زودپزها غذا را تا 70 درصد سریعتر از فر یا اجاق گاز آماده می کنند. به دلیل حرارت زیاد و زمان پخت کوتاه، غذای تحت فشار در زودپز در مقایسه با سایر روش های پخت، ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری را حفظ می کند. علاوه بر این، طعم ظروف غنی تر و توسعه یافته تر است. برای استفاده درست از زودپز، این لیست از 10 باید و نباید برای پخت و پز با زودپز را بررسی کنید تا بتوانید غذاهای خانگی و مغذی را سریعتر تهیه کنید. 


کارهایی که باید انجام دهید


1. دفترچه راهنما را بخوانید: این یکی از مهمترین کارهایی است که باید قبل از شروع پخت و پز با زودپز برقی انجام دهید. هر زودپز متفاوت است و دستورالعمل های خاص خود را دارد که باید رعایت کنید. در زودپزها ویژگی های ایمنی وجود دارد که باید بدانید که در آن شیر بخار و دکمه در کجا قرار دارد و آیا بدنه زودپز هنگام پخت خنک است یا خیر و... را بدانید.


2. مایع (آب) کافی اضافه کنید: زمانی که از زودپز استفاده می کنید باید آب کافی در قابلمه داشته باشید تا فشار بیاید و غذا به درستی بپزد. قانون مایعات در پخت و پز تحت فشار این است که همیشه حداقل 1 فنجان آب اضافه کنید، مگر اینکه در دستور غذا ذکر شده باشد. این آب به ایجاد بخار کافی برای پختن غذا کمک می کند.


3. با دستور العمل های آسان شروع کنید: پخت و پز با زودپز برقی می تواند کمی سخت باشد، بنابراین هوشمندانه است که با چند دستور العمل آسان شروع کنید تا با این روش پخت راحت باشید. هنگامی که تجربه ی بیشتری کسب کردید، شروع به آزمایش دستور العمل های پیشرفته تر کنید.


4. از این روش پخت برای ایجاد طعم استفاده کنید: زودپز طعم ها را قفل می کند و به حفظ بافت غذا کمک می کند تا غذاهایی با طعم بهتر ایجاد شود. از قابلمه داخلی برای تفت دادن سبزیجات یا تفت دادن گوشت برای طعم دادن به ظرف قبل از پختن تحت فشار استفاده کنید.


5. دسرها و مخلفات را در زودپز درست کنید: اگر برای زودپز خود قابلمه سرامیکی دارید، می توانید غذای اصلی و مخلفات را همزمان درست کنید. برای میان وعده های غذایی یک گزینه ی عالی است. اما آیا می دانستید که می توانید دسر را در زودپز درست کنید؟ یک تابه تهیه کنید تا چیزکیک ها و کیک و پای را بدون دردسر درست کنید که ترک نخورند. همچنین می توانید به راحتی میوه ها را با مقداری شکر یا شیرین کننده و آب داخل آن قرار دهید تا یک دسر میوه ای خوشمزه را به شما بدهد. 


کارهایی که نباید در زودپز انجام دهید


1. در زمان پخت زودپز را باز نکنید: بیشتر زودپزهای برقی پیشرفته در حالی که فشار داخل آن زیاد است، باز کردن آن ها را برای کسی غیرممکن می کنند. اما، صرف نظر از این، نباید سعی کنید در آن را در حالی که در حال پختن است باز کنید. اگر در حین پختن غذا نیاز به باز کردن اجاق گاز دارید، ابتدا آن را خاموش کنید و قبل از باز کردن فشار آن را آزاد کنید.


2. قبل از رسیدن به زمان، فشار را آزاد نکنید: برای کاهش فشار مراحل دستور العمل را دنبال کنید. دو گزینه وجود دارد، دستور به شما می گوید که بخار را به صورت دستی آزاد کنید یا صبر کنید تا به طور طبیعی آزاد شود. اگر فشار را خیلی زود آزاد کنید، ممکن است غذای شما کاملاً پخته نشده باشد.


3. زودپز را بیش از حد پر نکنید: زودپز برقی قرار نیست تا آخر پر شود. زودپز را با غذای بیش از حد مجاز که معمولاً ⅔ پر است پر نکنید. پر شدن بیش از حد ممکن است دریچه تخلیه بخار را مسدود کند یا فشار زیادی ایجاد کند.


4. غلیظ کننده اضافه نکنید: زودپزها از بخار خارج شده از مایع داخل قابلمه خارج می شوند، بنابراین مهم است که قبل از شروع پخت غذا، غلیظ کننده هایی مانند نشاسته ذرت را اضافه نکنید. وقتی سس، سوپ یا خورش غلیظی می ‌پزید، اضافه کردن زود هنگام قوام‌ دهنده می ‌تواند تأثیر منفی بر طرز پخت آن بگذارد، زیرا بخار کمتری از مایع غلیظ‌تر آزاد می ‌شود. اگر می ‌خواهید سوپ ‌ها یا سس ‌های غلیظ‌تری درست کنید، پس از پختن غذا، غلیظ ‌کننده خود را اضافه کنید.


5. پس از یک تجربه بد تسلیم نشوید: اگر با زودپز خود مشکل دارید، تسلیم نشوید. درک یک روش جدید آشپزی و یافتن بهترین روش متناسب با روال آشپزی شما زمان می برد. با آزمایش و خطا می توانید بهترین نتیجه را از آن دریافت کنید. 


زودپرهای برقی برای چه کسانی مناسب است؟


زودپزهای برقی برای کسانی که نگران سر و کار داشتن تنظیمات گرما هستند بهترین هستند. زودپزهای برقی هوشمند این کار را به صورت خودکار انجام می دهند، فقط آن را تنظیم کنید و رها کنید. همچنین برای کسانی که وسایل برقی زیادی مانند آرام پز، پلوپز و ماست ساز و... دارند، یک زودپز برقی می تواند یک دستگاه همه کاره به جای آن ها باشد. موهبتی برای والدین پرمشغله ای که باید برای شام برنامه ریزی کنند تا هنگام ورود به در آماده باشند، برخی از زودپزها دارای تایمر تاخیر پخت موجود هستند که قبل از رسیدن به خانه شروع به پختن شام می کنند. نیز بدون شک یک مزیت برای دانشجویان کالج یا افرادی که فضای آشپزخانه محدودی دارند. زودپزهای چند منظوره به سرعت غذا را با فشار می پزد و گرم نگه می دارد.همچنین زودپزهای برقی یک دستگاه فوق العاده برای سالمندان می باشد و دیگر نیازی به یادآوری نیست که مشعل روشن یا خاموش است، قابلمه فوری پس از پخت خاموش می شود و غذا را به سرعت طبخ می کند. برای آشپزهای حرفه ای نیز بسیار عالی است و به آن ها امکان می دهد غذاهای بسیار لذیذ با مواد مغذی فراوانی را آماده کنند.


مزایای زودپزهای برقی

 
تایمر یکپارچه پخت و پز: زودپزها با تایمری ساده و یکپارچه عملکردی بهتر را به شما ارائه می دهد. می ‌توانید زودپز را برای یک دستور پخت با زمانی مناسب تنظیم کنید، مواد خود را اضافه کنید و آن را رها کنید. تایمر شمارش معکوس می کند و اطمینان حاصل می کند که غذای شما هر بار به طور کامل پخته شده است. تبدیل دستور پخت توی قابلمه های معمولی به زودپز برقی نیز بسیار آسان است.


برنامه ریزی هوشمند: بهترین زودپزهای برقی به شما این امکان را می دهند که یک قدم فراتر از کنترل مدت زمان پخت به دستگاه بروید. همچنین می توانید آن ها را با تاخیر تنظیم کنید، یعنی غذای شما یک ساعت بعد شروع به پختن کند. برای یک وعده غذایی که حاوی غذاهایی مانند گوشت و لبنیات است که به راحتی فاسد می شوند، معمولاً می توانید در بسیاری از موارد یک شروع تاخیری را تا 12 ساعت تنظیم کنید تا بتوانید به راحتی زودپز را در بقیه روز خود هماهنگ کنید. از طرف دیگر، اگر به امکانات پیشرفته ‌تر مانند زمان ‌بندی مناسب، برنامه های از پیش تعیین شده، آرام پختن، ماست درست کردن، زمان ‌های پخت خودکار و ویژگی ‌های ایمنی عالی اهمیت می ‌دهید، زودپز برقی به شما کمک می کند یک آشپزی بی نقض را انجام دهید.


پختن بدون مراقبت: بزرگ ‌ترین مزیت زودپزهای برقی این است که نیازی نیست مانند زودپز به دقت آن را تماشا کنید. می ‌توانید آن را تنظیم کنید و به کار خود در آشپزخانه بپردازید زیرا کار خود را انجام می دهد. بنابراین شما به سادگی فشار مورد نیاز خود را انتخاب می کنید (اغلب تنظیمات متعددی برای انتخاب وجود دارد) و کار را انجام می دهد. همچنین دارای تایمر مخصوص به خود است تا به شما اطلاع دهد که چه موقع غذای شما تمام شد. همه این موارد با هم ترکیب می شوند تا زودپزی را بسازند که استفاده از آن کمی آسان ‌تر است، به خصوص اگر برای اولین بار از زودپز استفاده می ‌کنید. زودپزهای برقی معمولاً دارای فشارسنج، دماسنج، تایمر، تعداد زیادی دکمه هستند که به شما امکان می ‌دهند سطح فشار را تغییر دهید، و حتی می توان از برخی به عنوان ماست ساز و تخم مرغ پز استفاده کرد. هزاران روش مختلف پخت را می توان توسط زودپزهای هوشمند برای ایجاد بافت بهتر و طعم لطیف تر به کار برد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha