02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راهنمای استفاده از آبمیوه گیری

ادیبه کریم پور 12 /بهمن/ 1401
راهنمای استفاده از آبمیوه گیری

راهنمای استفاده از آبمیوه گیری


وسایل های الکتریکی و لوازم خانگی امروز در خانه های ما کاربردهای بسیار زیادی دارد و می توان از آن ها استفاده های متعددی کرد. استفاده درست از هر وسیله ای باعث می شود، دستگاه برای مدت طولانی تر سالم بماند تا بتوانیم از آن به خوبی استفاده کنیم. بسیاری از لوازم های خانگی علاوه بر کاربرد اصلی آن ها، می توان از آن ها برای کارهای دیگری نیز استفاده کرد. مثلاً می توان از غذاساز به عنوان یک چرخ گوشت استفاده کرد و نیز از یک خردکن به عنوان مخلوط کن بهره برد و اسموتی های خوشمزه ای را درست کرد. یکی از این بهترین وسایل های خانگی، آبمیوه گیری می باشد که استفاده از آن بسیار ساده و راحت است و تنها باید چند نکاتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید. همانطور که گفتیم دستگاه ها علاوه بر کاربرد اصلی می توانند کارایی دیگری را نیز ارائه دهد. بنابراین از آبمیوه گیری می توان برای کارهای دیگری نیز استفاده کرد. مثلاً می توان با کمک دستگاه آبمیوه گیری سبزیجاتی که از قبل خشک کردید را خرد و پودر کنید. این دستگاه آبمیوه گیری می تواند کار دستگاه های خردکن، آسیاب و مخلوط کن را انجام دهد.


آبمیوه گیری چیست؟ 


همانطور که از نام آن پیداست، آبمیوه ‌گیری از تیغه‌ های چرخان برای خرد کردن میوه و سبزیجات استفاده می ‌کنند و قطعات بریده شده با استفاده از موتور آن به یک صافی با چرخش سریع فشار داده می ‌شوند، این امر آب میوه را از تفاله جدا می‌ کند. آبمیوه گیری های گریز از مرکز مقرون به صرفه ترین سبک آبمیوه گیری در بازار هستند، که اگر در زمینه آبمیوه گیری تازه کار هستید، آن ها را به انتخاب خوبی تبدیل می کند. آن ‌ها لوله‌ ی تغذیه ی بزرگی دارند که معمولاً می‌ توانند میوه‌ های کاملی مانند سیب را بدون نیاز به خرد کردن، داخل آن بگذارید تا سریعا آب میوه از لوله خروجی به بیرون بیاید.


طرز استفاده از آبیموه گیری


1. آبمیوه گیری را سرهم کنید


اولین مرحله در فرآیند سرهم کردم، قرار دادن محفظه (ظرف پلاستیکی) روی پایه است. برخی از محفظه ها دارای یک اهرم کنترل پالپ هستند که باید قبل از اتصال در حالت بسته تنظیم شود. بعد، برس چرخان را در صافی قرار دهید. در برخی از مدل ها، این دو مورد به صورت یک واحد ترکیب می شوند. سپس، تیغه را (که به آن مارپیچ نیز می گویند) را در برس چرخان قرار دهید و هر سه مورد را در محفظه قرار دهید. در نهایت پارچ آب میوه را مستقیماً زیر لوله ی خروجی قرار دهید. همچنین اکثر آبمیوه ‌گیری‌ ها دارای یک ظرف جمع‌آوری تفاله هستند که مستقیماً در زیر لوله ی خروجی تفاله قرار می‌ گیرد.


2. میوه ها و سبزیجات را برای آبمیوه گیری آماده کنید


برخی از میوه ها و سبزیجات را باید قبل از قرار دادن آبمیوه گیری خرد کرد. رایج ترین انواع میوه ها و سبزیجاتی که نیاز به خرد کردن دارند عبارتند: از هلو، آناناس، طالبی و هندوانه می باشند. میوه ها و سبزیجات نرم، مانند بسیاری از انواع توت ها، می توانند به همان شکلی که هستند وارد آبمیوه گیری شوند.


3. آبمیوه گیری را روشن کنید و میوه ها و سبزیجات را داخل آن قرار دهید


اکنون که آبمیوه گیری شما به درستی سرهم شده است و همه مواد آماده شده اند، وقت آن رسیده است که آبمیوه گیری را روشن کنید. پس از روشن شدن، می توانید میوه ها و سبزیجات آماده شده خود را از طریق لوله ی تغذیه داخل آبمیوه گیری قرار دهید، جایی که آن ها توسط تیغه ها و فیلتر خرد و آبگیری می شوند. اگر چندین میوه و سبزیجات مختلف را آب می گیرید، آن ها را به صورت لایه لایه قرار دهید. انجام این کار ترکیب یکنواخت تری را درست می کند. به عنوان مثال، اگر مخلوطی از سیب، اسفناج و آناناس را آب می گیرید، سفت و نرم را به طور متناوب جایگزین کنید. لوله ی تغذیه را بیش از حد پر نکنید زیرا این می تواند منجر به سطح استخراج ضعیف شود و احتمالاً باعث گیر کردن آبمیوه گیری شود.


4. تمیز کردن آبمیوه گیری


هنگامی که پروسه ی آب گیری را تمام کردید، مطمئن شوید که همه لوله های خروجی بسته هستند و آبمیوه گیری را به مدت 15 تا 20 ثانیه به صورت معکوس روشن کنید. انجام این کار روند پاکسازی را آسان تر می کند. برای تمیز کردن آبمیوه گیری، لوله تغذیه و محفظه را از پایه جدا کرده و به سینک آشپزخانه ببرید. در مرحله بعد، شروع به جدا کردن اجزا از یکدیگر کنید و آن ها را به خوبی آبکشی کنید. اکثر قطعات آبمیوه گیری قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، به این معنی که وقتی تمام تفاله را آبکشی کردید، می توان آن ها را در ماشین ظرفشویی قرار داد.


آیا میوه ها و سبزیجات باید قبل از آبگیری پوست آن ها، کنده شوند؟ 


همه آبمیوه گیری ها برای میوه ها نیازهای متفاوتی دارند، اما به عنوان یک قانون کلی، اگر معمولاً میوه ها را با پوست می خورید، نیازی به کندن پوست ندارید. بنابراین، برای میوه ‌هایی مانند سیب و گلابی که معمولاً آن ‌ها را با پوست می ‌خورید، نیازی به پوست ‌گیری قبل از آب‌ گیری نیست، اما باید قبل شروع پروسه ی آبگیری، ساقه آن را بردارید و برخی از دستورالعمل‌ های آبمیوه‌ گیری نیز توصیه می ‌کنند که هسته آن را نیز جدا کنید. اما پوست گیری برای چیزهایی مانند مرکبات، خربزه و آناناس لازم است. نه تنها می ‌خواهید از آب ‌گیری قسمت ‌هایی که معمولاً نمی ‌خورید اجتناب کنید، بلکه این پوسته‌ های سفت و فیبری هستند و ممکن است به آبمیوه ‌گیری شما نیز آسیب برسانند. برای میوه هایی که هسته بزرگی در داخل دارند، مانند هلو یا گیلاس، باید قبل از اینکه میوه به آبمیوه گیری برود، هسته آن را جدا کنید تا به آبمیوه گیری آسیب نرسانید.


چگونه آبمیوه گیری را تمیز کنیم؟


تمیز کردن آبمیوه گیری کار دشواری نست. می توان با جدا کردن قطعات آبمیوه گیری شروع کرد و تمامی قطعات را به سادگی داخل سینک ظرفشویی با مواد شوینده و آب شستشو داد. برخی از آبمیوه گیری ها دارای قطعاتی هستند که می توان آن ها را داخل ماشین لباسشویی گذاشت. قبل از قرار دادن آن ها در ظرفشوییف دفترچه راهنمای محصول را مشاهده کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. 


نکات مهم در استفاده از آبمیوه گیری


نکته ی اول این است که سعی کنید از میوه های نرم مانند: کیوی، موز، زردآلو و حتی گوجه فرنگی در آبمیوه گیری استفاده نکنید، زیرا ممکن است سوراخ های فیلتر آبمیوه گیری مسدود شود و باعث ایجاد اختلال در فرآیند آبمیوه گیری شود. برای میوه های نرم می توانید از مخلوط کن استفاده کنید.
بعد از اتمام فراینده آبمیوه گیری فیلتر و صافی را با مواد شوینده و آب، شستشو دهید. اگر سوراخ های فیلتر به خوبی پاک نشد، می توان از یک مسواک نرم برای آزاد کردن حفره ها استفاده کرد.
به یاد داشته باشید ته مونده های میوه و مواد غذایی روی صافی یا داخل آبمیوه گیری می تواند برای دفعه بعد فرایند آبمیوه گیری، مشکل ایجاد کند و طعم و بوی آبمیوه را از بین ببرد و حتی آن را تلخ کند.


آیا آبیموه بیشتر از میوه ی سالم فایده دارد؟


آبمیوه گیری آب میوه ها یا سبزیجات تازه را استخراج می کند، این نوشیدنی حاوی بیشتر ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی موجود در میوه است. با این حال، میوه‌ ها و سبزیجات کامل نیز دارای فیبر سالمی هستند که در بیشتر آب‌ میوه ‌گیری از بین می ‌رود. برخی بر این باورند که آبمیوه بهتر از خوردن میوه ها و سبزیجات کامل است زیرا بدن شما می تواند مواد مغذی را بهتر جذب کند و به سیستم گوارش شما از هضم فیبر استراحت می دهد. همچنین برخی از افراد می گویند که آبمیوه گیری می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، سموم را از بدن دفع کند، به هضم غذا کمک کند و به کاهش وزن کمک کند. با این حال، هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه آبمیوه های استخراج شده سالم تر از آبمیوه ای است که با خوردن خود میوه یا سبزی دریافت می کنید، وجود ندارد. اما اگر از خوردن میوه ‌ها و سبزیجات لذت نمی ‌برید، آ‌بمیوه ممکن است راهی برای اضافه کردن آن ‌ها به رژیم غذایی یا امتحان کردن میوه‌ ها و سبزیجاتی باشد که ممکن است نخورید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha