02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

کارکرد برنامه های مختلف پلوپز چگونه است؟

مائده شریفی 11 /بهمن/ 1401
کارکرد برنامه های مختلف پلوپز چگونه است؟

کارکرد برنامه های مختلف پلوپز چگونه است؟

پلوپزهای خانگی در لیست محصولات کاربردی آشپزخانه قرار دارند که کارهای آشپزی را برای شما ساده و سریع می کنند. این محصول از تنوع بالایی برخوردار است و برندهای ایرانی و خارجی مختلف این دستگاه را تولید و به بازار عرضه می کنند. پلوپزهای خانگی در ابتدا تنها برای پخت برنج به کار می رفتند اما با گذشت زمان پیشرفت فراوانی داشتند و امروزه پلوپزهای دیجیتالی به وجود آمدند که کارایی متنوع و فوق العاده ای دارند و هر کدام از آن ها قابلیت های منحصر به فرد برای پخت و پز دارند. البته هنوز هم پلوپزهای تک کاره در بازار موجود می باشند، اما پلوپزهای چند کاره از نظر کاربرد و کارایی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. کارایی های مختلف پلوپزهای دیجیتالی (چند کاره) به صورت برنامه های پخت است که به صورت دکمه ای، پنل لمسی و صفحه دیجیتالی در دستگاه های مختلف قابل تنظیم هستند. دفترچه راهنما هر محصول به طور کامل این برنامه ها را توضیح داده است ولی در این مقاله ما به مختصر همه برنامه های پخت موجود در پلوپزهای دیجیتالی را شرح می دهیم تا کار با این محصول به یک امر آسان و سریع برای شما تبدیل شود.
پلوپزها دستگاه های برقی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کنند و با استفاده از این گرما و حرارت در درجه های مختلف مواد غذایی را آماده می کنند. از نظر فنی داخل پلوپزها در قسمت پایینی یک هیتر و ترموستات قرار دارد که با استفاده از یک فنر ترموستات به سمت المنت های حرارتی و هیتر هل داده می شود و با توجه به درجه ای که تنظیم کردید در فاصله مناسب قرار می گیرد. در نهایت با استفاده از گرمای تنظیم شدن در درجه ثابت و مناسب پلوپز در زمان تعیین شده غذا را آماده می کند.

برنامه های پخت مختلف پلوپز

Menu: دکمه منو برنامه های پخت مختلف را روی صفحه دیجیتالی پلوپز نشان می دهد. برای استفاده از برنامه های پخت مختلف روی پنل های لمسی باید ابتدا این دکمه را فشار دهید سپس برنامه مورد نظر را انتخاب کنید و دکمه شروع پلوپز را فشار دهید. Menu پلوپزهای مختلف متفاوت می باشد و هر کدام از آن ها شامل چند برنامه خاص هستند که با توجه به چند کاره بودن پلوپز این برنامه ها تعیین می شوند و می توان از آن ها استفاده کرد.
Program: در پلوپزهایی که دکمه Menu وجود ندارد و صفحه لمسی ندارند یک دکمه با اسم Program وجود دارد که با استفاده از آن می توانید برنامه های مختلف پلوپز را مشخص کنید و از آن ها استفاده کنید. این دکمه با حالت چرخش و یا فشار دادن در تعداد دفعات مختلف برنامه را به شما نشان می دهد و می توانید آن را اجرایی کنید.
Start: این دکمه شروع کننده برنامه های مختلف پلوپز می باشد، یعنی با استفاده از دکمه Start می توانید برنامه های پخت و پز پیش فرض و یا برنامه هایی که به صورت دستی برای پلوپز تنظیم کردید را شروع کنید و آن ها را به مرحله انجام برسانید.
Time/Temperature: همه پلوپزها علاوه بر برنامه های پیش فرض پخت و پز غذا چند دکمه نیز برای تنظیم دستی دارند که با استفاده از آن ها می توانید دما و زمان پخت پلوپز را به صورت شخصی سازی شده برای غذای مورد نظرتان مشخص کنید. این دکمه تایمر نام دارد و با استفاده از آن می توانید زمان های تعیین شده را برای پخت، گرم شدن و تفت دادن غذا مشخص کنید و یا دقیقه های باقی مانده پخت غذا را چک کنید و از وضعیت غذا با خبر شوید.

Reheat: با استفاده از این قابلیت می توانید غذاهای باقی مانده را به راحتی گرم کنید و هر غذایی را که داخل پلوپز مجددا گرم کنید و یک وعده غذای گرم و لذیذ را در زمان سرو داشته باشید. زمان گرم کردن غذا در این برنامه به صورت پیش فرض قرار داده شده است اما با استفاده از تایمر می توانید آن را تغییر دهید و غذا را در حالت دلخواه گرم کنید.
Keep Warm: این برنامه در پلوپز به شما کمک می کند که غذاهای آماده شده را گرم نگه دارید و تا زمانی که آن ها را سرو می کنید در پلوپز به صورت گرم نگه داری کنید. با فعال کردن این قابلیت غذای شما نیم ساعت تا یک ساعت داخل پلوپز گرم می ماند.
Quick: این قابلیت پخت سریع نام دارد و با انجام این برنامه شما می توانید در زمان کوتاه غذا را آماده کنید. در این حالت حرارت و گرمای دستگاه از حالت معمول بیشتر می شود و در زمان کوتاه غذای مورد نظر شما را آماده می کند.
Steam: دستگاه پلوپز دیجیتال شما می تواند کارایی یک بخارپز نیز به شما رائه دهد و نیازی نیست که یک بخارپز جداگانه داشته باشید. با فعال کردن برنامه Stem شما می توانید مواد غذایی را به صورت بخارپز آماده کنید و از یک وعده غذایی سالم لذت ببرید.
Slow Cook: این برنامه نقطه مقابل پخت سریع است و مواد غذایی را به صورت آرام می پزد. این قابلیت برای افراد شاغل بسیار مناسب است و به آسانی می توانند با استفاده از زمان درست و فعال کردن این قابلیت غذای خود را تا پیش از رسیدن به خانه آماده کنند. قابلیت پخت آرام یک غذای جاافتاده و عالی به شما می دهد.

Auto Claen: این برنامه برای پخت و پز نیست و ممکن است که در همه پلوپزها وجود نداشته باشد. این قابلیت به پلوپز این امکان را می دهد که به طور خودکار تمیز شود و تمیز کردن و شستن آن به یک امر آسان برای شما تبدیل شود که زمان زیادی را از شما نمی گیرد.
Deep Fry: علاوه بر استفاده از پلوپز به عنوان بخارپز از این دستگاه به عنوان سرخ کن نیز می توان استفاده کرد و مواد غذایی را داخل آن سرخ کرد. برنامه Deep Fry به شما این امکان را می دهد که مواد غذایی مختلف را داخل پلوپز سرخ کنید.
Fry: برخی افراد ترجیح می دهند مواد غذایی را به جای سرخ کردن تفت دهند و سبزیجات را تنها کمی طعم دار کنند. این برنامه برای تفت دهی مواد غذایی است و با فعال کردن آن می توانید مواد غذایی را تفت دهید و یا مواد میانی غذاهای مختلف را آماده کنید.
Oven: این حالت به پلوپز شما این امکان را می دهد که مانند فر عمل کند و مواد غذایی را که داخل آن قرار می گیرند در زمان مورد نظر شما به صورتی که داخل فر قرار گرفته اند آماده کند.
Cricpy Rice: در پلوپز علاوه بر تهی برنج می توانید یک ته دیگ برنج عالی نیز داشته باشید که برای آماده کردن ته دیگ مناسب می توانید از برنامه Cricpy Rice استفاده کنید و یا با زمانبندی درست اینکار را انجام دهید.
Cake/Beard: در پلوپزهای چند کاره حتی می توانید نان های مختلف و کیک آماده کنید و از شیرینی های با کیفیت که بافت بسیار خوبی دارند لذت ببرید. آماده کردن کیک در پلوپز با استفاده از این برنامه مخصوص می باشد اما به راحتی می توانید زمان پخت آن را با توجه به موادی که استفاده کردید تغییر دهید. برای طرز تهیه کیک با پلوپز می توانید مقاله (درست کردن کیک با پلوپز چگونه است؟) را مطالعه فرمایید.

Stew: درست کردن یک خورشت جاافتاده و خوش طعم در حجم زیاد با این محصول امکان پذیر است و شما می توانید خورشت های مختلف را با پلوپز برقی خود آماده کنید و با قابلیت گرم نگه دارنده آن ها را به راحتی داخل پلوپز تا زمان سرو کردن گرم نگه دارید.
Yoghurt: شاید آماده کردن ماست با دستگاه پلوپز غیر ممکن برسد اما پلوپزهای چند کاره یک برنامه مخصوص برای ماست بندی دارند که با استفاده از آن به سادگی می توانید یک ماست خانگی عالی و خوش طعم درست کنید. نحوه درست کردن ماست با پلوپز را می توانید در مقاله (طرز تهیه ماست در پلوپز) را در سایت ما مطالعه کنید. 

در پلوپز های چند کاره می توان انواع برنامه های دیگر مانند درست کردن ( ماکارونیPasta/ )، (غلات و حبوبات،Grain/Been)، (انواع سبزیجات،Vegtable)، ( سوپ، Soup )، (فرنی، Prrodige) (پیتزا،Pizza) را اجرایی کرد و این مواد غذایی را در حالت مختلف نیز با پلوپزهای دیجیتالی آماده کرد. برنامه های پخت هر پلوپز متفاوت است بنابراین در مرحله اول بهتر است دفترچه راهنما را بررسی کنید پس از آن می توانید در صورت سوال برنامه های مختلف را در مقاله ما بررسی کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha