02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه استفاده از بخارشوی (مرحله به مرحله)

ادیبه کریم پور 27 /آذر/ 1402
نحوه استفاده از بخارشوی (مرحله به مرحله)

نحوه استفاده از بخارشوی (مرحله به مرحله)


اگر به دنبال راهی قدرتمند و کارآمد برای تمیز کردن عمیق سطوح مختلف در خانه خود هستید، یک بخارشوی می تواند بهترین دوست شما باشد. این دستگاه ‌های همه کاره از بخار با دمای بالا برای از بین بردن موثر کثیفی، آلودگی و حتی لکه‌ های سرسخت از طیف وسیعی از سطوح استفاده می ‌کنند. چه کف های سرامیکی و...، تشک، اثاثه یا لوازم داخلی، هود اجاق گاز یا کاشی های حمام، بخارشوی می تواند حتی سخت ترین موارد را برای از بین بردن کثیفی و تجمع بدون نیاز به مواد شیمیایی خشن برطرف کند. در اینجا چیزی است که باید بدانید تا یاد بگیرید چگونه از بخارشوی به طور ایمن و موثر برای ضد عفونی کردن خانه خود استفاده کنید.


بخارشوی چیست و چطوری کار می کند؟


بخارشوی وسیله ‌ای است که آب را تا دمای بالا گرم می‌ کند، معمولاً 200 فارنهایت تا 300 فارنهایت (93 تا 148 درجه سانتی‌ گراد) و یک انفجار بخار تحت فشار ایجاد می ‌کند که از طریق یک نازل یا اتصال برس هدایت می‌ شود. گرما نه تنها می تواند صابون و لیزی شامپو، چربی و رسوب آهک را از بین ببرد، بلکه می تواند پارچه ها را ضد عفونی کند و کپک، باکتری و کنه ها را از بین ببرد. بخارشوی ‌ها می ‌توانند در سه نوع موجود باشند: خوابیده یا سیلندری، عمودی یا ایستاده، و دستی می باشند. سری تمیز کردن می توانند شامل نازل ها، میله های کششی، برس ها، سری های اسکاج و ملحقات پارچه ای باشند. در اینجا نحوه عملکرد یک بخارشوی معمولی توضیح داده شده است:


گرمایش آب: در داخل دستگاه، یک مخزن آب، آب بندی شده وجود دارد که آب را تا آن دماهای بالا گرم می کند. این فرآیند بخار تحت فشار ایجاد می کند، آماده ذوب، ضد عفونی کردن، و حذف کثیفی و آلودگی است.


انتشار بخار: هنگامی که بخار داغ تولید شد، از طریق یک نازل یا اتصال در جریانی قدرتمند تحت فشار قرار می گیرد. هر چه بخار داغ تر شود، احتمال ایجاد رگه ها یا آسیب رطوبت کمتر می شود.


عمل تمیز کردن: همانطور که بخار با سطح تماس پیدا می ‌کند، به طور موثر کثیفی، لکه‌ های سرسخت و باکتری ‌های مزاحم را از بین می ‌برد. فشار، آلاینده‌ ها را از سطح جدا می‌ کند و باعث می‌ شود که باقیمانده ‌ها بدون پاک‌ کننده‌ های شیمیایی خشن پاک شوند.


ضد عفونی: به‌ دلیل دمای بسیار گرم، بخارشوی‌ ها می ‌توانند مکان ‌های صعب العبور را ضد عفونی کنند. باکتری ‌های خانگی، میکروب ‌ها و کنه ‌های گرد و غبار از بین می ‌روند و سطوح را تمیز و بهداشتی می‌ سازند. از آنجایی که رطوبت خیلی سریع خشک می ‌شود، نیازی به مکش نیست، اما برای از بین بردن کثیفی و آلرژن‌ ها، باید جارو بکشید و آن ها را پاک کنید.


چه چیزی را می توان با بخارشوی تمیز کرد؟


بخارشوی ها همه کاره هستند و می توانند بر روی سطوح و اقلام مختلف استفاده شوند. مهم است که دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید تا بفهمید چه چیزی را در چه دمایی می توان تمیز کرد. سطوح رایج برای تمیز کردن با بخارشوی عبارتند از:


سطوح حمام: بخارشوی ها برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن کاشی های بدون رنگ حمام، دوغاب و وسایل حمام عالی هستند. اگر حمام و توالت شما دارای رد صابون و شامپو و رسوب آهک اضافی هستند، یک بخارشوی می تواند بدون استفاده از مواد شیمیایی خشن به شل شدن هر دو کمک کند.


فرش و اثاثه یا لوازم داخلی: تمیز کردن با بخار می تواند فرش ها، موکت ها و مبلمان روکش شده را تمیز کند و کثیفی، مواد حساسیت زا و بو را از بین ببرد. اما در مورد پارچه های ظریف، عتیقه یا الیاف حساس مانند فرش ابریشم یا فرش ایرانی محتاط باشید.


لباس ها: بخارشوی ها می‌ توانند چین و چروک ‌ها را از بین ببرند و لباس‌ های ظریف را تمیز کنند. بخارشوی ‌ها مزایایی بالاتر از اتو کردن دارند، زیرا هرگز نباید نگران سوختن پارچه یا بوی طولانی فلز یا نشاسته باشید.


شیشه، پنجره و آینه: هاگ ها و باکتری ها اغلب در شکاف شیشه های در و پنجره زندگی می کنند. بخارشوی می تواند به سرعت آن ها را از بین ببرد.


کف چوبی و کاشی: بخارشوی ها می توانند به طور موثر آلودگی را از اکثر سطوح کف جدا کرده و از بین ببرند. همچنین می تواند ضایعات چسبناک را از دوغاب کاشی پاک کند. با این حال، بررسی توصیه های سازنده برای نوع کفپوش خاص شما ضروری است.


وسایل اشپزخانه: بخار می تواند به حل شدن چربی و باقی مانده مواد غذایی روی اجاق گاز، فر و مایکروویو کمک کند. همچنین می تواند آن ها را برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی ضد عفونی کند. اما باید مطمئن شوید که همه وسایل قبل از تمیز کردن از برق جدا شده اند.


تشک و ملافه: برای از بین بردن کنه های گرد و غبار و آلرژن از تشک ها، بالش ها و پرده ها، به دنبال آن نباشید. بخارشوی می تواند کپک، آلودگی و کنه های گرد و غبار را از بین ببرد. حتی می ‌تواند از شر ساس ‌ها و تخم ‌های آن‌ ها بر روی سطح تشک‌ ها، فرش‌ ها و کوسن ‌ها خلاص شود.


از چه چیزی باید از تمیز کردن با بخار پرهیز کنید؟


بخارشوی ها در گرما و رطوبت رشد می کنند. بهتر است از هرگونه سطحی که در برابر مقادیر بیش از حد آب داغ تاب می‌ خورد، ذوب می‌ شود یا کمانی می ‌شود، خودداری کنید. قبل از تمیز کردن این سطوح ها فکر کنید:


پارچه های ظریف: در مورد پارچه های ابریشمی، ساتن و سایر پارچه های ظریف احتیاط کنید، زیرا حرارت و رطوبت زیاد می تواند به آن ها آسیب برساند.
لوازم الکتریکی: از استفاده از بخار در پریزهای برق، کلیدها و وسایلی که هنوز به منبع انرژی متصل هستند خودداری کنید. بخار تحت فشار می تواند باعث تجمع رطوبت، آسیب حرارتی، اتصال کوتاه و تراکم شود. مواد معدنی و ناخالصی های موجود در آب لوله کشی ممکن است باعث خوردگی طولانی مدت شوند، اگر سطوح به درستی با میکرو فیبر یا پارچه های نخی پس از تمیز کردن بخار پاک نشوند. مراقب باشید که استفاده از بخارشوی ممکن است برخی از ضمانت ‌های دستگاه را که به طور خاص تمیز کردن با بخار را به عنوان یک روش تمیز کردن نامناسب ذکر می ‌کنند، باطل کند.
کفپوش چوب سخت، لمینت و متخلخل بدون آب بندی: بخار می تواند به کفپوش های چوبی سخت مهر و موم نشده یا ضعیف، بیشتر لمینت ها، گچ کاری، مرمر و آجر آسیب برساند. از آنجایی که این مواد متخلخل هستند، آب وارد شکاف های کوچکی شده و باعث تاب خوردگی، تورم یا شکستگی می شود. همیشه توصیه های سازنده را بررسی کنید تا ببینید آیا راه مطمئن تری برای تمیز کردن این مواد وجود دارد یا خیر. سطوح رنگ شده بر پایه آب، دیوارها، کاشی ‌ها یا مبلمان با رنگ‌ های پایه آب نیز ممنوع هستند.


نحوه استفاده از بخارشوی


ابتدا بخارشوی را آماده کنید و  با پیروی از دستورالعمل های سازنده، محفظه آب را با شیر تمیز یا آب مقطر پر کنید. نازل یا برس مناسب را برای کار تمیز کردن وصل کنید. منطقه مورد نظر را آماده کنید و کثیفی یا زباله های سست را روی سطحی که می خواهید تمیز کنید پاک کنید. بخارشوی را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید تا گرم شود و بخار تولید کند. قبل از برخورد با کل سطح، بخارشوی را روی یک منطقه نمونه کوچک تست کنید. اگر آسیبی وارد نشد، طبق برنامه ادامه دهید. شروع به تمیز کردن کنید و نازل، برس یا سایر لوازم جانبی را نزدیک سطح نگه دارید و دکمه بخار را فشار دهید. از روی بخش های کوچک عبور کنید تا بخارشوی به آرامی و پیوسته روی سطح را تمیز کنید. سپس فوراً ناحیه تمیز شده را با یک پارچه یا حوله میکروفیبر تمیز و خشک پاک کنید تا آلودگی و رطوبت شل شده پاک شود. این فرآیند را برای کل سطح تکرار کنید، به طور سیستماتیک کار کنید تا زمانی که کل منطقه درمان شود. اگر بخارشوی شما دارای ویژگی ضدعفونی کننده است، می توانید از آن برای از بین بردن باکتری ها و میکروب های روی سطح تمیز شده استفاده کنید. اکثر سطوح حداقل به دو ساعت برای خشک شدن نیاز دارند، اما سطوح بزرگ و فیبری ممکن است به 6-12 ساعت برای خشک شدن کامل نیاز داشته باشند. برای تسریع زمان خشک شدن می توانید پنجره ها را باز کنید یا کولر و پنکه را روشن کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha