02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مایکروویو چیست و چگونه کار می کند؟

ادیبه کریم پور 29 /اسفند/ 1401
مایکروویو چیست و چگونه کار می کند؟

مایکروویو چیست و چگونه کار می کند؟


مایکروویوها دستگاه هایی هستند که در اکثر خانه های ما موجود می باشد و به ما امکان می دهد در مدت زمان کمی، غذا را بپزیم. برای اینکه با کارکرد و نحوه ی عملکرد مایکروویو آشنا شوید، ادامه ی مطلب را مشاهده کنید. 


مایکروویو چیست؟


دستگاه های مایکروویو به دلیل قابلیت گرمایش سریع با فرهای معمولی و توستر متفاوت هستند. در داخل اجاق، تشعشعات مایکروویو لایه بیرونی غذا را گرم می کند و داخل آن با گرما از بیرون پخته می شود. دستگاه های مایکروویو به دلیل سرعت و مقرون به صرفه بودن بیشتر از فرهای معمولی دیگر هستند. 


نحوه استفاده از مایکروویو


دستگاه های مایکروویو مستقیما غذا را گرم می کنند. استفاده از آن ها بسیار آسان است. شما غذای خود را در دستگاه قرار می دهید، مدت زمانی که می خواهید بپزد، دکمه ی مورد نظر را فشار دهید و مطمئن شوید که غذای شما کاملاً گرم شده است. کاربردهای فراوانی در مایکروویو وجود دارد. آن ها یک دستگاه پخت و پز سریع هستند که برای غذاهای یخ زده، گرم کردن مجدد غذاها و موارد دیگر استفاده می شود. آن ها غذا را سریعتر از فرهای معمولی می پزند.


مایکروویو چگونه کار می کند؟


دستگاه ‌های مایکروویو دارای یک لوله الکترونی به نام مگنترون هستند که درون آن امواج مایکروویو تولید می‌ شود. امواج مایکروویو باعث می ‌شود مولکول ‌های آب موجود در غذای شما به ارتعاش درآیند که حرارتی را تولید می‌ کند که غذا را می ‌پزد. به همین دلیل است که غذاهای با محتوای آب بالا مانند سوپ را می توان به سرعت طبخ کرد. اگرچه غذای شما انرژی مایکروویو را جذب می کند، اما آن را آلوده (رادیواکتیو) نمی کند. امواج مایکروویو از تشعشعات غیریونیزان استفاده می کنند که اتم ها را در یک مولکول حرکت می دهد اما الکترون ها را حذف نمی کند. تشعشعات مایکروویو نمی تواند ترکیب شیمیایی مواد غذایی شما را تغییر دهد. این بدان معناست که  استفاده از مایکروویو و خوردن غذای پخته شده توسط آن ضرری ندارد. استفاده از انواع مایکروویو برای تهیه غذای سریع مفید است. 


چگونه مایکروویو، غذا را گرم می کند؟


مایکروویوها نام خود را از عملکرد خود که ایجاد پرتوهای الکترومغناطیسی مانند امواج رادیویی برای پختن یا گرم کردن غذا است، گرفته اند. پرتوها توسط بخشی از مایکروویو به نام مگنترون تولید می شوند و از دیواره های اجاق می پرند. سپس این اشعه ها توسط آب، قند و چربی موجود در غذا جذب می شوند. پرتوها این مولکول ها را تحریک می کنند و گرما ایجاد می کنند.


تشعشع مایکروویو چیست؟


امواج مایکروویو نوعی تابش "الکترومغناطیسی" هستند. این بدان معناست که امواج انرژی الکتریکی و مغناطیسی با هم در فضا حرکت می کنند. امواج مایکروویو با امواج رادیویی و اشعه ایکس متفاوت هستند. پرتوهای ایکس پرتوهای یونیزه هستند، به این معنی که می توانند اتم ها و مولکول ها را تغییر داده و به سلول ها آسیب برسانند. اشعه یونیزان برای بدن شما مضر است. اما تشعشعات غیریونیزان که توسط امواج مایکروویو استفاده می شود مضر نیستند. تشعشعات مایکروویو باعث سرطان نمی شود و هیچ مدرک قطعی بر ارتباط این دو وجود ندارد. تشعشعات مایکروویو نیز غذای شما را آلوده نمی کند. این فقط غذای شما را گرم می کند. تشعشعات غیریونیزان مایکروویو تنها زمانی تولید می شود که مایکروویو روشن است و در حال پخت و پز است. همه مایکروویوها در داخل فر شما ساخته می شوند و جذب غذا می شوند. مایکروویوها طوری ساخته شده اند که تشعشعات الکترومغناطیسی از فر خارج نشود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) توصیه می کند مایکروویو خود را در صورت شکستگی یا تغییر آن بازرسی کنید. آن ها همچنین ایستادن مستقیم در مقابل یا روبه روی مایکروویو را در حالی که روشن است توصیه نمی کنند. 


آیا دستگاه های مایکروویو ایمن هستند؟


سازمان FDA دارای یک مرکز برای دستگاه ها و سلامت رادیولوژیکی (CDRH) است که استانداردهای عملکردی را برای محصولات الکترونیکی اعمال می کند تا اطمینان حاصل شود که انتشار تشعشعات برای مردم خطری ندارد. یک استاندارد فدرال برای همه دستگاه های مایکروویو، میزان نشتی مایکروویوهای ایمن را در طول عمرشان محدود می‌ کند. این مقدار بسیار کمتر از هر مقداری است که می تواند به شما آسیب برساند. بعلاوه، هرچه از منبع تشعشع دورتر باشید، انرژی مایکروویو کمتر تاثیر می گذارد. تمام دستگاه ها همچنین با یک سیستم قفل استاندارد ساخته شده ‌اند که  با باز شدن در، مایکروویو را  متوقف می ‌کند. سازمان FDA دستگاه های مایکروویو را در آزمایشگاه خود آزمایش می کند تا آزمایش تشعشع سازنده را ارزیابی کند و کنترل کیفیت را انجام دهد. 


ویژگی های دیگر دستگاه های مایکروویوهای خانگی


علاوه بر گرمای سنتی مایکروویو، برخی از مایکروویوها چرخه ها و تنظیماتی را ارائه می دهند که فراتر از حد معمول است. از طریق توضیح چند تنظیمات زیر، درباره نحوه عملکرد مایکروویو بیشتر بدانید.
پخت و پز با سنسور: مایکروویوها با پخت سنسور با تنظیمات زمان و قدرت ایده آل با غذای شما سازگار می شوند. به عنوان مثال، مایکروویوهای جدید با سنسور پخت و پز، از یک سنسور در مایکروویو استفاده می کنند تا رطوبت آزاد شده از غذا را هنگام گرم شدن تشخیص دهد، سپس زمان پخت را مطابق با آن تنظیم کنید.


برنامه ی معمولی: برنامه ی معمولی شبیه پخت در یک فر معمولی با تنظیم همرفت است. مایکروویوهای کانوکشن به شما امکان می ‌دهند که غذاها را بپزید، برشته کنید و گرم کنید، زیرا عنصر حرارتی هوا را گرم می ‌کند و یک فن آن را در اطراف غذا می‌ چرخاند. مایکروویو با پخت و پز معمولی  از 1600 وات قدرت استفاده می کند و غذا را در داخل و خارج گرم می کند تا آب میوه و طعم آن را ببندد. برخی از مایکروویوها دارای تنظیمات ترکیبی هستند، که به طور متناوب بین پخت و پز کانوکشن و مایکروویو سنتی، ترکیبی از مزایای پخت و پز از بیرون و داخل به بیرون است.


حرارت از بالا به پایین: برخی از مایکروویوها نوعی گرمای جوجه‌ های گوشتی و از بالا به پایین برای قهوه ‌ای شدن و ترد کردن ارائه می ‌دهند که مزایای فر معمولی را به مایکروویو می ‌آورد. به عنوان مثال، مایکروویوها با عملکرد جوجه گردان با 1200 وات حرارت مستقیم و از بالا به پایین می دهد.


حرارت کم برای گرم نگه داشتن غذا: در تنظیمات گرم نگه داشتن از یک عنصر حرارتی یا مگنترون برای گرم نگه داشتن غذاهای آماده و نیمه آماده برای خوردن استفاده کنید. با  عملکرد گرم نگه داشتن در مایکروویوها، غذا تا 60 دقیقه گرم می ماند.


مایکروویوها برای انجام کارهای بیشتر ساخته شده اند. بسیاری از مایکروویوهای جدیدتر در حال گسترش نحوه عملکرد پیشرفته ای از مایکروویو هستند. مایکروویوها با  ویژگی Dual Crisp  حرارت از بالا به پایین از یک المنت گرمایشی را با قدرت پخت مایکروویو ترکیب می‌ کنند تا غذاهای باقی مانده و غذاهای منجمد را به خوبی بپزد و آن ها را کاملا برشته کند. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha