02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

با اسپرسوساز چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟

ادیبه کریم پور 29 /آبان/ 1402
با اسپرسوساز چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟

با اسپرسوساز چه نوشیدنی هایی می توان درست کرد؟


دستگاه اسپرسوساز یک راه عالی برای آوردن کافه به آشپزخانه شما است. هنگامی که بر یک اسپرسو ساده مسلط شدید، می توانید فقط با چند مرحله اضافی شروع به ساخت لاته، کاپوچینو، موکا و آمریکانو کنید. با این نوشیدنی های اسپرسو اولیه در کار شما، دنیای جدیدی از دم کردن قهوه خانگی به روی شما باز است. می ‌توانید با آب کم و بیش برای تنظیم قدرت، شیر فوم داده شده یا خامه برای غلیظ بودن و افزودنی‌ های طعم ‌دار مانند سس شکلات و خامه زده شده شروع به آزمایش کنید تا تنوع تقریباً بی ‌پایانی از نوشیدنی‌ های اسپرسو درست کنید.برخی از نوشیدنی‌ های اسپرسو رایج از سراسر جهان عبارتند از آیس کافی، ماکیاتو با شیر، کورتادو با فوم شیر، کاپوچینو با فوم شیر، بریو با خامه، موکا با شکلات و لاته می باشند. این راهنمای نوشیدنی اسپرسو را بخوانید تا یاد بگیرید که چگونه انواع نوشیدنی های اسپرسو درست کنید و از توسعه مهارت های خود لذت ببرید.


اسپرسو چیست؟ 


اسپرسو یک نوشیدنی قهوه غنی و غلیظ است. یک شات اسپرسو با یک فنجان قهوه معمولی به طور عمده در نحوه تهیه آن متفاوت است. دانه ها خیلی ریز آسیاب می شوند و محکم بسته بندی می شوند، سپس آب تحت فشار از میان آن ها کشیده می شود تا یک وعده کوچک از قهوه کامل و طعم دار ایجاد شود. وقتی صحبت از خود دانه ها می شود، دانه اسپرسو به سادگی نوعی دانه قهوه است که طولانی تر و تیره تر برشته می شود. روش برشته کردن اسپرسو روغن ‌هایی را در دانه‌ ها بیرون می ‌آورد که با آسیاب اسپرسو خوب کار می‌ کنند. آن ها با هم قوام غلیظ و طعمی را ایجاد می کنند که نوشیدن اسپرسو را به تنهایی یا در انواع نوشیدنی های خوشمزه دیگر مانند اسپرسو مارتینیس یا فراپس به تجربه ای لذت بخش تبدیل می کند. آسیاب های قهوه به شما کمک می کند تا دانه های کامل را به یک فنجان قهوه معطر و خوش طعم تبدیل کنید. برای تهیه نوشیدنی های اسپرسو خوشمزه، مهم است که یک آسیاب خوب و مداوم داشته باشید.


آیا اسپرسو قوی تر از قهوه است؟


اسپرسو به دلیل نسبت پودر به آب کمتر، آسیاب ریزتر و فرآیند دم کردن تحت فشار، طعم تندتری نسبت به قهوه معمولی دارد. اسپرسو حاوی کافئین بیشتری نسبت به قهوه در هر اونس است، اما 8 اونس معمولی است. یک وعده قهوه کافئین بیشتری دارد.


محبوب ترین نوشیدنی های اسپرسو کدامند؟


بسیاری از نوشیدنی های مختلف را می توان با اسپرسو درست کرد. لیست زیر حاوی برخی از محبوب ترین نوشیدنی های اسپرسو است.
شات اسپرسو: شات فقط اسپرسوی مستقیم است که می تواند طعم تلخ و شدیدی داشته باشد.
لاته: لاته نوعی نوشیدنی اسپرسو است که از اسپرسو، شیر و لایه نازکی از کف شیر تهیه می شود. شربت های طعم دار مانند کارامل، وانیل یا شکلات اغلب برای یک پیچ و تاب شیرین اضافه می شوند.
کاپوچینو: کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه محبوب بر پایه اسپرسو است. معمولاً از یک یا دو شات اسپرسو و قسمت های مساوی از شیر و کف شیر تشکیل شده است.
ماکیاتو: ماکیاتو نوعی نوشیدنی اسپرسو است که با اسپرسو و مقدار کمی شیر بخار پز، معمولاً کف تهیه می شود. این نوشیدنی معمولاً در یک فنجان کوچکتر از سایر نوشیدنی های اسپرسو سرو می شود و به دلیل محتوای اسپرسو بالاتری که دارد طعم تندتری دارد.
آمریکانو: آمریکانو نوشیدنی است که از رقیق کردن یک شات اسپرسو با آب داغ تهیه می شود. نسبت به اسپرسو معمولی طعم ملایم تری دارد.
موکا: موکا نوعی نوشیدنی اسپرسو است که با شکلات، شیر مخلوط شده و گاهی اوقات با خامه زده شده روی آن می‌ ریزند.

نوشیدنی های مختلف برای تهیه با دستگاه اسپرسوساز


طرز تهیه اسپرسو با دستگاه: مراحل دقیق تهیه اسپرسو تا حد زیادی به نوع دستگاه اسپرسوساز شما بستگی دارد. دستگاه‌ های اسپرسوساز از مدل ‌های کاملاً دستی تا مدل‌ های فوق خودکار متغیر هستند. بسته به مدل شما، برخی از این مراحل اساسی برای شما انجام می شود و برخی از آن ها را خودتان انجام می دهید تا یک فنجان واقعاً سفارشی بسازید.


مرحله 1: دانه ها را آسیاب کنید


آسیاب خوب برای اسپرسو ضروری است. برخلاف سایر روش ‌های دم ‌آوری، آب در دستگاه اسپرسوساز تنها برای مدت کوتاهی از داخل دانه ها عبور می ‌کند و آسیاب ریز امکان استخراج حداکثر طعم را فراهم می ‌کند. سعی کنید با یک آسیاب که جایی بین پودری و شنی است شروع کنید، سپس بر اساس ترجیحات خود تنظیم کنید. برخی از آسیاب ‌های قهوه دارای گزینه ‌های اندازه آسیاب گسترده هستند که 70 تنظیم دقیق را برای کمک به استخراج بهینه برای طیف وسیعی از روش ‌های دم ‌آوری ارائه می ‌دهد.


مرحله 2: پورتافیلتر را بسته بندی کنید


پورتافیلتر وسیله ای قاشق مانند با دسته ای است که از دستگاه خارج می شود. آن را بردارید و سبد داخل پورتافیلتر را کاملا با پودر قهوه پر کنید. میزان استفاده شما به اندازه سبد بستگی دارد. برخی از مدل ها با یک سبد تک و دو شات ارائه می شوند. پورتافیلتر را روی یک سطح صاف قرار دهید و پودر را با تمپر پرس کنید تا زمانی که یک سطح یکنواخت و سفت ایجاد شود. ایجاد یک بستر صاف از تفاله های قهوه برای جلوگیری از انتقال آب و استخراج بیش از حد یا کمتر طعم از تفاله ها بسیار مهم است.


مرحله 3: پروسه ی دم آوری 


ممکن است لازم باشد دستگاه اسپرسوساز را یک بار بدون پورتافیلتر روشن کنید تا نازل پاک شود. سپس پورتافیلتر را در جای خود قفل کنید و فنجان خود را در زیر قرار دهید. دستگاه را راه اندازی کنید. یک شات معمولی ممکن است حدود 20 تا 30 ثانیه طول بکشد. برخی از دستگاه های اسپرسوساز زمان های از پیش تعیین شده ای دارند، در حالی که برخی از شما می خواهند زمان را خودتان تنظیم کنید یا دم کردن را به صورت دستی متوقف کنید. 


نوشیدنی های اسپرسو اضافی که می توانید درست کنید چیست؟


برای بهترین نتیجه، از این دستور غذا با یک دستگاه خانگی با کیفیت خوب یا یک دستگاه اسپرسوساز تجاری استفاده کنید. دستگاه، پورتافیلتر و فنجان خود را از قبل گرم کنید. مطمئن شوید که آب سرد تازه در مخزن دارید. پس از آسیاب کردن قهوه، 14 گرم قهوه را در پورتافیلتر دو شات یا 7 گرم قهوه را در یک پورتافیلتر تک شات اسکوپ کنید. حالا قهوه را با یک حرکت صاف و یکنواخت با اعمال فشار 30 پوند با ابزار تمپر بکوبید. یک حرکت پیچشی خفیف به شما کمک می کند تامپ نرم تری داشته باشید. اکنون پورتافیلتر را در دستگاه قفل کنید و فنجان از قبل گرم شده خود را در زیر نازل ها آماده کنید. سایر نوشیدنی‌ های اسپرسو که ممکن است بخواهید امتحان کنید عبارتند از کاپوچینو، لاته، موکا، امریکانو، کوکتل اسپرسو گرم زمستانی، دوپیو، ریسترتو، لانگو، کرم، نویزت، کورتادو، بریو، آفوگاتو و... هستند. با طعم‌ ها، افزودنی‌ ها و چاشنی ‌هایی مانند یک تکه دارچین تازه آسیاب شده یا تکه ‌های شکلات تلخمی توانید هر نوع نوشیدنی متفاوتی را برای خود درست کنید.


دستورالعمل های ساده در مورد کف کردن و بخارپز کردن شیر


با شیر سرد، ترجیحاً 1٪ یا 2٪ کم چرب شروع کنید. پارچ فولادی ضد زنگ سرد شده را تا نصف پر کنید. میله بخار پز را در حدود نیم اینچ از سطح در مرکز پارچ قرار دهید. نازل بخار را در تمام مسیر بچرخانید. بهتر است این کار را در اسرع وقت انجام دهید. با نگه داشتن نازل بخار در همان عمق نیم اینچ، پارچ را به اندازه ای کج کنید تا با شیر یک اثر گردابی ایجاد کنید. با تشکیل کف، پارچ را به آرامی پایین بیاورید. وقتی کف کافی برای نوشیدنی خود داشتید، پارچ را بالا بیاورید تا نازل بخار به شیر در ته برسد. باید شیر را بخارپز کنید تا دمای آن به 140 درجه برسد. 


لاته: با دو شات اسپرسو در یک فنجان بزرگتر شروع کنید. شیر کف کرده را در کنار فنجان بریزید تا شیر و اسپرسو با هم بچرخند. ظاهر نوشیدنی حاصل باید تقریباً مرمریت شود. مقدار شیر بسته به ذائقه قابل تغییر است. در صورت تمایل می توانید به ازای هر 4 اونس لاته ½ تا 1 اونس شربت طعم دار اضافه کنید.


کاپوچینو: با یک شات اسپرسو شروع کنید. به مقدار مساوی شیر بخار پز و فوم اضافه کنید. شما باید 1 تا 2 اونس اسپرسو، 1 تا 2 اونس شیر بخار پز و 1 تا 2 اونس کف در نوشیدنی نهایی خود داشته باشید. نکته کلیدی در کاپوچینو این است که همه اجزای آن متعادل باشند. اگر از دو شات اسپرسو استفاده می کنید، مقدار شیر و کف نیز باید افزایش یابد.


قهوه موکا: با یک شات اسپرسو شروع کنید. 1 اونس شربت شکلات اضافه کنید. شیر کف کرده را اضافه کنید تا فنجان تقریبا پر شود. روی آن را با خامه فرم گرفته و با کاکائو پاشیده تزئین کنید.


قهوه آمریکایی: به آرامی یک شات یا دو شات اسپرسو را روی 6 اونس آب داغ تازه بریزید تا یک قهوه لذیذ عالی تولید کنید. خامه باید تا بالای نوشیدنی تمام شده بالا بیاید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha