02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چراغ قوه چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

ادیبه کریم پور 24 /بهمن/ 1401
چراغ قوه چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

یک چراغ قوه خوب چه خصوصیاتی دارد؟


چراغ قوه یک وسیله برای روشن کردن محیط و فضای های تاریک می باشد. چراغ قوه ها معمولا از باتری برای تولید روشنایی استفاده می کنند. چراغ قوه ها اندازه های متفاوتی دارند که می توان برخی از آن ها را در کیف خود قرار دهید و حتی بعضی از آن ها را در جیب خود قرار داد. همچنین چراغ قوه ها دارای وزن بسیار کمی هستند که به راحتی قابل حمل هستند. چراغ قوه از یک پوشش شفاف نقره ای برای پخش کردن و بازتاباندن نور خود استفاده می کنند.  چراغ قوه ها یکی از ضروری ترین وسایلی هستند که هر فردی ممکن است به آن نیاز داشته باشد.


چراغ قوه ها چند مدل هستند؟


چراغ قوه ها دارای مدل های مختلفی هستند که هر کدام برای کارهای مختلفی به کار می روند. انواع چراغ قوه ها عبارتند از:


چراغ قوه پلیسی: این نوع چراغ قوه بسیار حرفه ای بوده و به نام چراغ های نگهبانی یا حرفه ای نیز معروف می باشد.  این چراغ قوه دارای روشنایی بسیار زیادی است و بیشتر برای نیروهای پلیسی، نیروهای دریایی، ماموران امداد و نجات و حتی طبیعت گردان ها و کوهنوردان مناسب می باشد. ویژگی های این چراغ قوه های پلیسی می توانیم به ضد آب بودن، قدرت زوم زیاد، بدنه ای محکم، نور بسیار زیاد و لامپ های LED اشاره کنیم. این نوع چراغ ها با باتری کار می کنند و کاملا قابل حمل هستند.


چراغ قوه زنون: این نوع چراغ قوه های زنون یک نوع چراغ قوه پلیسی به شمار می روند که برای کارهای پلیسی یا ماجراجویی بسیار مناسب است. ابن چراغ ها از لامپ های ال ای دی بسیار پر نور و قدرتمند بهره می گیرند که فضای زیادی را بریا شما نورانی می کند.


چراغ قوه شکاری: این نوع چراغ قوه ها دارای بدنه ای بسیار محکم و ضد آب هستند که با نور بسیار زیاد و قابل تنظیم همراه شده اند. چراغ قوه های شکاری موقعیت حیوانات را بهتر نشان می دهد.


چراغ پیشانی: این نوع چراغ قوه برای کسانی که علاقه ی زیادی به کوهنوردی، طبیعت گردی، دوچرخه سواری در شب، غارنوردی و صخره نوردی دارند بسیار مناسب است زیرا بدون زحمت می توان فضای جلوی خود را مشاهده کرد. این نوع چراغ ها با استفاده از یک کش راحت بر روی پیشانی شما نصب می شود. این چراغ ها معمولا از جنس فلزات سبکی مانند آلومینیوم ساخته می شود که روی سر شما سنگینی ایجاد نمی کند. این چراغ ها به گونه ای طراحی شده اند که زاویه ای 90 درجه را برای شما روشن می کند. این چراغ برای کارهایی دیگری که با دست مانند ماهیگیری انجام می شود، مناسب است.


چراغ قوه لیزری: این نوع چراغ قوه ها دارای نور زیادی مانند یم اشعه لیزر با برد زیادی هستند که می تواند مسافت طولای را برای شما نشانه گذاری کند. این نوع لیزر ها برای علامت دادن و نشان دادن مکانی مناسب است. این نوع چراغ ها معمولا دارای 3 حالت نوردهی ثابت، چشمک زن و لیزری هستند. این مدل چراغ قوه ها قابل شارژ هستند.


چراغ قوه های اضطراری: این چراغ قوه ها معمولا برای مواقعی که برق نیست که روی دیوار نصب می شود و نور کافی را در فضای خانه پخش می کنند. این نوع چراغ ها قابل شارژ هستند.


چراغ قوه پزشکی: چراغ های پزشکی یکی از چراغ هایی هستند که قابلیت تنظیم نور را دارند و به راحتی لنز آن بزرگ و کوچک می شود.


ویژگی های یک چراغ قوه خوب


یک چراغ قوه خوب چندین ویژگی دارد. به عنوان مثال، مهم است که یک چراغ قوه از مواد با کیفیت ساخته شده باشد تا بتواند سال های طولانی دوام بیاورد. چراغ قوه نیز باید ایمن و کاربر پسند باشد. در نهایت یک چراغ قوه ی خوب باید استانداردهای لازم را داشته باشد. مهم این است که چراغ قوه بتواند نور را به وضوح و بی نظیر ارائه دهد. 


نوع لامپ: پیشرفت در فناوری LED باعث شده است که سایر لامپ ها تقریباً منسوخ شوند. لامپ‌ های رشته ‌ای مانند لامپ‌ های کریپتون هنوز در چند مدل چراغ قوه وجود دارند. اما غلبه بر کارایی انرژی و نوردهی، مقاومت در برابر ضربه و روشنایی یک چراغ قوه LED، بسیار دشوار است.


نوع پرتو: بازتابنده عدسی که اطراف یک لامپ را احاطه کرده است بر نحوه پراکندگی نور تأثیر می گذارد. این یازتابنده ها 3 نوع هستند که عبارتند از:


معمولی یا ثابت: این نوع بازتابنده برای کارهای عمومی مانند کمپ یا هنگام پیاده روی خوب است.


نقطه ای یا متمرکز: یک پرتو متراکم شده برای مسافت طولانی به کار برده می شود. این بهترین کار برای مسیریابی یا سایر فعالیت های سریع مناسب است.


قابل تنظیم: این نوع چراغ قوه ها دارای تنظیم نور هستند. برای مثال: برای مسیریابی در کوهنوردی می توان از نور متمرکز شده یا باریک استفاده کرد، اما برای پیدا کردن یک شی در زمین یا مشاهده کردن نقشه، از نور ساطع یا پخش شده استفاده کرد.


خروجی تنظیم شده: چراغ قوه ها معمولا دارای تنظیم نور هستند که می توان با دکمه های روی چراغ قوه ها کنترل کرد. نور کم، انرژی کمتری را از باتری ها دریافت می کند و همچنین نور زیاد انرژی بیشتری را از باتری ها می گیرد. اگر با نور زیاد برای مدت طولانی از چراغ قوه استفاده کنید، ممکن است باتری ها سریع تر از کار بیافتند. 


نوع باتری: نوع و در دسترس بودن باتری های جایگزین، اغلب عاملی در انتخاب چراغ قوه است که عبارتند از:


یکبار مصرف: رایج ترین اندازه های باتری در حال استفاده، AAA یا AA، به راحتی در دسترس هستند. CR123A نیز یک انتخاب رایج است، اما گران ‌تر هستند و پیدا کردن آن سخت ‌تر است. جنبه مثبت آن ها ولتاژ خروجی بالاتر برای اندازه و وزن کوچکتر است. چراغ قوه‌ هایی که از باتری‌ های سلول D استفاده می ‌کنند همچنان در دسترس هستند.


قابل شارژ: باتری های لیتیوم یون داخلی را می توان از طریق اتصال USB از رایانه، پریز برق AC یا DC یا پنل خورشیدی شارژ کرد. هزینه اولیه بیشتر از هزینه های جاری است، عدم نیاز به باتری های یکبار مصرف و کاهش ضایعات است.


قابل تجدید: چراغ قوه با باتری داخلی که با میل لنگ دستی یا پنل خورشیدی انرژی می گیرد برای موقعیت های اضطراری ایده آل هستند.


حالت های روشنایی


یک تنظیم برای استفاده همه منظوره کافی است. برخی از مدل ها 2 یا چند حالت مانند کم، متوسط، زیاد و تقویت شده را ارائه می دهند. ممکن است به ندرت از بیش از یک حالت استفاده کنید، اما داشتن گزینه ای برای پخش یک پرتو بسیار قوی در صورت نیاز می تواند عالی باشد. هرچه حالت روشن تر باشد، زمان روشن ماندن، کوتاه تر است. برخی از مدل ‌ها ممکن است حالت ‌های خاصی مانند ویژگی SOS یا اضطراری را ارائه دهند.


کنترل ها


نوع روشن/خاموش و کلیدهای حالت روشنایی برای برخی از کاربران مهم است. دکمه های فشاری و گردانه ها معمولاً با انگشت شست کار می کنند. یک کلید چرخان همچنین می تواند به عنوان دکمه ی پاور عمل کند و برای کار کردن به 2 دست نیاز دارد. همچنین برخی از آن ها دارای یک ویژگی قفل ایمنی هستند که از روشن شدن تصادفی چراغ جلوگیری می کند. برخی از چراغ‌ ها دارای عملکرد بی ‌صدا (کلیک بی صدا) هستند.


مواد و شکل


اکثر بدنه های چراغ قوه یا پلاستیک یا آلیاژ آلومینیوم هستند. برخی از آن ها دارای فولاد ضد زنگ در سر چراغ قوه برای مقاومت بیشتر در برابر ضربه هستند. همه بدنه‌ های آلومینیومی یکسان نیستند و برخی از آن ها، نازک ‌تر و سبک ‌تر هستند و اما بعضی از آن ها دارای بدنه ‌ای ضخیم ‌تر و سخت‌ تر هستند. بدنه ‌های استوانه ‌ای متداو ل‌ترین شکل هستند، اما از آنجایی که این بدنه ‌ها هنگام قرار دادن روی یک سطح می‌ چرخند، برخی از مدل ‌ها برای مقاومت در برابر غلت زدن، شکل دیگری را به خود گرفته اند. علاوه بر این، سطح بدن ممکن است دارای یک الگوی پیچ خورده برای ایجاد چسبندگی و کاهش لغزش باشد.


اندازه و وزن: یک واحد بزرگ ‌تر و سنگین ‌تر لزوماً روشن‌ تر نیست، اما احتمالاً به دلیل ظرفیت باتری بیشتر، زمان کار طولانی ‌تری دارد.


تجهیزات جانبی: افزونه ‌هایی که ممکن است گنجانده شوند یا جداگانه فروخته شوند، شامل یک بند، گیره، و فیلترهای لنز و دیفیوزرها برای ارائه گزینه ‌های روشنایی هستند.

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha